printlogo


نظرسنجی‌های مؤسسات آمریكایی، درباره تبعات ترور سردار سلیمانی چه می‌گوید؟
سایه سلیمانی برسر کاخ سفید
طی روزهای اخیر و متعاقب ترور و شهادات سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، نظرسنجی‌های متفاوتی در داخل ایالات‌متحده و در حوزه امنیت داخلی و خارجی این كشور صورت گرفته و منتشر شده است. به عنوان مثال، در آخرین نظرسنجی شبكه خبری ای‌بی‌سی و مؤسسه آیپسوس،56درصد آمریكایی‌ها با اقدامات ترامپ در ارتباط با وضعیت فعلی ایران مخالفت كرده‌اند. به صورت مشخص، در قبال واقعه شهادت سردار سلیمانی و تأثیر آن بر احساس امنیت شهروندان آمریكایی نیز نتیجه نظرسنجی به هیچ‌عنوان وفق مراد ترامپ و همراهانش نبوده است.

براساس همین نظرسنجی، 52درصد آمریكایی‌ها می‌گویند با ترور سردار سلیمانی، امنیت آمریكا كاهش یافته، 25درصد به نقطه مقابل این گزاره معتقدند و 22درصد نیز بر این باورند كه این اقدام تأثیری بر امنیت ایالات متحده نداشته است. به عبارت بهتر، تنها یك چهارم از شهروندان آمریكایی معتقدند كه اقدام دولت ترامپ در ترور شهید سلیمانی، منجر به ایجاد امنیت برای ایالات متحده شده است. خروجی این نظرسنجی و نظرسنجی‌های مشابه نشان می‌دهد كه میان انتظار ترامپ از اقدام تروریستی اخیر خود و خروجی رفتاری حاصله در فضای داخلی آمریكا تناسبی وجود ندارد. نكته حائز اهمیت دیگر این كه تنها حدود 27درصد شهروندان آمریكایی، از عدم نگرانی مطلق یا نسبی خود در خصوص جنگ با ایران خبر داده‌اند و 73درصد دیگر، در این خصوص احساس نگرانی كرده‌اند. به عبارت بهتر، حتی بسیاری از طرفداران حزب جمهوریخواه نیز در كنار دموكرات‌ها و افراد مستقل در ایالات متحده، نسبت به عواقب و آثار تقابل نظامی ایالات متحده و ایران احساس ناامنی و وحشت می‌كنند.
 نظرسنجی نگران کننده
در میان نظرسنجی‌هایی كه پس از شهادت سپهبد سلیمانی در آمریكا منتشر شده است، نظرسنجی مشترك روزنامه یواس‌ای تودی و آیپسوس به مراتب برای كاخ سفید تكان‌دهنده‌تر است. نظرسنجی روزنامه یواس‌ای تودی از این بابت برای ترامپ دارای اهمیت است كه در تعیین جامعه هدف خود در نظرسنجی‌ها، سعی دارد اصل بی‌طرفی سیاسی را رعایت كند. حتی در آذر ماه امسال، روزنامه یواس‌ای تودی، از پیشتازی ترامپ بر نامزدهای احتمالی حزب دموكرات در نظرسنجی‌های سراسری خود خبر داد. اما این بار نام یواس‌ای تودی برای ترامپ پیام‌آور پیروزی یا كسب اقبال عمومی نیست.
در این نظرسنجی كه قبل از موشكباران پایگاه اشغالگران آمریكایی در عین الاسد توسط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، 52درصد شهروندان آمریكایی به ترامپ هشدار داده بودند كه سیاست‌های وی در قبال ایران بدون منطق و عاری از هرگونه مسؤولیت پذیری است و 34درصد دیگر معتقد بودند سیاست دولت آمریكا در این خصوص مشكلی ندارد.
 14درصد دیگر در این خصوص نظر خاصی نداشته و همچنان مشغول رصد تنش‌های جاری در حوزه سیاست خارجی آمریكا تا رسیدن به یك نتیجه بودند. نقطه اوج این نظرسنجی آنجاست كه 69درصد شركت‌كنندگان در نظرسنجی، معتقد بودند اقدام آمریكا در ترور شهید سلیمانی به پاسخ نظامی ایران به آمریكا در محدوده و منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) منجر می‌شود.
63درصد معتقد بودند این حمله می‌تواند در داخل خاك آمریكا ( از سوی ایران ) صورت گیرد و 62درصد نیز احتمال آغاز نبرد نظامی (گسترده) میان ایران و آمریكا را قطعی یا نسبتا قطعی می‌دانستند.
