نسخه Pdf

وصف حضرت علی‌اکبر(ع)‌ در کلام دشمن

امشب، شب هشتم محرم است، مجلس حضرت علی‌اکبر(ع)

وصف حضرت علی‌اکبر(ع)‌ در کلام دشمن

امشب، شب هشتم ماه محرم است. همه جا روضه حضرت علی‌اکبر(ع) را می‌خوانند. ما هم برای‌تان مجلس حضرت علی‌اکبر(ع) از کتاب «ده‌ قدم، ده نام» نوشته سجاد محقق را انتخاب کرده‌ایم؛ کتابی که حادثه عاشورا را در 10 مجلس برای ما به زبانی روان، روایت کرده‌است...

امروز درباره کسی حرف خواهیم زد که امام صادق(ع) درباره‌اش می‌فرماید: «هرگاه کنار قبر او می‌روی، بگو سلام بر تو ای فرزند رسول خدا(ص)! سلام بر تو ای فرزند امیرالمؤمنین(ع)! سلام بر تو ای فرزند حسن و حسین علیهم‌السلام! می‌خواهیم در مورد کسی حرف بزنیم که وقتی در عاشورا شهید می‌شود و در خونش می‌غلتد، امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: عَلَى الدُّنیا بعدک العفا. بعد از تو پسرم! أف بر این دنیا!...(به زبان خودمان) نباشد دنیای بعد از تو. شیخ صدوق رحم‌ا... بعد از نقل این دعا می‌گوید: برای این امام صادق فرموده یابنَ الحسن(ع) و یابن الحُسَین(ع) چون امام مجتبی علیه‌السلام، مربی و معلم حضرت علی‌اکبر(ع) بوده و در حدیث آمده‌است که پدر سه‌گونه است، آن‌که تو را به دنیا آورد و کسی که تو را تعلیم می‌دهد و دیگری پدر همسرت. حضرت علی‌اکبر(ع) اولین شهید بنی‌هاشم در کربلاست. متأسفانه از زندگی ایشان تا قبل از عاشورا خیلی اطلاع نداریم؛ اما اگر می‌خواهیم حضرت علی‌اکبر(ع) را بشناسیم برای مایی که به قول پدرش ایمان داریم و به شهادتش یقین، کافی‌ است بدانیم که سیدالشهدا علیه‌السلام وقتی علی‌اکبر(ع) را روانه میدان می‌کند، می‌فرماید: «خدایا! تو را بر این قوم شاهد می‌گیرم در برابر اینها  شخصی به میدان می‌آید که شبیه‌ترین مردم به رسول تو، محمد صلی‌ا... علیه وآله در خلقت ظاهری، اخلاق باطنی و گفتار است. خلقت ظاهری یعنی چهره‌اش همچون رسول‌ا... بود... هرگاه ما شیفته دیدار پیامبر(ص) می‌شدیم به علی‌اکبر(ع) نگاه می‌کردیم. شما حساب کنید سیدالشهدا(ع)، عاشق پیامبر بود. دوست‌داشتنی‌ترین فرد برای خود ما پدربزرگ و مادربزرگ‌های‌مان هستند. حالا اگر این پدربزرگ، رسول گرامی اسلام باشد با آن خلق و خو، دیگر چقدر دوست‌داشتنی ا‌ست! امام حسین(ع) شش‌ساله بوده که پیامبر(ص) فوت می‌کند و تصویری از سیمای نورانی آن حضرت در ذهن امام حسین(ع) نقش می‌بندد که تمام آن خوبی‌ها را در خود دارد.
بعد از سال‌ها خدا فرزندی به او می‌دهد که وقتی بزرگ می‌شود و به بلوغ می‌رسد، چهره‌اش همانند پیامبر(ص) می‌شود. حالا شاید بهتر می‌شود فهمید که همین شباهت ظاهری چقدر علی‌اکبر(ع) را برای امام حسین علیه‌السلام عزیز کرده‌باشد. اما مگر فقط همین شباهت بود؟ نه، سیدالشهدا(ع) گفته در صوت هم شبیه‌ترین به پیامبر(ص) بود.
نوشته‌اند اصحاب پیامبر وقتی صدای او را  می‌شنیدند و چهره‌اش را نمی‌دیدند، گمان می‌کردند پیامبر سخن می‌گوید. در تاریخ هست خود سیدالشهدا از علی‌اکبر می‌خواسته قرآن بخواند تا صدای قرآن خواندن پیامبر را بشنود.
جالب است هنگام رویارویی سپاه حر و امام‌حسین، وقت همان نماز معروف که می‌رسد علی‌اکبر اذان می‌دهد. چه می‌دانیم شاید صوت پیامبر از گلوی علی‌اکبر دل حر را به سمت اباعبدا... برمی‌گرداند. پس تا اینجا شباهت صوت و سیمای علی‌اکبر به پیامبر را گفتیم.می‌رسیم به مهم‌ترین شباهت ایشان به رسول‌ا...(ص)؛ اخلاق باطنی یعنی تمام زندگی و رفتار و کردار ایشان هم شبیه‌ترین به پیامبر است. علی‌اکبر که به میدان می‌رود شروع به رجز خواندن می‌کند. از سپاه عمرسعد برایش امان‌نامه می‌آورند. حضرت لیلا مادر جناب علی‌اکبر از قبیله بنی‌ثقیف است که نسبت فامیلی با بنی‌امیه دارد. برای همین هم به حضرت‌علی‌اکبر امان‌نامه می‌دهند. فریاد می‌زنند تو از بنی‌امیه‌ای به سمت ما بیا! اما علی‌اکبر چه جواب می‌دهد؟ می‌فرماید: برای من خویشاوندی با رسول‌ا...(ص) شایسته‌تر از خویشاوندی با یزید، پسر معاویه است. با این که حضرت علی‌اکبر با سه طایفه معروف عرب پیوند و خویشاوندی دارد اما در روز عاشورا و هنگام نبرد با سپاه یزید، هیچ اشاره‌ای به انتسابش به بنی‌امیه و بنی‌ثقیف نمی‌کند؛ بلکه هاشمی بودن و انتساب به اهل‌بیت(ع) را افتخار خویش می‌داند. اصلا حرف‌های خودمان را رها کنیم. مشخص است ما که محب حسین و اولادش هستیم در مورد حضرت علی‌اکبر چطور حرف می‌زنیم. ببینیم دشمن در مورد او چه می‌گوید؛ چرا که گفته‌اند: فضیلت آن است که دشمن بگوید... حالا اگر بخواهی اولین فرزند امام‌حسین(ع) را بهتر بشناسی، کافی است از زبان معاویه بشنوی که در وصف او سخن‌سرایی می‌کند.
ابوالفرج اصفهانی از مغیره روایت کرد، روزی معاویه‌بن‌ابی‌سفیان به اطرافیان و هم‌نشینان خود گفت: به نظر شما سزاوارترین و شایسته‌ترین فرد امت به امر خلافت کیست؟ اطرافیان گفتند: جز تو کسی را سزاوارتر به امر خلافت نمی‌شناسیم!... معاویه گفت: این چنین نیست. شایسته‌ترین افراد برای امر حکومت، علی‌اکبر فرزند حسین است که جدش رسول خداست و شجاعت بنی‌هاشم، سخاوت بنی‌امیه و زیبایی قبیله بنی‌ثقیف را در خود جمع کرده‌است...