یك‌ عاشقانه ناآرام

نگاهی به داستان «نقل‌گیتی» اثر محمد خسروی‌راد

یك‌ عاشقانه ناآراماین‌روزها دیگر ادبیات دفاع مقدس به ایام بلوغ كامل خود رسیده. مخاطبان داستان‌ها و مستندنگاری‌های این‌حوزه، آثار تازه را با جدیت دنبال می‌كنند؛ آثاری كه كم‌شمار هم نیستند و غالبا به‌خوبی دیده و خوانده می‌شوند. در میان این‌آثار، چه داستان‌هایی كه در دسته‌ آثار تخیلی (Science Fiction) قرار دارند و چه زندگینامه‌‌نوشت‌ها و خودزندگینامه‌نوشت‌های مستند و حقیقی حوزه(‌Non-science Fiction)، اگر نگوییم همه، قریب به همه به روایت جنگ از دیدگاه رزمندگان ایرانی می‌پردازند. خالقان یا بهانه‌های خلق این‌آثار، همه از جبهه‌ خودی‌‌اند؛ آنان كه در سنگرهای ایرانی مقابل حزب بعث یا تازه‌تر از آن، داعشی‌ها و تكفیری‌ها جنگیده‌اند. در این میان، آثاری كه از مرز این سنگرها بگذرند و به سنگرهای جبهه‌ مقابل سركی بكشند، بسیار كم‌شمارند. روایت‌ها از زندگی، ایدئولوژی و جنگ رزمندگان عراقی، چه بعثی‌ها و چه مجاهدین و معاودین، همچنان ناگفته و نخوانده مانده‌اند. البته استثناهایی هم وجود دارد.
برای نمونه، دو سه ‌داستان كوتاه در مجموعه‌داستان «در آفریقا همه‌چیز سیاه است» به قلم ساسان ناطق كه چندسال پیش منتشر شد، نمونه‌ای خواندنی از این‌نوع است كه هرچند كوتاه، روایت دقیقی از سنگرهای عراقی را در دوران دفاع مقدس پیش روی مخاطب قرار می‌دهد.
با این‌مقدمه، نقل گیتی، اثری بسیار مهم و چشمگیر است؛ چرا كه در قالب داستانی 180صفحه‌ای از آن‌مرز گذشته و زندگی یك‌مجاهد عراقی را به تصویر كشیده است. داستان آن از زمان حال آغاز می‌شود و با فلش‌بك‌هایی متوالی، روزگار گذشته‌درجنگ را از منظر «سهیل»، یك‌ستوان عراقی كه با رژیم بعث و صدام مشكل دارد، روایت می‌كند. همین‌مشكل و دل‌زدگی شخصیت اصلی از خدمت به رژیم بعث سبب می‌شود او به‌عنوان یك‌مجاهد عراقی‌الاصل به جبهه‌ ایران بپیوندد و زندگی‌اش را در این‌جغرافیا دنبال كند.
این‌پیوند با ایران كه به سبب ازدواج با گیتی درخشان، دختری متمول از اهالی مشهد، محكم‌تر می‌شود، بهانه‌ای برای حضور دو زاویه‌ دید در داستان است.
 فصل‌ها تقریبا به‌صورت یكی‌درمیان از زبان گیتی و سهیل روایت می‌شوند و این روایت دوصدایی برای مخاطب امروز بسیار جذاب و خواندنی است و خواندنی‌تر می‌شود آن‌گاه كه با سقوط صدام و تغییر حاكمیت عراق، زندگی سهیل و گیتی بر سر دوراهی زندگی در مشهد یا كربلا با چالشی عظیم مواجه می‌شود.
این‌طرح مفصل با بازه‌ زمانی جذاب آن، در كمتر از 200 ‌صفحه به‌صورت داستان درآمده است و این یعنی كار مخاطب امروز كه چندان حوصله‌ كلنجاررفتن با نوشته‌‌های مفصل را ندارد، آسان است.
ادامه در صفحه 10