نقطه اوج نظرسنجی، مربوط به قسمتی است كه آثار و تبعات اقدام دولت ترامپ در قبال شهادت سردار سلیمانی بر امنیت داخلی ایالات متحده، مورد بررسی و سوال قرار گرفته است. 28درصد افراد شركت كننده در نظرسنجی، معتقد بودند این اقدام شدیدا امنیت ایالات متحده را تضعیف كرده است. 27درصد دیگر، معتقد بودند كه این اقدام تروریستی، به صورت نسبی (و نه مطلق) موجب كاهش امنیت داخلی در ایالات متحده شده است. 21درصد شركت‌كنندگان در نظرسنجی برآوردی از این موضوع نداشتند و 24درصد دیگر، معتقد بودند این اقدام منجر به افزایش امنیت داخلی آمریكا شده است. در میان 24درصد مذكور نیز تنها
9درصد معتقد بودند اقدام تروریستی دولت ترامپ، مطلقا منجر به افزایش امنیت داخلی در آمریكا شده و 15درصد دیگر، معتقد بودند این امر به صورت نسبی و تقریبی، منجر به تقویت امنیت ایالات متحده شده است.
 رمزگشایی از نتایج نظرسنجی
یك رمزگشایی ساده از نتایج نظرسنجی اخیر یو‌اس‌ای تودی نشان می‌دهد كه
نه تنها رأی‌دهندگان دموكرات و رأی‌دهندگان مستقل نگران عواقب كوتاه مدت و درازمدت اقدام تروریستی ترامپ هستند، بلكه بخش مهمی از رأی دهندگان جمهوریخواه (كه ظاهرا بیشتر به طیف جمهوریخواهان سنتی وابسته هستند) نتوانسته‌اند اقدام دولت ترامپ در ترور سردار شهید سلیمانی را هضم كنند. در این میان، اظهارات تبلیغاتی ترامپ، مارك اسپر، رئیس پنتاگون و مایك پمپئو، وزیر خارجه آمریكا، هیچ یك تاثیری در اقناع افكار عمومی (و حتی اقناع اكثریت مطلق جمهوریخواهان) در این خصوص نداشته است.  نكته بسیار مهم و حائز اهمیت دیگر این كه ترامپ نگران تأثیرگذاری سلبی و بازدارنده این موضوع، بر نظرسنجی‌های ایالتی و ملی در ایالات متحده آمریكاست. همان‌گونه كه اغلب نظرسنجی‌ها، خصوصا در ایالات مهم و تعیین‌كننده مانند میشیگان، ویسكانسین، فلوریدا، كارولینای شمالی و اوهایو نشان می‌دهد، تا حدود یك هفته قبل (قبل از اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت‌رساندن سردار سلیمانی)، رقابتی بسیار تنگاتنگ میان دموكرات‌ها و جمهوریخواهان وجود داشته و میزان اختلاف آرای ترامپ و نامزدهای رقیب وی، حدود 2 یا 3درصد (بالاتر یا پایین‌تر) بوده است. در چنین شرایطی، هرگونه رویگردانی رأی دهندگان مستقل یا حتی بخشی از جمهوریخواهان از ترامپ می‌تواند در نهایت، به شكست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بینجامد. به عبارت بهتر، ترامپ به شدت نگران است كه معیار سیاست خارجی و منطقه‌ای كاخ سفید در غرب آسیا به پاشنه آشیل وی در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده تبدیل شود. این نظرسنجی‌ها به خوبی نشان می‌دهد كه قمار خطرناك ترامپ در حوادث اخیر، نه تنها به سود وی تمام نشده، بلكه احتمال رویگردانی شهروندان آمریكایی از سیاست خارجی ترامپ و در نتیجه، كاهش آرای وی در سطوح ایالتی و عمومی را افزایش داده است. در این معادله، ابراز اطمینان كاذب ترامپ نسبت به تحت كنترل بودن و خوب بودن اوضاع نیز نتوانسته است نگرانی شهروندان آمریكایی در قبال عواقب و تبعات عملیات تروریستی اخیر دولت آمریكا را كاهش دهد .
 ترامپ بازی را باخته است
نتایج نظرسنجی‌های اخیر در ایالات متحده و فراتر از آن، رصد نوع رفتار سیاستمداران آمریكایی در قبال اقدامات تروریستی اخیر دولت ترامپ در منطقه غرب آسیا به خوبی نشان می‌دهد كه دونالد ترامپ عملا بازی را باخته است. بسیاری از سناتورهای حزب جمهوریخواه تا به امروز ترجیح داده‌اند در خصوص اقدام اخیر ترامپ در ترور شهید سلیمانی واكنشی از خود نشان ندهند و سكوت پیشه كنند. در این میان، جنجال‌های تبلیغاتی جمهوریخواهان مانند «تد كروز»، «تام كاتن» و «مارك روبیو» نیز نتوانسته است مانع تمركز شهروندان آمریكایی بر عواقب خطرناك بازی اخیر ترامپ در منطقه غرب آسیا شود. بدون شك در آینده‌ای نزدیك، این موضوع به عنوان یكی از نمادهای شكست ترامپ در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مورد توجه و استناد قرار خواهد گرفت. گویا موشكی كه ترامپ در حمله تروریستی خود علیه سردار شهید سلیمانی به كار گرفته بود، با سرعتی زیاد در حال بازگشت به كاخ سفید است.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5576/8/54676/0