اختلاف در کابینه جنگی

اختلاف در کابینه جنگی

گزارش رسانه‌های صهیونیستی از گسترش اختلافات در کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم حکایت دارد. نتانیاهو گفت: «ما باید در جریان تظاهرات‌های ضددولتی قبل از جنگ درباره نظامیان ذخیره اسرائیل فکر می‌کردیم.»

بنی گانتس که سابقا عضو حزب مخالف کابینه نتانیاهو بود و اکنون به کابینه جنگ پیوسته لحظاتی بعد پاسخ نتانیاهو را داد. او همچنین گفته که نتانیاهو نباید از زیر بار مسئولیت فرار کند و از نتانیاهو خواست اظهاراتش را پس بگیرد. با وجود آن‌که جنگ همواره به‌عنوان یکی از اهرم‌های نزدیک‌کننده جوامع محسوب می‌شد اما در میان صهیونیست‌ها ادامه جنگ غزه و افزایش روزانه تلفات رژیم‌صهیونیستی به مایه انشقاق در این رژیم تبدیل شده است. رسانه‌های عبری‌زبان چند روز پیش از این هم خبر دادند تظاهرات گسترده‌ای در مقابل محل اقامت بنیامین نتانیاهو در قدس برگزار شد که به درگیری هم منجر گردید. روزنامه یدیعوت آحارونوت شنبه در این رابطه خبر داد صدها نفر از معترضین در مقابل منزل نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در قیساریه در قدس دست به تظاهرات زده و خواستار استعفای فوری وی شدند. تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی تأکید کردند که کابینه اسرائیل به آنها پشت کرده و آنها را تنها گذاشته است؛ این درحالی‌است که شماری از هواداران لیکود به محل تظاهرات آمده و با معترضین درگیر شدند. این درگیری باعث ورود پلیس به ماجرا و دستگیری برخی افراد شد. 
از سوی دیگر چند روزی است که تظاهرات علیه نتانیاهو در خیابان‌های تل‌آویو هم گسترده‌تر شده است و مخالفان و موافقان نتانیاهو دوقطبی بزرگی را در ساختار این رژیم به‌وجودآورده‌اند که به ارتش این رژیم هم کشیده شده است. در این میان برخی از رسانه‌های عبری‌زبان ازجمله روزنامه معاریو از درگیری لفظی و اختلافات بنیادین بین اعضای کابینه جنگ در رابطه با نحوه پیشبرد جنگ زمینی در نوار غزه خبر دادند و در همین راستا مخالفان سیاست‌های نتانیاهو خواستار برکناری فوری وی شدند درحالی‌که فشار مخالفان و خانواده اسرای صهیونیست هم به آن افزوده شد.
معاریو در ادامه گزارش خود به شکل تلویحی از شکل‌گیری انشقاق در ارتش اسرائیل هم سخن گفت و افزود این انشقاق که از دوره اعتراضات نسبت به تغییرات قضایی آغاز شده بود در سایه جنگ هم ادامه پیدا کرده است و شکست‌های متوالی اسرائیل در عدم دستیابی به دستاوردی واقعی در این جنگ بر دامنه این اختلافات افزوده است.
معاریو در این زمینه اعتراف کرد: تصمیم نتانیاهو برای انجام تهاجم گسترده و شدید علیه نوار غزه جز گسترش چنددستگی در داخل جامعه اسرائیل و صفوف ارتش عایدی دیگری برای اسرائیل نداشته است، به‌ویژه که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی با نیمی از توان خود فعالیت کرده و چهار فرمانده و بیش از 250 نظامی آن از زمان آغاز جنگ از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند.
شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی هم با اشاره به عملیات طوفان‌الاقصی آن را عامل افزایش شکاف بین صهیونیست‌ها توصیف کرد و افزود: امروز این شکاف تا سطح ارشد رهبری هم رسیده است و نماد آن اختلافاتی است که بین نخست‌وزیر و وزیر جنگ که هردوی آنها باید در سطح اول تصمیم‌گیری‌های جنگ قرار داشته باشند، کاملا مشهود و هویداست.

سعید سبحانی | گروه بین‌الملل