پتک دوباره بر سر نتانیاهو

پتک دوباره بر سر نتانیاهو

انتشار نتایج آخرین نظرسنجی موسسه صهیونیستی دموکراسی برای اسرائیل، شوک بسیار سختی را بر پیکره نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس و دیگر صاحبان قدرت در اراضی اشغالی وارد ساخته است. براساس نظرسنجی جدید این موسسه، اعتماد ساکنان اراضی اشغالی به نخست‌وزیر و رهبران کابینه مستقر در قدرت، به پایین‌ترین حد طی دودهه اخیر رسیده است. به عبارت بهتر، هیچ کابینه‌ای به اندازه کابینه نتانیاهو طی دو دهه اخیر در اراضی اشغالی منفور نبوده است.

فقط 20.5درصد از یهودیان صهیونیست و 7.5درصد صهیونیست‌های عرب‌تبار در نظرسنجی می‌گویند که به کابینه بنیامین نتانیاهو، پس از وقوع عملیات طوفان‌الاقصی اعتماد دارند. در ماه ژوئن، این میزان به ترتیب 28و 18درصد بوده است. پیشتر روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت گزارش داد که سه نفر از اعضای کابینه نتانیاهو که نام‌شان فاش نشده است، در پاسخ به ناکامی نخست‌وزیر و نهادهای امنیتی در جلوگیری از عملیات حماس و همچنین اختلافاتی که بر سر حمله زمینی به غزه و تبعات آن وجود دارد، در حال تصمیم‌گیری بر سر اعلام استعفای خود هستند.
درخصوص این نظرسنجی، دو نکته اساسی وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از آن غافل شد؛ نخست این‌که نظرسنجی مذکور در بحبوحه جنگ صورت گرفته است! تجربه نشان داده که ترس ذاتی صهیونیست‌ها نسبت به بحران‌های هویتی و امنیتی، منجر به افزایش حمایت آنها از کابینه‌های مستقر، در دوران جنگ یا تهدید می‌شود اما اکنون متعاقب وقوع عملیات طوفان‌الاقصی، این قاعده در تل‌آویو و حیفا جاری نیست! 
این نخستین بار است که وقوع جنگ تا این اندازه به نفرت عمومی از یک کابینه در اراضی اشغالی منجر می‌شود. بی‌دلیل نیست که نتانیاهو بر ادامه جنگ مصر است! نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس و اطرافیانش معتقدند روز پایان جنگ، روز پایان نتانیاهو خواهد بود. هرچند برخی سیاستمداران و ژنرال‌های صهیونیست می‌گویند مهر باطل حماس بر شناسنامه سیاسی نخست‌وزیر و کابینه رژیم صهیونیستی در همان روز عملیات طوفان‌الاقصی زده شده است. 
دومین نکته، مربوط به افزایش ریسک حملات بعدی صهیونیست‌ها به غزه (براساس نظرسنجی مذکور) است. باتوجه به نگاه فرامتنی بسیار منفی ساکنان اراضی اشغالی نسبت به کابینه ائتلافی نتانیاهو، قطعا هرگونه اقدام حماقت‌آمیز صهیونیست‌ها درنوار غزه ازجمله وقوع جنگ زمینی (که پاشنه آشیل صهیونیست‌ها در نبرد محسوب می‌شود)، هزینه‌های بسیار سخت‌تری برای نخست‌وزیر و کابینه رژیم اشغالگر قدس به همراه خواهد داشت. 
فراموش نکنیم که در آخرین انتخابات نامشروع برگزار شده در اراضی اشغالی، صهیونیست‌ها به‌واسطه ناامیدی از عملکرد و درایت افرادی مانند بنی گانتز و لاپید به حزب لیکود و شرکای ائتلافی آن رای دادند اما اکنون نتانیاهو نیز تبدیل به نماد شکستی تمام‌عیار در تل‌آویو شده است. محصول این شرایط، بازگشت صهیونیست‌ها به دامان احزاب چپگرا نخواهد بود، بلکه شکل‌گیری رسمی مولفه‌ها و پیش‌شرط‌های سقوط نهایی صهیونیسم و رژیم برآمده از آن است...

حنیف غفاری | عضو شورای سردبیری