نسخه Pdf

سینمای جوان در قاب شبکه مستند

گفت‌وگوی اختصاصی با اصغر احمدپور، تهیه‌کننده برنامه سینمای جوان شبکه مستند سیما

سینمای جوان در قاب شبکه مستند

برنامه سینمای جوان و از برنامه‌های ترکیبی سیماست که در حال حاضر شنبه‌ها ساعت۲۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. این برنامه با همکاری و تعامل نزدیک انجمن سینمای جوانان ایران و با محوریت پخش‌، تحلیل و بررسی آثار فیلمسازان جوان و وضعیت فیلم کوتاه در سینمای‌ ایران با نگاهی آموزش محور به این قسم از سینما می‌پردازد.

اصغر احمدپور، تهیه‌کننده برنامه  سینمای جوان  شبکه مستند سیما در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار قاب کوچک جام‌جم در رابطه با اهداف و رویکردهای این برنامه توضیح داد که می‌خوانید .

به عنوان تهیه‌کننده برنامه سینمای جوان هدف از تهیه و پخش این برنامه چیست؟
انجمن سینمای جوانان ایران در تلاش است فیلم‌های کوتاه تولیدی خود را نمایش دهد و مخاطبان ببینند و به‌طور طبیعی پخش این فیلم‌ها از شبکه مستند سیما می‌تواند بسیار مفید و پرثمر باشد و درواقع پلی برای دیده شدن آنهاست. هدف ما این است که این آثار را به‌خوبی نشان دهیم و هم این‌که در مورد آنها بررسی و تحلیل داشته باشیم و در واقع به فیلمسازان جوان در این برنامه توجه ویژه‌ای خواهیم داشت‌.‌
 
بفرمایید این برنامه چه نوع برنامه‌ای است و چه نوع آثاری معمولا در این برنامه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. 
سینمای جوان یک برنامه ترکیبی است که با نمایش فیلم همراه شده است. البته هدف ما در ابتدا پخش فیلم‌هایی است که در چارچوب مقررات انجمن سینمای جوانان است و اطمینان دارم که با مشورت و هماهنگی این کار پیش رفته است و البته انجمن سینمای جوانان مانع ما نشده که اگر ما بخواهیم فیلم‌هایی ‌را خارج از این چارچوب که ‌تولید و کارشده با مشورت و هماهنگی انجمن سینمای جوانان به فهرست فیلم‌ها اضافه کنیم که کردیم و طی این چند قسمت از برنامه که روی آنتن شبکه مستند رفت پخش شده است .‌

در این برنامه از چه شخصیت‌ها و مهمانانی دعوت می‌کنید؟ 
از عوامل فیلم‌ها، کارگردان‌ها معمولا حضور دارند و اگر نباشد یکی از عوامل ‌اصلی تولید فیلم‌ کوتاه دعوت می‌شود. در این برنامه وحید نامی به عنوان یکی از اهالی شاخص فیلم‌های کوتاه کارشناس برنامه است که با رامتین شهبازی از اساتید دانشگاه که در عرصه سینما می‌نویسد بعد از نمایش در گفت‌وگویی دونفره فیلم‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند‌. اجرای برنامه ‌سینمای جوان ‌شبکه مستند هم برعهده نازنین چیت‌ساز است که او هم از فعالان عرصه تولید فیلم کوتاه است و تاکنون چند فیلم کوتاه تولید کرده است‌. یکی از نکات خاص برنامه  سینمای جوان‌ این است که ‌مجری قبل از پخش فیلم‌ها، گفت‌وگویی کوتاه با کارگردان دارد و پس از آن فیلم پخش می‌شود.‌
 
به‌نظر شما پخش این نوع برنامه چه تاثیری در رشد سینمای جوان و فیلم کوتاه خواهد داشت ؟ 
هر برنامه گفت‌وگو محوری در خصوص سینما می‌تواند به مخاطبان برنامه کمک کند. ‌طبیعتا مخاطبانی در گوشه و کنار کشور هستند که امکانات دسترسی به این فیلم‌ها را ندارند و اکنون در تعامل با انجمن سینمای جوانان و شبکه مستند سیما این فیلم‌ها برای مخاطبان سراسر کشور پخش می‌شود و برای کسانی که امکانات لازم را ندارند نکات آموزشی بسیار خوبی دارد. همچنین ما سعی کردیم پیرامون تجربه و نگاه فیلمساز به فیلمسازان جوان به نوعی کمک کنیم و این اتفاق به طور رایگان برای همه مخاطبان این برنامه است. همچنین ما بخش‌های آموزشی دیگری علاوه بر بخش ژانر و... داریم و فیلم‌های کوتاه افرادی که دسترسی ندارند را در این برنامه معرفی کنیم. ‌کارگاه تجربه‌سازی خوبی را آماده کردیم تا ‌خدمات خوب و موثری به مخاطبان برنامه عرضه کنیم‌. خوب اینها نکاتی است که می‌تواند باعث ارتقای کسانی شود که علاقمندند در حوزه سینما فعالیت کنند.
 
برنامه ‌سینمای جوان ‌شبکه مستند سیما با معرفی و شناسایی استعدادهای جوانان چه گام‌های مثبتی در خصوص رشد ‌و پیشرفت این استعدادها برمی‌دارد‌ و در این باره چه اقدامی انجام می‌دهد‌؟ 
در فصل اول این مورد جزو اولویت ما نبوده که ‌دنبال فرآیند کشف باشیم ولی در این فهرست‌، فیلمسازان زیادی هستند. بطور معمول حامی برنامه و تولید و عوامل تولید انجمن سینمای جوانان است و ما کار موازی انجام نمی دهیم و لذا چنانچه فیلمسازی بخواهد فیلمی به ما بدهد یا سناریویی برای ما ارسال کند ما هم موارد را به انجمن سینمای جوانان جهت حمایت‌ ارجاع می دهیم تا از آن طریق حمایت های لازم انجام شود.

رسول شمالی ورزنده - روزنامه‌نگار