رادیو؛ رسانه اثرگذار

پیشکسوتان در گفت‌وگو با «جام‌جم» مطرح کردند

رادیو؛ رسانه اثرگذار

بزرگان رادیو را می‌توان پدران و مادران هنر صدا و تصویر دانست. بسیاری از آنان کارشان را در جعبه صدا آغاز کردند اما به مرور در قاب تصویر هم درخشیدند. نشستن پای صحبت آنان حکم چراغی دارد که راه جوانان علاقه‌مند را روشن می‌سازد.

با سوسن مقصودلو، جواد انصافی و اصغر سمسارزاده که سال‌هاست برای مخاطبان خاطره‌سازی کردند، گپ زدیم.هنرمندان پیشکسوت در این گفت‌وگو از خاطرات‌شان گفتند، حال و روز رادیو را وصف و حس‌شان را به این رسانه کهن و البته همیشه پایدار بیان کردند. 
     
هنوز رادیو را ترجیح می‌دهم
سوسن مقصودلو، هنرمند پیشکسوت درباره حس نوستالژیکی که به رادیو دارد، می‌گوید: رادیو را به‌دلیل این‌که همیشه و در هر شرایطی در تمام خانه‌ها بوده است و برای بسیاری از مردم حس نوستالژیک و خاطره‌انگیز متفاوتی را تداعی می‌کند، دوست دارم؛ چرا که این رسانه همیشه و در چند نسل متمادی در دسترس همه قرار داشته است. در خاطراتم ایامی را یادآوری می‌کنم که رادیو در خانواده بود و همه دور آن جمع می‌شدیم‌. داستان شب را به یاد می‌آورم که چگونه ما را مجذوب می‌کرد؛ به همین علت هنوز هم رادیو را ترجیح می‌دهم؛ زیرا که این رسانه در روح و جان افراد اثرگذار است و در دورترین نقاط نیز می‌توان از آن استفاده کرد‌. رادیو بیشترین اثر را روی ذهن مخاطب دارد.
مقصودلو در پاسخ به این پرسش که چه آرزویی برای جوانان دارید، می‌افزاید: نسل ما نسل آرمان‌گرایی بود و نسل شما انسان‌های واقع‌بین‌، جسور و با‌استعداد هستند و این به‌دلیل حضور فضای مجازی در زندگی آنهاست‌. آرزوی قلبی بنده این است که شرایط تمام اهالی رادیو بیشتر درک شود و از سطح درآمدی بالاتری برخوردار باشند‌، زیرا هنرمندانی که در رادیو فعالیت می‌کنند با عشق و علاقه‌ای خاص ساعت‌ها در استودیو حضور دارند که محیطی کاملا بسته است .
     
اختصاص زمان بیشتر به طنز 
جواد انصافی از بازیگران و کارگردانانی است که مخاطبان او را بیشتر با نام عبدلی می‌شناسند. عبدلی نام شخصیتی است که او با امیر پارسی(‌اوستا‌) از اواخر دهه60، در نمایش‌های تلویزیونی بازی کرده‌ است. این زوج هنری هنوز که هنوز است به مناسبت‌های مختلف و برپایی جشن‌ها در معاونت صدا، به ایفای نقش اوستا و عبدلی می‌پردازند. انصافی درباره اجرای نمایش‌های طنز در رادیو بیان می‌کند: طنز در همه‌جا به‌ویژه در رادیو بسیار جای کار دارد، من معتقدم همه شبکه‌های رادیویی باید زمان بیشتری را به طنز، شادی و نشاط مخاطبان اختصاص دهند.
وی باور دارد طنز هر‌جا که باشد موفق است و می‌افزاید: کار طنز نه تنها در رادیو، بلکه در تلویزیون یا روی صحنه برای مردم جذاب و تاثیرگذار است. مخاطبان از کارهای طنز بسیار استقبال می‌کنند، به‌خصوص در رادیو با اقبال بیشتری روبه‌روست. با توجه به این‌که دسترسی آسان در هر زمان و مکان به این رسانه برای مردم میسر است و با توجه به سابقه رادیو در حوزه اجرای نمایش‌ها، برنامه‌های طنز و شادی‌آفرین همچون «صبح جمعه با شما» توانسته موفق عمل کند و مردم هم توانسته‌اند بیشتر با آن ارتباط برقرار کنند. 
     
پرشنونده‌ترین برنامه‌های رادیو 
اصغر سمسارزاده، پیشکسوت بازیگری صبح جمعه با شما در‌خصوص رادیو می‌گوید: رادیو هنوز که هنوز است شنونده دارد. بیش از 40سال است که در رادیو ایران کار می‌کنم و به خاطر این مردم می‌آیم. با توجه به آماری که وجود دارد، صبح جمعه با شما پر‌شنونده‌ترین برنامه رادیوست. این برنامه به سبب طنز بودن، توانسته لحظاتی مخاطبانش را شاد و خوشحال کند و همین مساله باعث شده مورد اقبال مخاطبان قرار گیرد. برای همین دوست دارم که متولیان امر بیشتر به بچه‌ها و هر‌کسی که در رادیو خدمت می‌کند، رسیدگی کنند. 
سمسارزاده معتقد است: رادیو یکی از مؤثرترین، جذاب‌ترین و ساده‌ترین رسانه‌هاست که مردم دسترسی فوری به آن دارند. درست است که اینترنت و موبایل آمده اما رادیو همچنان جایگاه خودش را در تمام دنیا دارد و ان‌شاءا... جایگاه رادیو حفظ و وضعیت بچه‌ها بهتر شود‌.

مریم کریمی‌ - گروه رسانه