وضعیت‌سفید گوشت‌قرمز

«جام‌جم» اقدامات دولت را برای تنظیم بازار گوشت بررسی می‌کند

وضعیت‌سفید گوشت‌قرمز

نقش ویژه گوشت قرمز در سبدغذایی مردم و وجود داشتن موادمعدنی و مغذی موجود در آن، اهمیت تامین این ماده غذایی در کشور را دوچندان کرده است. به طوری‌که میانگین به‌طور متوسط سالانه 900 تا 950 هزار تن گوشت قرمز در کشورمان تولید و با واردات حدود 100هزار تن گوشت قرمز وارداتی نیاز مصرف‌کنندگان به طور کامل تامین می‌شود.

آخرین آمارهای وزارت جهاد کشاورزی در سال1401 نشان می‌دهد میزان تولید گوشت قرمز در سراسر کشور 900 هزار تن، میزان صادرات هزار تن، میزان عرضه گوشت قرمز 946هزار تن، میزان تولید سرانه هر ایرانی 10کیلو و 470 گرم و میزان عرضه سرانه هر ایرانی 11کیلو و 130گرم بوده است.
   
2 روش تامین گوشت قرمز در سال جاری
در سال جاری نیز وزارت جهاد کشاورزی سیاست افزایش عرضه را با خرید تضمینی دام از عشایر و واردات گسترده گوشت قرمز را در دستور کار قرار داده است به طوری که این وزارتخانه اعلام کرده  روزانه 30تن گوشت گرم وکیوم گوساله وارداتی به صورت قطعه‌بندی در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود. خرید تضمینی دام از عشایر به دستور ریاست جمهوری صورت گرفته است به طوری که سیاوش احمدی میرقائد، رئیس سازمان امور عشایری وزارت جهاد‌کشاورزی از اختصاص 4000میلیارد ریال اعتبار برای خرید تضمینی گوشت قرمز تولید عشایر و کوچ‏نشینان در کشور خبر داده است.
   
روند واردات
طی ماه‌های گذشته واردات گوشت قرمز به کشورمان با افزایش محسوسی روبه‌رو شده است به طوری که از طرفی با توجه به سفر رئیس‌جمهور به قاره آفریقا و ایجاد توافق‌نامه‌های تهاتری با برخی کشورها ازجمله کنیا هم‌اکنون چندین محموله گوشت گرم گوسفندی از کنیا به ایران ارسال شده است. با این حال واردات گوشت قرمز از مبادی دیگر نیز ادامه دارد به طوری که هم‌اکنون بیشترین محموله دام از کشور پاکستان به سمت ایران صورت می‌گیرد. درهمین خصوص چندی پیش علیرضا پیمان‌پاک، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، علاوه بر این کشور هم‌اکنون گوشت مورد نیاز کشور از مبادی متنوعی همچون حوزه اوراسیا و سی‌آی‌اس، شرق اروپا، استرالیا و مغولستان تامین و وارد می‌شود.
وی درباره وضعیت تولید و تامین کسری گوشت قرمز از محل واردات گفت: با توجه به نیاز کشور به گوشت قرمز، از آنجا که پارسال بحران‌هایی در حوزه تولید به‌وجود آمد، در حوزه جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی شد تا میزان کسری تولید کشور را بتوانیم از محل واردات به‌موازات برنامه‌ریزی برای ترمیم زنجیره‌های تولید دام دنبال کنیم.
   
واردات روزانه 
از سوی دیگر پیمان‌پاک با بیان این که در سه ماهه گذشته به طور متوسط روزانه حدود 180تن گوشت گرم گوسفند و گوساله وارد شده است، افزود: در روز‌های پیش‌رو هم میزان واردات گوشت افزایش یافته و به 230هزار تن می‌رسد.
وی گفت: هم‌اکنون در میادین میوه و تره‌بار، لاشه‌گوسفند از قرار هر کیلوگرم 280هزارتومان عرضه می‌شود که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل قطعه‌بندی و بسته‌بندی گوشت، قیمت‌ها مقداری بیشتر است. پیما‌ن‌پاک گفت: با این حجم از واردات امیدواریم تا اواسط آبان بازار گوشت به ثبات برسد. 
قائم‌مقام تجارت و تنظیم بازار وزیر کشاورزی افزود: تاکنون دو محموله 10تنی گوشت گرم گوسفندی وارد شده است که برنامه‌ریزی شده تا یک روز در میان از کشور کنیا واردات داشته باشیم. پیمان‌پاک گفت: تا اواخر آبان 150هزار راس گوساله پایه پرواری که دو تا شش ماه برای پرواربندی زمان نیاز دارند، از پاکستان وارد می‌شود. 
 پیمان‌پاک اضافه کرد: قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه بر پایه 260 تا 270 هزار تومان و نرخ هر کیلوگرم گوشت ران و سردست زیر 390هزار تومان است و سایر قطعات براساس قیمت‌گذاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تعیین شده و به فروش می‌رسد.
به همین دلیل هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی قیمت گوشت‌های تنظیم بازاری وارداتی را اعلام کرد که بر این اساس قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز، ران‌گوسفندی و سردست گوسفندی با ماهیچه 390‌هزار تومان، گردن گوسفندی 265 هزار تومان، راسته با استخوان گوسفندی 310 هزار تومان، قلوه‌گاه گوسفندی بدون استخوان 240 هزار تومان و مخلوط گوسفندی 316 هزار تومان است.

تنظیم بازار با واردات
با این حال اما قیمت گوشت قرمز در اواخر سال گذشته یکباره به بیش از 500هزار تومان رسید که این امر واکنش‌های زیادی را بین مردم، کارشناسان، مسئولان و بخش خصوصی ایجاد کرد به طوری که از طرفی بسیاری اعتقاد داشتند با رسیدن قیمت گوشت قرمز به 500هزارتومان، علنا این محصول پروتئینی دیگر در سفره خانوارهای ایرانی جای ندارد. یکی از اصلی ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت گوشت قرمز بازار، روی‌آوردن به واردات گسترده گوشت قرمز بود به طوری که آمارهای گمرک حاکی از آن است که در سال گذشته حدود 48‌هزار و 348 تن و 929 کیلوگرم انواع گوشت قرمز به ارزش 213میلیون و 314هزار و 270دلار وارد کشور شده که از این میزان 43هزار و 320تن و 253کیلوگرم به ارزش 188 میلیون و 577هزار و 710دلارمربوط به گوشت گاوی و 5028تن و 676کیلوگرم به ارزش 24 میلیون و 736 هزار و 560 دلار مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.

امین محمودی - گروه اقتصاد