printlogo


رهبر انقلاب در بازدید 2ساعته از نمایشگاه شركت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر بر حمایت همه‌جانبه از متخصصان جوان ایرانی تاکید کردند
پشت‌و‌پناه پیشرفت

رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز از نمایشگاه شركت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام‌خمینی(ره) بازدید كردند.
در این بازدید دو ساعته، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای ضمن دیدن از ۳۰ غرفه شركت‌های دانش‌بنیان و گفت‌وگو با فناوران و پژوهشگران، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه‌های تجاری‌سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند.
سامانه‌های پزشكی با فناوری بالا در تشخیص سرطان، همودیالیز، جراحی با ربات و پروتز عصبی، تجهیزات آزمایشگاهی، تولید واكسن‌ها و داروهای پیشرفته به صورت كاملا بومی، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی، سیستم‌های كنترل نیروگاهی، تولید انواع كاتالیست‌های نفت و گاز، خدمات شناسایی و حفاری آب‌های ژرف، ساخت مخازن و تجهیزات استیل، سامانه‌های پیشرفته نوری، اسكنری، اندازه‌گیری، بُرش، شبیه‌سازی و پردازشگرها، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازی‌های رایانه‌ای از جمله دستاوردهای شركت‌های دانش‌بنیان حاضر در این نمایشگاه بود.
در بخشی از بازدید، ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گزارشی از رویكردها و برنامه‌های این معاونت برای گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش‌بنیان بیان كرد و گفت: با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامی كمك بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی در اختیار بخش علمی كشور قرار گرفت كه با این كمك پروژه‌های علمی و دانش‌بنیان در جهت مقاوم‌سازی اقتصاد كشور و مقابله با تحریم‌ها، كیفیت و سرعت زیادی گرفته است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به طرح ایجاد پهنه‌های نوآوری در كنار دانشگاه‌ها و مراكز علمی مستعد، ایران را بزرگ‌ترین زیست‌بوم نوآوری در غرب آسیا دانست و افزود: اكنون بیش از ۴۵۰۰ شركت دانش‌بنیان با درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی، زمینه اشتغال مستقیم ۳۰۰ هزار نفر را فراهم كرده‌اند.
ستاری، زیست‌بوم تولید داروهای پیشرفته را نمونه‌ای موفق از اعتماد به جوانان پر انگیزه كشور خواند و گفت: بر اثر ارتقای این زیست‌بوم، مهاجرت نخبگان در بخش داروسازی تقریبا متوقف شده است و هر دارویی كه وارد این چرخه شود، حداكثر تا دو سال بعد، تجاری و وارد بازار مصرف مردم می‌شود.
پس از سخنان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی و عوارض فرهنگی آن گفتند: یكی از گلایه‌های جوانان در نمایشگاه امروز این بود كه بعضا همان محصول یا تولید آنها را دستگاه‌های دولتی از خارج وارد می‌كنند كه این ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی است و باید این نگاه غلط اصلاح شود.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزودند: نباید اجازه دهید این موانع پیش پای جوانان فعال ایجاد شود، هرچه می‌توانید در این خصوص تلاش كنید، من نیز هر چه بتوانم كمك خواهم كرد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشكر از پژوهشگران، فناوران و دست‌اندركاران نمایشگاه، در لوح یادبود متنی به این شرح مرقوم كردند:
بسم‌ا... الرحمن الرحیم
جلوه درخشان استعداد ایرانی و همّت انقلابی را در این نمایشگاه دیدیم و خدا را سپاس گفتیم. كار اساسی و بنیانی برای بهره‌گیری از انگیزه‌ها و توان‌های بالا باید جداً دنبال شود. این مهم‌ترین وظیفه مسؤولان دولتی است. به خداوند توكل كنید و با امید و شوق قدم بردارید، یقینا خواهید توانست به مشكلات اقتصادی كشور پایان دهید، ان‌شاءا... .
سیدعلی خامنه‌ای
۱۶ مهر ۱۳۹۸

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5499/1/42107/0