مک‌کنزی: ایران به‌دنبال انتقام است

مک‌کنزی: ایران به‌دنبال انتقام است

گروه بین‌الملل

فرمانده  نیروهای آمریکایی مستقر در غرب آسیا (سنتکام) با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس به یک رسانه غربی گفت، ایران باید از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز خودداری کند، زیرا واشنگتن تلاش‌های خود را برای نجات توافق هسته ای 2015 با تهران افزایش داده است.
به گزارش فارس، ژنرال کنث مک کنزی هنگام بازدید از عمان در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت: «فکر می‌کنم این زمان خوبی برای همه باشد که بتوانند هوشیارانه و محتاطانه رفتار کنند و ببینند چه اتفاقی می‌افتد. عمیقا بر این باورم که  برای هرگونه احتمالی آماده خواهیم بود.»
این ژنرال آمریکایی در این مصاحبه به خروج دولت قبلی آمریکا از برجام، نقض قوانین بین‌المللی، عهد شکنی و اعمال تحریم علیه  مردم ایران هیچ اشاره‌ای نکرد.
ژنرال مک‌کنزی  در ادامه این مصاحبه گفت: «فکر می‌کنم آنها دوست دارند به عنوان یک عضو مسؤول و یک عضو پایدار در منطقه شناخته شوند.»
آمریکا مدعی است که ایران با پشتیبانی مالی و نظامی از گروه‌های شبه نظامی، به ویژه در عراق، لبنان و یمن حمایت  می‌کند.
این فرمانده ارشد آمریکایی با ترس از انتقام ایران از آمریکا بابت سردار «قاسم سلیمانی» که در حمله تروریستی آمریکا به بغداد سال گذشته به شهادت رسید، گفت: «فکر می‌کنم هنوز این خطر وجود دارد که آنها به عنوان یک اقدام عملی چنین کاری را مد نظر داشته باشند. نگاه کنید، ما به طور مداوم محافظت از نیروهای خود را در منطقه ارزیابی می‌کنیم. ما به شدت به این مسأله نگاه می‌کنیم. بنابراین اطمینان دارم که برای همه چیز آماده هستیم.»
مک‌کنزی در خاتمه  افزود: «من یک ژنرال پیر دریایی هستم. بارها و بارها خطر در بسیاری از نقاط برای من وجود داشته است. اطمینان دارم که اقدامات خوبی برای محافظت از نیروها انجام داده ایم.»
عمان، متحد آمریکاست و ایالات متحده چندین پایگاه هوایی در این کشور دارد و نیروی دریایی این کشور از امکانات دریایی عمان استفاده می‌کند.