printlogo


روسیه خواستار حفظ راه‌حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه شد


 کاخ کرملین سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، در پی حمله احتمالی ترکیه به شمال شرقی سوریه، پوتین با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره آخرین تحولات سوریه نشست برگزار کرده است.
به گزارش فارس و به نقل از روسیاالیوم، در این بیانیه آمده که در این نشست، اوضاع سوریه در پی تحولات مربوط به شمال شرقی این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، پوتین و اعضای شورای امنیت ملی روسیه «بر ضرورت جلوگیری از تهدیداتی که راه‌حل سیاسی بحران سوریه را در معرض خطر قرار می‌دهد»، تاکید کردند.
در همین ارتباط، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز گفت  شرکت‌کنندگان در این نشست اوضاع سوریه را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند. در این دیدار همچنین درباره آغاز کار کمیته قانون اساسی سوریه گفت‌وگو صورت گرفته است. وی افزود:  در این نشست تاکید شده که مساله مهم این است که در حل‌و‌فصل سیاسی بحران سوریه خللی ایجاد نشود.
ترکیه بعد از ماه‌ها تهدید و خط و نشان کشیدن برای شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا در شمال شرق سوریه، شب دوشنبه از اولین حملات هوایی خود علیه این شبه نظامیان در حد فاصل مرز عراق با سوریه در منطقه مالکیه سوریه خبر داد. هدف از این حمله، تلاش برای قطع ارتباط زمینی بین سوریه و عراق بود.
ترکیه شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» ( شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک) و نیروهای دموکراتیک سوریه (اس.دی.اف) را شاخه سوری گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و تروریست می‌داند.
ترکیه می‌گوید حضور این شبه‌نظامیان که از نظر ایدئولوژی به پ.ک.ک نزدیک هستند، برای امنیت ملی ترکیه خطرناک بوده و باید آنها از مرزهای این کشور دور شوند. آنکارا قصد دارد ایده ایجاد منطقه امن را که از شمال شرقی ترین مرز سوریه شروع شده و تا شهر جرابلس ادامه دارد، عملی کند. این منطقه امن بنا به گفته ترکیه، ۳۰ الی ۴۰ کلیومتر در عمق خاک سوریه خواهد بود.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5499/1/42110/0