نسخه Pdf

«همه‌گیری» فصلی از کرونا و تاریخ

رسانه ملی با نگاهی متفاوت، تلاش کادردرمان را در مهمترین اپیدمی جهان به تصویر کشید

«همه‌گیری» فصلی از کرونا و تاریخ

تاریخ را روایت‌ها بیان می‌کنند و این کم و کیف و چگونگی روایت است که تاریخ را ماندگار می‌کند. سریال «همه‌گیری» محصول سال 1402 به کارگردانی محمد‌صادق بکتاشیان و تهیه‌کنندگی سعید کمانی در واقع فصل دوم سریال «موج اول» است که به مرور چالش‌های شناختی و درمانی ویروس کرونا از زوایای مختلف می‌پردازد و تلاش دارد روایتی مستندگونه و ماندگار از دوران کرونا را در حافظه جمعی و حافظه تاریخی مردم ایران ثبت کند.

تفاوت اساسی و ساختاری این سریال با فصل اول خود، عدم حضور نقش محوری مهدی فخیم‌زاده است که خود در این‌باره گفته: «این روزها حالم به لحاظ جسمی خوب است اما کاری هم نمی‌کنم و بیشتر می‌خوانم و فیلم می‌بینم. اگر طرحی به نظرم برسد می‌نویسم اما فعلا کار عملی نمی‌کنم» و تهیه‌کننده نیز به تصمیم او احترام گذاشته و قصه را با روایتی دیگر از آنچه در فصل قبل دیده شد، پیش می‌برد.
سریال همه‌گیری با سه محور دراماتیک‌گونه در ژانرهای پزشکی و پلیسی و نیز عاشقانه به‌صورت مثلثی پیش می‌رود که تلاقی اتفاقات در این سه حوزه با بازی ترکیبی پیشکسوتان و جوانان بر جذابیت‌های این سریال افزوده است و حقیقتا می‌تواند شرح ماجراهای دوران کرونا برای نسل‌های بعد و دوران پس از کرونا باشد.
محسن قصابیان که این شب‌ها سریال «بازپرس» را نیز روی آنتن شبکه یک دارد، همانند ماجراهای سریال موج اول در این فصل نیز در قالب مجموعه همه‌گیری، دارای نقش محوری و جریان‌ساز است که با عبور از خط قرمز باندهای طمعکار و تبهکار، سعی دارد به آرامش جامعه و آرامش کادر درمان کمک کند. او در واقع نمادی از افراد مسئولیت‌پذیر، متخصص و متعهد است که هر جامعه‌ای چه به‌صورت آشکار و چه به‌صورت پنهان به این افراد نیاز دارد و در واقع ثبات و پایداری اجزای جامعه اما به این افراد در جاهای مختلف وابسته است گر چه حتی ممکن است دیده نشوند اما گاه به تنهایی باری سنگین را از دوش جامعه بر‌می‌دارند که در حقیقت موضوع نیز، ایام کرونا همین گونه بود. هیچ‌گاه از خاطر نخواهیم برد که چه در کادر درمان و چه در گروه‌های جهادی، چه از‌خود‌گذشتگی‌هایی دیدیم که اگر این دوران نبود شاید اهمیت بعضی از مسائل و افراد تا ابد‌الدهر نیز آنچنان که باید برای ما نمایان نمی‌شد.
کرونا و دوران آن با همه ویژگی‌های وحشتناک و دلهره‌آور و استرس‌زایی که داشت اما باز هم دارای مواهب و محسناتی بود که قطعا در کنار تمام آن اضطراب‌ها و نگرانی‌ها و چالش‌ها باید به آن محسنات و مواهب نیز پرداخت. گر‌چه در محوری از داستان‌های سریال ‌همه‌گیری ما با موضوع جنایتکاران طمعکار روبه‌رو هستیم که جان انسان‌ها را برای منافع خودشان به گروگان می‌گیرند اما نقطه مقابل آن، تلطیف حقیقت‌وار روح بشری است که در روحیه گذشت و ایثار و فداکاری بعضی از افراد از‌جمله کادر کمپ‌ درمانی دیده می‌شود و ماجراهای عاشقانه و تعلق به میهن و پرهیز از مهاجرت غیر‌ضرور نیز بر لطافت این روحیه گذشت و ایثار می‌افزاید.
بازیگران مجموعه همه‌گیری، محسن قصابیان، علی غلامی، آتش تقی‌پور، ساخو آرام، روزبه اختری، نیلوفر کوخانی، مهدی صبائی، کوروش سلیمانی، آرام احمری‌نیا و اصغر نقی‌زاده هستند و آوا دارویت، بازیگر دورگه ایرانی - ایتالیایی از هنرپیشگانی است که به گروه بازیگران این سریال اضافه شده است. بر‌مبنای بعضی اظهارات عوامل اصلی تولید، این سریال در سه فصل ۱۰قسمتی محصول خانه تولیدات جوان است و سه کارگردان جوان، این سریال را می‌سازند که اولین تجربه برای آنها محسوب می‌شود. فصل اول را سجاد حسینی و فصل دوم را محمد‌صادق بکتاشیان و فصل سوم را محمد علیزاده کارگردانی می‌کنند.

عزیزا... محمدی (امتدادجو) - کارشناس