نسخه Pdf

نوشتن، پناهگاه آدم است

نویسنده مجموعه داستان «کوچ اصوات»:

نوشتن، پناهگاه آدم است

برنامه گفت‌وگومحور جلد دوم از تلویزیون اینترنتی کتاب با حضور محمدحسن جمشیدی، شاعر و نویسنده کتاب «کوچ اصوات»، زینب زارع، نماینده انتشارات سوره مهر و با اجرای میثم رشیدی مهرآبادی پخش شد.

کتاب کوچ اصوات شامل 16داستان کوتاه سوررئال روایت‌ انسان‌هایی است که بین مرگ و زندگی مردد هستند و خواننده را میان واقعیت و خیال غوطه‌ور نگه می‌دارد.
جمشیدی درباره نگارش این کتاب گفت: کوچ اصوات، دِین من به داستان بوده است و همیشه قصد داشتم این دِین را ادا کنم. همیشه شعر را دنبال می‌کردم ولی نگاهی هم به داستان‌نویسی داشتم به همین دلیل بعضی از داستان‌های کوچ اصوات از 16سالگی پی‌ریزی شده بودند که در پی تلاش‌های مداوم، یک مجموعه داستان شد. 
وی در ادامه افزود: در حال حاضر اگر بخواهم این کتاب را بنویسم، شاید سخت‌تر هم بنویسم زیرا جهان من، جهانی است که نمی‌توانم به مسائل به خصوص داستان به صورت رئال بنگرم. این سبک و شیوه من است و اگر این‌گونه عمل نکنم، احساس می‌کنم کاری خبری انجام می‌دهم و نمی‌توانم جهان خود را بسازم. همیشه سعی می‌کنم داستانی را خلق و از انسان‌هایی صحبت کنم که در جهان واقعی حضور ندارند. این مساله مستلزم آن است که جهانی را خلق و آن تعاریف را با مخاطب هماهنگ و تنظیم کنم و با آمادگی وارد داستان و اتمسفر آن شود.
این نویسنده درخصوص فضای سورئال و استفاده از نمادها، بیان کرد: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، جهان پذیرفتن و نپذیرفتن است. شما با هزینه دیگری عاشق می‌شوید و آن اتمسفر عشق را دوست دارید و ممکن است تا جایی پیش بروید آن را به گردن دیگری بیندازید و این‌گونه سورئال بودن به رئال بودن نزدیک می‌شود. در این کتاب با طرح پیشنهادهای شاعرانه مانند کلمه، فضاسازی و زبان، توانستم با مخاطب صحبت کنم و آن را بست دهم که خود نیازمند یک زبان شاعرانه است. استفاده از نماد در داستان‌ها باعث شده این فضای سورئال بیشتر دیده شود. وجود عاشق در کتاب، نماد انسان‌هایی است که با خود و دنیای خود به صلح رسیده‌اند. عشق پوشیدگی است و فرهنگ ما با پوشیدگی در لفافه گفتن عجین است، من حتی عشق را در اینجا سورئال دیدم.
او اظهار کرد: نوشتن پناهگاه آدمی است که با آن می‌تواند روح خود را تسلی دهد. شعر بین جوشش و پوشش است و امکان دارد که مصراعی ناخودآگاه روی زبان جاری شود ولی باید آن را پرورش داد. شاعر انسان‌های اطرافش را با خود هم‌دما، هم‌زبان و هم‌حس می‌کند. شاید شعر برای من فدای داستان شده باشد ولی شعر باعث می‌شود زبان و بیان برای ورود به دنیای داستان ورزیده شوند. کلمات باید مانند «مین» باشد و بتواند ذهن مخاطب را برای ایجاد انگیزه به انفجار بکشاند. کتاب کوچ اصوات، کتابی نیست که فرد بدون صلح با خود بتواند آن را درک کند و سعی کردم در آن کلمات، مانند مینی‌ باشند که باعث شود بخشی از احساسات مخاطب منفجر شود.   
 
داستان با روح و ذات ما درآمیخته
در ادامه برنامه، زینب زارع، نماینده انتشارات سوره مهر درباره استقبال از کتاب کوچ اصوات و رویکرد آن به داستان، بیان کرد: این کتاب با سخت‌خوانی و جریان متفاوتی که در پیش گرفته با استقبال خوب روبه‌رو و در رسانه‌ها به خوبی دیده شد و همچنین در انتشارات، مراسم رونمایی از کتاب را داشتیم. کتاب کوچ اصوات سال 1400 چاپ شده و از آثار داستانی سوره مهر در قالب داستان‌کوتاه است و همین متفاوت بودن باعث شد نشست‌های بیشتری را به خودش اختصاص دهد و نظر منتقدها را به خود جلب کند. ماهیت سوره مهر نگارش تاریخ شفاهی و دفاع مقدس است. در حال حاضر ما در حوزه هنری دفتری به اسم آفرینش آثار ادبی داریم که در همه استان‌ها دفاتر فعال دارد و افراد قلم اولی و افرادی که آثار قابل توجهی را نوشته‌اند در آنها فعالیت دارند. آثاری که در استان‌ها دریافت می‌شود، مورد بررسی اساتید قرار می‌گیرد و سپس به دفتر آفرینش آثار ادبی ارجاع داده می‌شود. فکر می‌کنم انتشارات سوره مهر با روندی که در پیش گرفته، سبد خوبی را اکنون به خود اختصاص داده است. 
او ادامه داد: داستان با روح و ذات ما درآمیخته و ابزار تربیتی غیر‌مستقیمی است که از کودکی با آن رشد کرده‌ایم. اگر به قرآن کریم نگاه کنیم بسیاری از سوره‌های ما داستان هستند. مفاهیم در قالب داستان انتقال داده شده‌ و پدیده مقدس و حافظه مشترک همه ما انسان‌هاست. در چند سال اخیر نویسندگان تلاش دارند روایت واقعی زندگی را در فُرم داستان ارائه دهند. متأسفانه مجموعه داستان در بازار با مشکل جذب مخاطب روبه‌روست؛ به همین دلیل سوره مهر وظیفه دارد این خلأ را پُر کند و در تلاش است کتاب‌هایش صرفا داستان نباشد.
برنامه جلد دوم هر هفته دوشنبه‌ها ساعت18 به صورت زنده در ketab.tv پخش می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از آرشیو این تلویزیون مشاهده کنند.
ضمیمه چار دیواری