جذب 8 میلیارد دلار سرمایه خارجی

جذب 8 میلیارد دلار سرمایه خارجی

سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی کشور، در طول دو سال گذشته بیش از هشت میلیارد دلار جذب قطعی سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌ایم و این رقم در حد تفاهم‌نامه و امضا نبوده بلکه منجر به سرمایه‌گذاری واقعی و شروع عملیات در کشورمان شده است که بیش از پنج سال گذشته است.

وی تاکید کرد: محور سوم، بودجه مقاوم است که دولت در تامین کسری‌های خود با یک عطسه اروپا و آمریکا دچار سرماخوردگی نشود و بتواند درآمدهای پایدار داخلی داشته باشد و با اقداماتی که در زمینه کاهش کسری بودجه رخ داده و همچنین تحقق درآمدهای مالیاتی، فرارهای شناسایی، فرارهای مالیاتی و مولدسازی دارایی‌های دولت تلاش شده تا بودجه مقاوم محقق شود.
خاندوزی درباره مولدسازی دارایی‌های دولت گفت: دولت دارایی‌های راکد دارد که ثروت دولت است اما همزمان پیمانکاران ما طلبکار دولت بودند و دولت نمی‌توانست بدهی‌های آنها را پرداخت کند. وزیر اقتصاد تصریح کرد: این موارد موجب مقاوم شدن بودجه دولت در مقابل سیاست‌های شیطنت‌آمیز دشمنان شد و امیدواریم بتوانیم این اجزا را قدرتمندتر از گذشته تا پایان دولت به شرایط و نقطه‌ای برسانیم که با کمک و نظارت مردم و اتکا به حضور و نقش‌آفرینی بخش خصوصی، اقتصاد ایران را آسیب‌ناپذیر  کنیم.

بانک‌های متخلف منتظر جریمه باشند
مدیرعامل صندوق ملی مسکن با اشاره به بررسی موضوع تأمین منابع نهضت ملی مسکن در جلسه دیروز شورای‌عالی مسکن اظهار کرد:‌ عدم پرداخت کافی تسهیلات یا استنکاف برخی بانک‌ها از پرداخت مالیات عدم پرداخت وام (جریمه مالیاتی) در جلسه آخر، به‌شدت توسط رئیس‌جمهور مورد تأکید قرار گرفت که بانک‌ها متعهد باشند یا به تسهیلاتی که باید بدهند پایبند باشند یا این‌که به‌موجب قانون به‌میزانی که تسهیلات ندادند، مالیات آن را مثل همه مالیات بپردازند.
مهدیار اسماعیلی با بیان این‌که با احتساب کمترین اعداد 3000هزارمیلیارد تومان برای ساخت چهار میلیون واحد نهضت ملی مسکن نیاز است، افزود: امسال از بودجه عمومی 28.5هزار میلیارد تومانی برای نهضت ملی مسکن ابلاغ شده که بخشی از آن تخصیص یافته است. از وصولی خط اعتباری مسکن مهر نیز 5000میلیارد تومان توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود، ضمن این‌که 20هزار میلیارد تومان از مسیر فروش نفت مطابق مصوبه شورای‌عالی سران قوا به سال1402 موکول و منتقل شد که از سال گذشته که به این عدد اضافه می‌شود و آن عددی که قدری ما را امیدوار می‌کند آن دو میلیارد دلاری است که رهبر معظم انقلاب مجوز آن را صادر کردند.
مدیرعامل صندوق ملی مسکن با بیان این‌که مطابق قانون بانک‌ها باید بابت عدم پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن 150هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کنند، اضافه کرد: از 818هزار میلیارد تومان تسهیلات سال اول و دوم که باید برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرداخت می‌شد براساس یک روایت تاکنون 175 و مطابق روایت دیگر 225هزار میلیارد پرداخت شده است، روایت دوم حالت خوشبینانه‌تر پروژه‌هایی است که قرارداد آنها امضا شده است اما وام آنها هنوز پرداخت نشده است. رئیس‌جمهور در جلسه شورای‌عالی مسکن تأکید داشت که باید جریمه‌های مالیاتی از بانک‌ها اخذ شود نه این‌که دریافت شود.