نسخه Pdf

جولان ارابه‌های پیر در جاده‌های مرگ

گزارش تپش از تصادف‌های سریالی تریلی‌ها در ورودی شهرها

جولان ارابه‌های پیر در جاده‌های مرگ

همه چیز عادی و رو به‌راه است تا زمانی که به ورودی شهر می‌رسند، آنجاست که هرچه پا را روی پدال ترمز فشار می‌دهند تریلی از حرکت نمی‌ایستد و سرعتش هر لحظه بیشتر می‌شود. این سناریو مدتی است در جاده‌های کشور تکرار می‌شود و گاهی حوادث تلخ و مرگباری را رقم می‌زند که به یک چالش جدید در حوزه تلفات رانندگی تبدیل شده است. موضوعی که به سه دلیل؛ فرسودگی خودروها، نقص فنی و اشکالات مهندسی‌راه رخ می‌دهد.

سرهنگ هادی هاشمی، رئیس اسبق پلیس راه کشور در این باره معتقد است: در سال‌های قبل کامیون کشنده‌ای وارد کشور شد که نقص فنی ترمز داشت و در مدت کوتاهی صدها نفر در تصادفات ورودی شهرها قربانی آن شدند. آن زمان پیشنهادهایی مطرح شد که از این کشنده در داخل شهرها و با تغییر کاربری استفاده یا فراخوانی انجام و نقص فنی ترمز رفع شود که این اقدام انجام شد و دیگر شاهد تصادفات زیاد آن نیستیم. موضوع مهم این است که تریلی‌های فرسوده همچنان در جاده‌ها تردد می‌کنند و عمدتا دچار نقص فنی در سیستم ترمز هستند. اضافه بار هم باعث می‌شود تا ترمز بیشتر دچار مشکل شود. وی با اشاره به اشکال در مهندسی شهرها ادامه داد: بحث دیگر نقص مهندسی ورودی شهرهاست که دارای شیب زیادی است و معمولا در مقابل پلیس راه ترافیک دارد که همین موضوع باعث می‌شود خودروهای بیشتری درگیر تصادف شوند. به نظر می‌رسد دو راهکار ایجاد راه فرار در مناطقی با شیب زیاد و کنترل دقیق خودروهای سنگین هنگام معاینه فنی و سختگیری روی ترمز، می‌تواند در کاهش این‌گونه حوادث مؤثر باشد.

تصادف مرگبار در ورودی یاسوج 
صبح روز دوم تیر امسال راننده تریلی سفید رنگ حامل تیرآهن به علت از دست دادن سیستم ترمز و سنگینی بار نتوانست آن را کنترل کند و با شدت به خودروهایی که در کنار پلیس راه ورودی یاسوج بودند، برخورد کرد. در این حادثه تریلی با ۱۲خودرو برخورد و شش خودرو را تبدیل به آهن پاره کرد. در جریان این تصادف دلخراش شش نفر کشته و ۳۷نفر مجروح شدند. چهار کشته این حادثه اعضای یک خانواده بودند.

ورودی دماوند، رکورددار تصادفات بریدن ترمز 
یکی از نقاطی که سالی چندبار شاهد تصادفات وحشتناک و زنجیره‌ای به علت بریده شدن ترمز و نقص فنی است، ورودی شهر دماوند است. این منطقه به دلیل نقص راه و شیب زیاد همیشه شاهد تصادفات تریلی‌ها با چند خودرو است. در آخرین حادثه روز هفتم تیرماه امسال یک تریلی در شیب ورودی شهر نتوانست ترمز بگیرد و با ۲۱خودرو برخورد کرد. با توجه به این‌که این حادثه در ساعت اولیه صبح بود، تلفات جانی نداشت اما پنج نفر زخمی شدند. در دو سال گذشته پنج تصادف در اثر عمل نکردن سیستم ترمز تریلی و کامیون در سرازیری گیلاوند رخ داده که باعث فوت دو نفر،  مجروح شدن ۳۲نفر و خسارت‌دیدن ۸۰خودرو شده است. اگر تریلی‌هایی که ترمز خود را از دست می‌دهند، حامل بار مواد سوختی و قابل احتراق باشد خسارات جانی و غیر‌قابل جبرانی به بار خواهد آورد.

فیلم یک تصادف هولناک
در یکی از تصادفات دلخراش که ۲۷مهر دو سال قبل رخ داد و انتشار فیلمش در فضای مجازی خیلی سر‌و‌صدا کرد، تریلی بنز حامل چهار خودرو پرشیا که در جاده قدیم جاجرود در حال تردد از شمال به سمت جنوب بود، نزدیکی تپه سیف ترمزش را از دست داد و با شدت به شش خودرو برخورد کرد. در این تصادف شش نفر مجروح شدند و خودروهای صفر روی تریلی هم به کلی از بین رفت.

تصادف کمرشکن
در حادثه دیگری که 15آذر سال گذشته در میدان غنی‌آباد شهرری رخ داد. یک تریلی کمرشکن هنگام ورود به میدان ترمز خود را از دست داد و با هفت خودرو برخورد کرد. در این تصادف یک دستگاه نیسان حامل بار آجر تبدیل به تکه‌ای آهن‌پاره شده و به‌صورت کامل از بین رفت و راننده نیسان جانش را از دست داد. یک خودرو وانت مزدا نیز در این تصادف به‌صورت کامل متلاشی شد. راننده تریلی مدعی شد وقتی وارد میدان شدم، ترمزم کار نکرد. سعی کردم با معکوس کشیدن سرعت را کم کنم که تا حدودی موفق شدم اما با خودروها برخورد کردم.

امیرعلی حقیقت طلب - تپش