printlogo


بازیگران از حس و حال بازی كردن در سریال‌های محرمی گفتند
نام‌مان را بنویسید به دیوان حسین ع
مگر می‌شود نام امام حسین (ع) را بشنویم و دل‌هایمان كربلایی نشود؟ این حس مشترك میان همه وجود دارد و در كلام نمی‌گنجد و نمی‌توان با كلمات آن را توصیف كرد. حال ممكن است برخی از مردم این تصور را داشته باشند كه شاید بازیگران به خاطر حرفه‌شان در هیأت‌های عزاداری امام حسین (ع) شركت نمی‌كنند. در حالی كه این تصور اشتباه است و هر فردی بنا به اعتقادات و باورهای مذهبی‌اش در مراسم عزاداری امام حسین (ع) حضور دارد و اگر هم در مراسم‌ جمعی نباشند، در خلوت خودشان برای امام حسین (ع) سینه می‌زنند و هر زمان گره‌ای در زندگی‌شان بیفتد، حتما متوسل می‌شوند. به همین دلیل در این ایام تصمیم گرفتیم سراغ بازیگرانی برویم كه در سریال‌هایی بازی كرده‌اند كه ایام محرم از شبكه‌های مختلف سیما روانه آنتن شده است. البته تعداد این سریال‌ها كم نیست، زیرا از سال 80 به شكل جدی‌تر در رسانه ملی سریال‌های محرمی تولید و پخش شده و تا امروز هم ادامه پیدا كرده است. امسال هم با شروع محرم ، سریال‌های وقت صبح، دریا نزدیك است و ... روانه آنتن شده و بعد از دهه اول محرم، مجموعه‌های دیگری با حال و هوای محرم پخش می‌شوند. در واقع سازندگان آثار نمایشی تلاش می‌كنند در ساخت چنین آثاری به شكل غیرمستقیم به مفاهیمی همچون گذشت، ایثار و ... بپردازند. درس‌هایی كه مردم از قیام عاشورا گرفتند. در این گزارش بازیگران از حس و حال بازی كردن در سریال‌های محرم گفتند و تاكید كردند كه خیلی دلی كار كردند و تلاش داشتند از این طریق ادای دین به اباعبدا... (ع) داشته باشند. برای خواندن صحبت‌های آنها با ما همراه شوید.

دوست ندارم ریاكاری كنم
پرویز پورحسینی كه در سریال تلویزیونی شب دهم كه ایام محرم سال 80 روانه آنتن شبكه یك شد، نقش دكتر ندیمی را بازی می‌كرد. داستان این سریال در اواخر حكومت رضاخان در تهران رخ می‌داد كه فردی به نام حیدر خوش‌مرام كه از لات‌های تهران قدیم بود، خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار می‌شود و ... دكتر ندیمی هم جزو شخصیت‌های مهربان و كاردرستی بود كه دكتر خانواده فخرالزمان بود كه در انتها مشخص می‌شود كه او عاشق عمه فخر الزمان یعنی تاج‌الملوك (رویا تیموریان) می‌شود. این هنرمند در سریال مختارنامه هم نقش میثم تمار را بازی كرده بود. وقتی با پورحسینی تماس می‌گیرم كه از حس و حال او درباره بازی در یك اثر محرمی بدانم، تاكید كرد كه خیلی‌ها با نذری دادن یا كارهای خیر مرتب عكس می‌گیرند و آن را منتشر می‌كنند، اما من اعتقاد دارم صحبت كردن در این دوره و زمانه باعث می‌شود مردم این طور فكر كنند كه طرف می‌خواهد ریاكاری كند. بنابراین من هم علاقه‌ای به ریاكاری ندارم و صحبت نمی‌كنم!


افتخارم، شبیه‌خوانی حسین بن علی (ع) است
جهانگیر الماسی، بازیگر گزیده‌كاری است و باید با نقش عجین شود تا آن را بپذیرد و در غیر این صورت قبول نمی‌كند. او در همه این سال‌ها در 20 مجموعه تلویزیونی بازی كرده است كه از این میان دو مجموعه محرمی در كارنامه‌اش به ثبت رسانده است. او در این باره گفت: من در سریال طفلان مسلم به كارگردانی مجتبی یاسینی بازی كردم. همچنین در مجموعه‌ای به نام ثارا... به كارگردانی شهریار بحرانی هم بازی كردم كه در اواسط كار متوقف شد. در این سریال نقش شبیه‌خوان حسین بن علی (ع) را به عهده داشتم كه بسیار هم برایم این نقش عزیز بود. راستش باید بگویم كه بازی در این سریال برایم حرمت خیلی خاصی داشت. نه‌تنها من این حس را داشتم، بلكه بقیه عوامل هم همین طور بودند و می‌توانم بگویم كه شرافت این كار واقعا خاص بود.
وی ادامه داد: البته همه در محرم سیاهپوش هستیم و عزاداری می‌كنیم، اما زمانی كه یك سریال محرمی بازی می‌كنیم، ممكن است در ایامی كلید بخورد كه محرم نباشد. بنابراین باید بازیگر خودش را با فضای كار تطبیق بدهد. من همیشه برای همه نقش‌هایم انرژی گذاشتم و هرگز هم كم‌فروشی نكردم، چون به رزق حلال اعتقاد زیادی دارم. از سوی دیگر كارهای محرمی برایم از احترام ویژه‌ای برخوردار است.


