printlogo


یك فنجان سلامتی


چای سبز و سیاه هر دو منابع غنی از تركیبات
آنتی اكسیدانی هستند. این تركیبات نقش به‌سزایی در پیشگیری از بــــــــروز بیـــــــــــــــماری‌های
قلبی-عروقی و تصلب شرایین دارند و اثرات آنها در مطالعات انسانی و حیوانی به اثبات رسیده است. فعالیت آنتی‌اكسیدانی چای سبز بیشتر از چای سیاه است. چای همچنین دارای اثرات ضد‌التهابی و ضد‌سرطانی است. اثرات ضد‌سرطانی آن در پیشگیری از سرطان پروستات، پوست، ریه، كبد و سینه به اثبات رسیده است. اثرات مفید كاتچین چای روی عملكردهای روانی و سیستم عصبی بدن نیز به اثبات رسیده است. مطالعات اخیر اثرات
ضد آرتروزی، ضددیابتی و ضد‌چاقی تركیبات موجود در چای را به اثبات رسانده‌ است. با این وجود به دلیل وجود مقادیر بالای كافئین به‌ویژه در چای سیاه، غلظت بالای آلومینیوم و اثرات سوء چای بر قابلیت جذب آهن باید در مصرف آن احتیاط كنید.
رنگ چای: یكی از فاكتورهایی كه در انتخاب چای بسیار موثر بوده، رنگ آن است. رنگ چای از زرد تا نارنجی و گاهی قرمز تیره متغیر است و این رنگ بستگی به رقم چای، فرآیند تولید آن، دما و كیفیت آب، كیفیت و اندازه برگ‌ها و نحوه تهیه یا زمان دم‌كشیدن آن دارد. گاهی به اشتباه این‌گونه برداشت می‌شود كه هر چه رنگ چای تیره‌تر باشد، چای مرغوب‌تر است در صورتی كه این برداشت اشتباه است.
تقلب در چای سیاه: یكی از شایع‌ترین تقلبات صورت گرفته در چای استفاده از رنگ‌های مصنوعی در چای است كه برخی از آنها خطراتی برای سلامتی دارند. دو راه ساده برای تشخیص استفاده از رنگ در چای وجود دارد. زمان خرید می‌توانید برگ‌های چای را بین انگشت شست و اشاره خود مالش دهید در صورتی كه روی انگشتان شما رنگ زرد متمایل به نارنجی ظاهر شد، در آن چای از رنگ استفاده شده است. در روش دیگر كه در منزل می‌توانید انجام دهید مقداری چای را در یك لیوان آب سرد بریزید اگر رنگ در آن پخش و آب تغییر رنگ داد، در آن چای از رنگ‌های مصنوعی استفاده شده است. چای واقعی تنها پس از تماس با آب جوش و پس از طی مدت زمان دم كشیدن رنگ خود را نشان می‌دهد. چای اصل پس از یك ساعت قرار گرفتن در محیط تغییر رنگ نمی‌دهد، اما چای حاوی رنگ با گذشت زمان تیره‌تر می‌شود.
یكی از تقلبات رایج در چای سبز مخلوط كردن برگ چای سبز با برگ سایر گیاهان است. اگر در زمان مصرف چای سبز با طعم تلخ و گس شدید مواجه شدید (پس از پنج دقیقه دم‌كردن) به اصل بودن آن چای شك كنید.  


آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5518/14/45736/0