ربات جراح سینا، در مسیر به‌كارگیری در بیمارستان‌ها

ربات جراح سینا، در مسیر به‌كارگیری در بیمارستان‌ها

در غرفه اصلی نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی، دستگاه بزرگی با چند بازوی رباتی كه گفته می‌شد در این نمایشگاه رونمایی شده، توجه بازدیدكنندگان را به خود جلب می‌كرد. این ربات جراح با 
سر انگشتان منعطف انبری‌شكل و باریك خود قادر بود به راحتی در هر جهتی حركت و ذرات كوچك را جابه‌جا كند. از آنجا كه ربات جراح «سینا» پیش از این نیز در خرداد 94 رونمایی شده بود، انتشار خبر رونمایی مجدد این ربات در نمایشگاه امسال عجیب به نظر می‌رسید.
دكتر علیرضا میرباقری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشكی تهران و مدیرعامل شركت دانش‌بنیان نوآوران رباتیك و پزشكی سینا در رابطه با ربات رونمایی‌شده امسال به جام‌جم گفت: رباتی كه پیش از این رونمایی شده بود، نمونه اول این ربات‌های جراح (ربات سینا straight ) است. امسال پس از سه سال تحقیق و توسعه توانستیم قابلیت‌های جدیدی به ربات جراح اضافه كنیم و در این دوره از نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی دومین نسخه از ربات‌های جراح را با نام سینا فلكس (Sina Flex)  رونمایی كردیم. در نمونه جدید انگشتان ربات دارای انعطاف زیادی هستند و با قطر بسیار باریك در حدود پنج میلی‌متر می‌توانند به‌راحتی مانند كرم در هر جهتی خم شوند. این ابزار جراحی بسیار ظریف از سوراخ كوچكی وارد بدن شده و جراح مسیر حركت آن و باز و بسته شدن ابزارهایش را با كمك نمایشگری در اتاق عمل هدایت می‌كند. این ربات تا شش ماه آینده در دو بیمارستان سینا و امام‌خمینی‌(ره) برای استفاده آموزشی نصب خواهد شد. دكتر میرباقری در‌خصوص استفاده از این ربات برای جراحی‌های انسانی خاطر نشان می‌كند: فرآیند اخذ مجوزهای لازم برای استفاده از این ربات در عمل‌های جراحی در حدود سه سال زمان نیاز دارد. این ربات باید ابتدا برای جراحی روی جسد و حیوانات آزمایشگاهی تایید شود. پس از مرحله جراحی روی افراد داوطلب، مجوزهای مورد نیاز برای استفاده در جراحی انسان را دریافت خواهد.