printlogo


مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما از نخستین جشنواره ملی نماآهنگ می‌گوید؛ جشنواره‌ای كه عصر امروز به كار خود پایان می‌دهد
جشنواره‌ای برای همه ایران
مهرماه امسال بود كه اعلام شد دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما اولین جشنواره ملی «نماآهنگ فجر» را به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی برگزار می‌كند. جشنواره كاملا دقیق و براساس زمان‌بندی‌های اعلام شده پیش رفت و قرار است عصر روز شنبه با معرفی برگزیدگان به كار خود پایان دهد. سراغ محمدباقر معلم، مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما رفتیم و با او درباره این جشنواره كه نخستین دوره خود را به‌عنوان یك رویداد ملی پشت سر می‌گذارد، گفت‌وگو كردیم. معلم از جمله افرادی است كه هم فضای موسیقی را خوب می‌شناسد و هم صدا و سیما را. طی مدت حضورش در دفتر موسیقی هم اتفاقات خوبی رخ داده و تعاملات مطلوبی هم میان هنرمندان و این دفتر شكل گرفته است. طبعا انتظار می‌رود جشنواره ملی نماآهنگ هم بتواند برخی موانع كه برای پخش نماآهنگ‌ها در تلویزیون پیش از این بوده، برطرف کند و تعامل محكم‌تری میان فعالان این عرصه و صدا و سیما برقرار شود.

نماهنگ رسانه‌ای خاص و منحصر به‌فرد 
سوال خوبی است، این‌كه چرا صدا و سیما به سمت برگزاری جشنواره‌ای برای نماهنگ رفته و خواسته این عرصه را فعال كند. معلم در این باره می‌گوید: نماهنگ قالب مهمی است كه باید آن را جدی‌تر بگیریم، خود به تنهایی رسانه است و می‌تواند مفاهیم مهمی به‌سادگی به مخاطب خود منتقل كند؛ از این‌روست كه باید ‌آن را جدی‌تر بگیریم و به عنوان یك فرصت مهم در رسانه از آن بهره ببریم. او ادامه می‌دهد: نماهنگ قالب پرطرفدار و موثر روزگار ماست و در شرایط جهانی كه امروز در آن زندگی می‌كنیم، مضامین بسیاری را در كوتاه‌ترین زمان منتقل می‌كند. همین اتفاق نشان می‌دهد ما باید درباره نماهنگ‌ها با نگاه دقیق‌تر و برنامه‌ریزی پیش برویم و از آنها استفاده كنیم.

استقبال از جشنواره
آن‌طور كه معلم می‌گوید، از جشنواره استقبال خوبی شده است؛ آن‌قدر كه دبیرخانه هم فكرش را نمی‌كرده. بیش از 1300 نماهنگ راهی جشنواره شده و با انجام مرحله انتخاب، 150 اثر به مرحله نیمه‌نهایی راه یافته‌اند. این دسته از آثار امتیاز الف گرفته و در دسته آثار فاخر قرار دارند.
حالا هم در نهایت امروز عصر برگزیدگان نهایی كه از میان 150 اثر نهایی انتخاب شده‌اند، معرفی و تجلیل می‌شوند. معلم می‌گوید: 15 جایزه و تندیس به برگزیدگان اهدا می‌شود و 12 جایزه و دیپلم هم در بخش جنبی جشنواره به برگزیدگان اهدا خواهد شد. او می‌افزاید: این جشنواره تلاشی بود در راستای این‌كه ما و فعالان عرصه نماآهنگ با هم آشنایی بیشتری پیدا كرده و بتوانیم فرصت‌های خوبی را برای همكاری‌های بهتر و دقیق‌تر تعریف كنیم. برای جدی‌تر گرفتن نما‌آهنگ به عنوان یك رسانه مهم و تاثیرگذار نیاز به این شناخت دوجانبه است و امیدواریم اتفاقات خوبی را رقم بزند.
​​​​​​​
فضای رقابتی سالم 

نخستین جشنواره نماآهنگ به صورت ملی برگزار شد. معلم در این باره توضیح می‌دهد: اغلب جشنواره‌های صدا و سیما به صورت داخلی و برای تولیدات خودش است. این طبیعی است، چون تولیدات سازمان گسترده است و خود نیاز به برگزاری این رویدادها دارد، اما در این جشنواره ما شرایط را متفاوت دیدیم و طبعا تصمیمات متفاوتی هم گرفتیم. 
او در این باره توضیح می‌دهد: دیدیم در این جشنواره باید هم تولیدات سازمان را وارد كنیم و هم تولیدات فعالانی را كه خارج از فضای صدا و سیما در حال كار هستند. چرا كه در این صورت می‌توانیم جشنواره‌ای در بعد ملی داشته باشیم و فرصت حضور همه سرمایه‌گذاران و فعالان این عرصه را هم در جشنواره فراهم كنیم تا بتوانیم ضمن بررسی اوضاع این قالب در شرایط امروزی‌مان، بهترین‌ها را هم شناسایی و معرفی كنیم.
مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما می‌گوید: وقتی هم دیدیم در نهایت 80 درصد شركت‌كنندگان از بیرون سازمان خواهان حضور و رقابت در جشنواره بوده‌اند بسیار خوشحال شدیم، چون دیدیم از یك طرف فضای رقابتی خوبی ایجاد شده كه مورد استقبال فعالان این عرصه است و از طرف دیگر جشنواره در حال پر كردن جای خالی است كه پیشتر نبوده و طبعا همین افراد شركت كننده نسبت به وجودش احساس نیاز داشته‌اند. 

آینده جشنواره نماآهنگ چگونه خواهد بود؟
مسلما همه جشنواره‌ها در تلاشند تا فعالیت خود را به طور مستمر ادامه دهند. جشنواره ملی نماآهنگ هم كه عصر امروز به كار خود پایان می‌دهد، از همین حالا درصدد برنامه‌ریزی برای برگزاری مستمر و ادامه‌دار خود طی سال‌های آینده است تا بتواند به مرور زمان تاثیرگذاری خود را پررنگ‌تر كند. معلم در این باره می‌گوید: طبعا تمام تلاشمان را خواهیم كرد تا جشنواره طی سال‌های آینده هم ادامه پیدا كرده و مسیر رو به تكاملی را نیز طی كند.
او درباره این‌كه آیا نماآهنگ‌های برگزیده از صدا و سیما هم پخش خواهد شد یا نه، گفت: این كار مستلزم برنامه‌ریزی‌های بیشتری است و نمی‌توانم فعلا خیلی قطعی به این سوال پاسخ بدهم. اما امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد.
مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما از همكاری رسانه‌ها هم تشكر كرد و رسانه‌ها را در استقبال از جشنواره و پیش رفتن موفق سایر بخش‌های آن عاملی مهم و اثرگذار دانست.      

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5309/9/12477/0