هر كدام از سریال‌های محرمی‌ام ویژگی خودشان را دارند
محمود پاك‌نیت تا به امروز نقش‌های متفاوتی را بازی كرده و توانسته نظر مخاطبان را جلب كند. او در سه سریال محرمی به نام‌های شب دهم، وارث و فرستاده به كارگردانی حسن فتحی، كاظم بلوچی و جواد شمقدری به ایفای نقش پرداخته است. او در این باره گفت: محرم، ماه ویژه‌ای برای مسلمانان است و همه سعی می‌كنند با شركت در تكیه‌های حسینی عزاداری برای سیدالشهدا داشته باشند. من هم به سهم خودم در عزاداری‌ها شركت می‌كنم و هر زمان پیشنهاد بازی در سریال‌های محرمی شود، اگر فیلمنامه خوب باشد حتما بازی خواهم كرد. وی ادامه داد: هركدام از سریال‌های محرمی‌ام ویژگی‌های خودش را داشت. سریال شب دهم به تعزیه می‌پرداخت. سریال وارث به سینه‌زنی و هیات‌ها می‌پرداخت و فرستاده هم حال و هوای خودش را داشت.


هرگز به ذهنم نمی‌رسید شمر شوم!
محمد فیلی كه در سریال تلویزیونی مختارنامه به كارگردانی داوود میرباقری نقش شمر را بازی كرده بود، حس و حالش را از بازی در یك كار محرمی این طور توصیف كرد: راستش همه ما از دوران كودكی در تكیه‌های ابا‌عبدا... (ع) شركت كرده‌ایم و تا به الان هم حضور داریم. به همین دلیل همیشه با شور خاصی در حسینیه‌ها برای امام حسین (ع) سینه می‌زدیم، به همین دلیل وقتی پیشنهاد بازی در یك سریال محرمی می‌شود با جان و دل بازی می‌كنم، اما هرگز به ذهنم نمی‌رسید كه شمر شوم! چون من هم مثل دیگر مردم از این شخص متنفرم و بدم می‌آید. وی ادامه داد: ولی خب، قرعه به نامم افتاده بود. شاید هم خواسته آقا این طور بود كه چنین نقشی را بازی كنم. اما وقتی قرار شد بازی كنم، احساس كردم باید برای این نقش انرژی بگذارم تا روح خبیث این فرد را نشان بدهم.
این بازیگر عنوان كرد: البته من در سریال طریق عشق هم به كارگردانی حسین مختاری بازی كردم كه اواخر دهه 70 از شبكه دو پخش شد. در این سریال محرمی هم نقش فردی به نام ابراهیم را بازی كرده بودم كه وصف حسین (ع) را می‌شنود و راهی كوفه می‌شود، اما یك روز دیر می‌رسد و نمی‌تواند همراه اباعبدا... (ع) باشد. در مجموع بازی كردن در سریال‌های محرمی حس و حال خاصی برایم دارد و نمی‌توانم خیلی برایتان حسم را تشریح كنم.عاشق امام حسین (ع) هستم
صدیقه كیانفر از بازیگران پیشكسوت سینما، تئاتر و تلویزیون است كه در سریال‌های زیادی بازی كرده است. او بازی در سریال محرمی شب دهم را در كارنامه دارد. همچنین در سریال مرضیه به كارگردانی فلورا سام و تهیه‌كنندگی مجید اوجی بازی كرده است كه پخش آن از 23 شهریورماه از شبكه دو شروع می‌شود. او از بازی در این سریال محرمی ابراز خشنودی كرد و گفت: راستش دیگر دست و پا ندارم كه نذری بپزم، اما تا دو سال كه دست و پایی داشتم و بیمار نبودم حتما چند تایی نذری درست می‌كردم و پخش می‌كردم، اما الان توانم كم شده است. وی در حالی كه پشت تلفن گریه می‌كرد، ادامه داد: ولی سعی می‌كنم اگر پیشنهاد بازی در یك سریال محرمی به من می‌شود را با جان و دل بپذیرم تا از این طریق ادای دین به امام حسین‌(ع) كرده باشم. نمی‌توانم درباره حس و حال در چنین كارهایی بگویم. همان حس و حالی كه بقیه نسبت به امام حسین (ع) دارند، من هم دارم. من هم مسلمانم و ایرانی. معلوم است كه دلم برای امام حسین (ع) می‌تپد و ناراحت و غمگینم در ایام محرم. من عاشق امام حسین (ع) هستم، عاشق این مرد بزرگ خدا كه آزادی‌خواه بود و ایثارگر.


