نیاز نسل‌جدید به الگویی مثل امام

نیاز نسل‌جدید به الگویی مثل امام

باتوجه به این‌که زمان قابل توجهی از رحلت حضرت امام گذشته، بچه‌ها و نسل‌های جدیدی هستند که ‌ایشان را ندیده‌اند و شناخت درست یا کافی از ‌ایشان ندارند. کاری که رسانه‌ملی می‌تواند در این خصوص انجام دهد، این است که در قالب‌های مختلفی به این مسأله ورود کند. مثلا یکی از آنها، برنامه‌های گفت‌وگو محور و تحلیلی است. تلویزیون هم می‌تواند در این راستا، از قالب‌های مناسب جوانان مثل کلیپ‌های کوتاه استفاده کند و از آرشیو‌های موجود بهره ببرد.

امام(ره) درزمینه‌های مختلف، دیدگاه‌های مهم وجالبی دارند که کم مطرح‌شده است. برخی جنبه‌های شخصیت امام‌خمینی(ره)، مثل مسائل سیاسی و مذهبی بیشتر مطرح شده اما دیدگاه‌های مختلفی که ‌ایشان نسبت به مسائل جامعه و جوانان داشتند، خیلی کم مطرح شده است.  مثلا این‌که امام(ره) درباره ورزش چه دیدگاهی داشت کمتر بیان شده است. من این تجربه را دارم که سراغ بررسی دیدگاه‌های امام در حوزه دانش تاریخ و تاریخ‌نگاری رفتم و تصور نمی‌کردم این‌قدر مطلب و نکته در این حوزه از سوی ‌ایشان مطرح شده باشد. آن‌قدر صحبت‌های‌ ایشان در این حوزه زیاد بود که یک مقاله علمی ــ پژوهشی از صحبت‌های‌ ایشان در این حوزه درآورم و احساس می‌کنم قابلیت تبدیل‌شدن به کتاب را هم دارد. حالا به این توجه کنید که این همه مسائل وجود دارد که جامعه ما با آن روبه‌روست و می‌توان نگاه‌های‌ ایشان را به این مسائل تبیین کرد. البته مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی(ره) این موارد را تا حدی انجام داده اما کافی نیست و باید این را به‌صورت کلیپ، اینفوگرافی و دیگر قالب‌های متنوع در اختیار جوانان قرار داد یا به‌صورت میان‌برنامه‌های کوتاه از رسانه‌ملی پخش کرد. پیشنهاد دیگرم این است که خود امام و شخصیت ‌ایشان به مردم و جوانان معرفی شوند. لازمه این مسأله، ساخت مستند است. مثل مستند «بانو قدس ایران» که مربوط به همسر امام و بسیار جالب بود. من در یک جمعی آن را دیدم و احساس کردم بسیاری از افراد تحت تأثیر آن قرار گرفتند. مثلا روابط همسر امام با آقامصطفی و مسائل رحلت امام که بسیار خوب در این مستند بیان شده بود. درعین‌حال به‌دلیل داشتن روایت داستانی و بدون‌تحریف‌بودن، جذاب بود. حتی اختلاف‌نظر‌های امام با همسرش را هم مطرح می‌کرد. این کار‌ها اگر انجام شود، باعث اقبال جوان و نسل جدید خواهد شد.
درمورد این مرد بزرگ تاریخ معاصر و دوران مبارزه و تبعید ‌ایشان و شخصیت علمی ‌ایشان می‌توان کار‌های زیادی کرد. شاید بسیاری ندانند امام یک فیلسوف بزرگ بودند و اشراف خوبی به کتاب‌های ملاصدرا داشتند. این‌که یک عارف بزرگ بودند و حاشیه‌هایی بر کتب شاگرد ابن‌عربی داشتند. اینها همه مسائلی است که می‌توان برای نسل جدید تبیین کرد. باید گفت که ‌ایشان تنها یک مفسر نبودند بلکه یک فقیه بودند. این جنبه‌های امام اگر با همین شیوه مطرح شود، تأثیرگذار خواهد بود. البته تاکنون کار‌های زیادی انجام شده است اما بازهم جای کار دارد. برنامه جماران یک برنامه گفت‌وگومحور است و باید از قالب‌های مختلف برای این کار استفاده کرد؛ مثل کلیپ، مستند و اینفوگرافی. به نظرم خیلی بهتر از این کار‌هایی که شده باید درباره شخصیت امام‌خمینی(ره) انجام شود.
برخی بحران‌ها و مشکلات، در زمینه رهبری امام‌خمینی(ره) در جامعه و جنگ رخ داده که باید نشان داده شود تا مخاطب بداند که امام با چه درایتی کشور را از این لحظات عبور دادند. یعنی باید نقش رهبری امام را تبیین کرد. مثلا کتاب «سال۳۰» که عکس‌هایی است از سال ۵۷ تا ۸۷ و روایتی از ۳۰سال عکس است. من نقدی به آن کتاب داشتم و گفتم در این 30سال که به‌صورت تصویری در این کتاب روایت شده، ما چند تصویر محدود از امام داریم؛ یکی مربوط به انقلاب است، بعد مراسم تحلیف بنی‌صدر و بعدی، تشییع امام است. انگار امام را از این کتاب حذف کردیم. دیدار ‌ایشان با ورزشکاران یا بقیه موارد دیده نشده است. امام را باید جامع معرفی کرد. این‌که فقط روی برخی ابعاد دست بگذاریم، درست نیست و مخاطب همراهی نمی‌کند. در رسانه هم نباید این‌طور باشد و باید ابعاد مختلف وجودی امام منعکس شود. این کارشناس درباره ارزیابی خود از برنامه جماران هم عنوان می‌کند: برنامه گفت‌وگومحور به‌طور کلی خوب است و مخاطب خود را دارد. بااین‌حال به نظرم بهتر است که برای همین برنامه‌ها یک‌سری پیوست در نظر گرفت یا استفاده بهتری از آرشیو و تصاویر امام داشت تا مخاطب را جذب خود کند. به نظرم همه مخاطبان علاقه به این ندارند که بحث‌های گفت‌وگومحور را تماشا کنند. مثلا در برنامه سوره همین مشکل را داشتیم و در بازخورد‌ها بار‌ها عنوان شده بود که زمان گفت‌وگو در برنامه بالاست. اگر برای این ابعاد هم فکر شود، به نظرم خوب است. نکته مثبت برنامه جماران دکور این برنامه است. عوامل بصری در جذب مخاطب مؤثر است. چیزی که تلویزیون را از رادیو متمایز می‌کند، همین جلوه‌های بصری است. اگر از این ابعاد برنامه‌ها تقویت شود، جذاب خواهد بود.

سعید طاووسی‌مسرور - استاد تاریخ و عضو هیأت علمی دانشگاه