نمی‌شود با كلمات
حس و حال محرم را توصیف كرد

محمود عزیزی از آن دست هنرمندانی است كه می‌توان گفت همیشه نقش پدرهایی را در سریال‌ها بازی می‌كند كه آرامش خاصی دارد و با طمأنینه تصمیم می‌گیرد و همین ویژگی او باعث می‌شود كه به دیگران هم آرامش بدهد. او در كارنامه تلویزیونی‌اش بازی در سریال‌های مناسبتی به‌ویژه در ایام ماه رمضان را دارد و برای ایام محرم فقط در یك سریال به نام سفر سبز به كارگردانی محمدحسین لطیفی بازی كرده است. وقتی با او تماس می‌گیریم، تاكید كرد كه تا به حال در سریال محرمی بازی نكرده است و وقتی از سریال سفر سبز نام می‌برم، گفت: بله، یادم آمد.
در این سریال بازی كرده بودم. او ادامه داد: وقتی نقشی پیشنهاد می‌شود، حتما فیلمنامه را می‌خوانم و باید با نقش ارتباط برقرار كنم، چون اگر با نقش عجین نشوم، مسلما نمی‌توانم تاثیرگذار باشم. درباره حس و حالم در محرم هم باید بگویم كه حس و حال هر كسی دلی است و نمی‌شود درباره آن حرف زد!


بدون دستمزد هم در سریال‌های محرم بازی می‌كنم
رضا توكلی كه بازی در چند سریال محرمی را با نام‌های روزهای اعتراض، سفر سبز و فرستاده دارد كه اولی را حسین سهیلی‌زاده ساخته و دومی را محمدحسین لطیفی و سومی را جواد شمقدری. او معتقد است نه‌تنها پیشنهاد بازی در سریال‌های محرمی را می‌پذیرد، بلكه در هر مناسبت دیگر همچون ماه رمضان هم پیشنهادی داشته باشد با كمال میل قبول می‌كند. وی ادامه داد: من بچه هیات هستم و از كودكی در خانه ما بساط هیات برپا بود. برای همین با شروع این ایام حس و حال خاصی دارم، چه برسد به این‌كه بخواهم در مجموعه‌ای هم بازی كنم. شاید باورتان نشود، اما حاضر هستم حتی بدون دستمزد هم در سریال‌های محرمی بازی كنم، چون می‌خواهم هر آنچه از دستم بر می‌آید برای ابا عبدا... (ع) انجام بدهم و خدمت كنم. راستش برای بازی در سریال‌های محرمی عشق و عاشقی خاصی دارم كه نمی‌توانم توصیف كنم. حس و حالی عجیبی است و احساس می‌كنم با بازی در چنین آثاری ادای دین به ابا عبدا... (ع) می‌كنم. حتما این جمله را هم بنویسید كه عشق فقط یك كلام، آن هم عشق به حسین (ع). در مجموع همیشه با جان و دل در چنین آثاری بازی كردم و هدفم خدمت كردن است.


یك سهم كوچك در محرم
رحمان باقریان از هنرمندان میانسالی است كه در سال‌های اخیر نقش پدرهای مهربان را بازی كرده است. البته در كارنامه هنری او نقش‌های منفی هم دیده می‌شود، مثل نقش منفی كه در سریال دوران سركشی بازی كرده بود. او در دو اثر حضور داشت كه در ایام محرم پخش شد. باقریان در سریال مختارنامه نقش زربی، غلام ایرانی مختار ثقفی را بازی كرده بود. همچنین در یك تله‌تئاتر به نام در راه آزادی نقش زندانبان طفلان مسلم هم ایفای نقش كرده بود. باقریان با اشاره به این‌كه برایش سعادت بزرگی بود كه در سریال‌های محرمی بازی كرده، گفت: خوشحالم این افتخار بزرگ نصیب من شد و كار كردن با آقای میرباقری برایم سعادت بود. خوشحالم سهم هر چند كوچكی در محرم داشتم و برای همیشه این افتخار در كارنامه‌ام ثبت شده است. گرچه قدمی كه برداشته‌ام كوچك است، اما با خودم عهد كردم هر وقت نقشی در سریال محرمی به من پیشنهاد شد با جان و دل بپذیرم.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5476/1/38824/0