دفاع ستاره‌های بالیوود از مردم غزه

نگاهی به موج ضداسرائیلی ستاره‌های هند

دفاع ستاره‌های بالیوود از مردم غزه

عیار انسان‌های آزاده با وجدان‌های بیدار در بزنگاه‌ها و موقعیت‌های خطیر، بحرانی و نیازمند کنشگری، خود را نشان می‌دهد. مدتی است یکی از مهم‌ترین عرصه‌های آزمون وجدان و انسانیت بروز و ظهور یافته و مرز و خط‌کشی مشخصی میان حق و باطل کشیده و ایستادن در هرکدام از این دو طرف نیاز به هیچ درنگ، تامل و ملاحظه‌ای ندارد.

با این حال هجمه رسانه‌ای و پروپاگاندای رسانه‌ای غرب سعی دارد جنایات رژیم ریشه‌دار صهیونیستی را که اخیرا به بالاترین میزان جنون خود در غزه و فلسطین رسیده، وارونه جلوه دهد و روی این اعمال وحشیانه سرپوش بگذارد. با همه ملاحظات و تهدیدهایی که می‌تواند آزادیخواهی و ابراز عقاید و احساسات انسانی در حمایت از غزه و فلسطین و در محکومیت رژیم‌صهیونیستی را به چالش بکشد و بیان آن از سوی ساکنان اروپا و غرب تبعات و عواقب سنگینی داشته باشد، افراد پرشماری پیدا می‌شوند که شجاعانه طرف حق و حقیقت را بگیرند و از برخورد دولت‌های حامی اسرائیل و آمریکا نهراسند. دراین میان ابراز عقیده چهره‌های شناخته شده و محبوب هنر و ورزش متفاوت‌تر هم است و زبان سرخ آنها می‌تواند سرسبزشان را بر باد دهد و بایکوت‌های شدید و ممانعت از فعالیت حرفه‌ای این عده را در پی داشته باشد.همگام و همصدا با برخی ستارگان سینمای جهان، بعضی از چهره‌های سرشناس بالیوود و سینمای هند هم در این مدت فریاد آزادیخواهی سر دادند و در حمایت از مردم و به‌ویژه کودکان غزه، نسبت به رژیم کودک‌کش و غاصب صهیونیستی اعلام انزجار کردند. باتوجه به شدت و دامنه محبوبیت سینمای هند و ستارگان نام آشنایش در خود این کشور و آسیا و حتی در نقاط دیگر دنیا، چنین سخنان و واکنش‌های حمایتی از مظلومیت فلسطین برای مقاومت و مقابله با اسرائیل دلگرم کننده است و حتی باوجود بایکوت خبری غرب، بازتاب رسانه‌ای خوبی دارد. بلکه با مرور چنین واکنش‌هایی، برخی سلبریتی‌ها و چهره‌های وطنی هم از لاک جریان شبه روشنفکری و ملاحظات مرسوم و بی‌ثمر همیشگی خود به درآیند و در این زمینه در طرف درست تاریخ بایستند.
     
دعای صلح برای فلسطین
شاهرخ‌خان از محبوب‌ترین ستاره‌های بالیوود ازجمله چهره‌هایی است که همواره واکنش‌های درست و به‌موقعی درباره مسائل اجتماعی و سیاسی دارد. او این‌بار هم به‌دنبال حملات وحشیانه و متعدد رژیم‌صهیونیستی به غزه و جنایات علنی و پرشمار بنیامین نتانیاهو با انتشار پستی در فضای مجازی، نفرت خود را از جنگ و جنایت رژیم‌صهیونیستی نشان داد و به حمایت از مردم مظلوم غزه و فلسطین پرداخت. او(نقل به مضمون) نوشت: «کشتار کودکان و قربانی کردن آنها این مناقشه را حل نخواهد کرد. دعای صلح برای فلسطین.» 
     
سلمان‌خان هم به میدان آمد
سلمان‌خان که به‌تازگی همراه برخی چهره‌های سرشناس دنیای هنر و ورزش در جشنواره سرگرمی موسم الریاض عربستان شرکت کرد هم از دیگر ستارگان محبوب و مسلمان سینمای هند است که پیشتر هم سابقه همدلی و همراهی با ملت مظلوم فلسطین و جریان مقاومت را دارد وحتما علاقه‌مندان او، آن عکس یادگاری سلمان‌خان باچفیه و درکناربرخی طرفداران فلسطینی‌اش را دیده‌اند. سلمان خان اخیرا و باتوجه به موج جنایات رژیم‌صهیونیستی، باز هم به حمایت از غزه پرداخت و اعلام کرد در کنار مردم فلسطین ایستاده است.
     
حمایت چهره‌های غیرمسلمان هند
اعلام نفرت و انزجار از رژیم‌صهیونیستی فقط محدود و منحصر به ستاره‌های مسلمان سینمای هند نیست و پیروان دیگر ادیان هم با صراحت و شجاعت طرف حق و حقیقت را گرفتند و از مردم مظلوم و بی دفاع غزه حمایت کردند.  یکی از این ستاره‌ها آکشی‌کومار، بازیگر سرشناس سینمای هند است که در واکنشی تازه هر نوع کشتار کودکان یا زنان را محکوم کرد. آکشی کومار در مصاحبه با تایمز ناو گفت: هر نوع تروریسم اشتباه است. اتفاقی که در غزه می‌افتد بسیار ناراحت کننده است. امیدوارم همه چیز متوقف شود. این تنها چیزی است که می‌توانم برای‌شان دعا کنم. او افزود: من هر نوع تصمیم اشتباه و کشتار کودکان و زنان را در غزه محکوم می‌کنم. کومار درحالی چنین واکنشی نشان داد که این روزها فیلم تازه‌اش با عنوان «مأموریت رانیگانج» بر پرده سینماهاست. این از مسئولیت اجتماعی یک ستاره سینما می‌آید که در مصاحبه‌ای حول محور تبلیغات فیلمش، فقط به این موضوع بسنده نمی‌کند و فارغ از دین و مذهب به جنایات رژیم‌صهیونیستی و کودک‌کشی و نسل‌کشی اسرائیل واکنش نشان می‌دهد.
   
زینت امان و روزهای سخت 
زینت امان از دیگر بازیگران شناخته شده بالیوود هم به تازگی سکوت خود را درباره جنایات رژیم‌صهیونیستی شکست و حمایت خود را از آتش‌بس فوری، دسترسی به کمک‌های بشردوستانه و کمک به فلسطینی‌ها ابراز کرد.امان بر اهمیت پاسخگویی مسئولان خشونت علیه غیرنظامیان بدون در نظر گرفتن نژاد و مذهب تاکید کرد.این بازیگر همچنین ضمن محکوم کردن بی‌عدالتی نسبت به مردم غزه و فلسطین، همبستگی خود را با کسانی که این روزها با سختی‌ها مواجه هستند، اعلام کرد. 
   
حمایت سونام کاپور از غزه
سونام کاپور، بازیگر جوان سینمای هند و دختر آنیل کاپور، ستاره سابق بالیوود هم از دیگر چهره‌هایی است که به حمایت از کودکان و زنان غزه پرداخت. او گفت: نیمی از مردم غزه کودک هستند. ما همان مسئولیت اخلاقی را که نسبت به کودکان دیگر کشورها داریم به کودکان فلسطینی هم مدیونیم. زندگی آنها هم به اندازه کودکان دیگر جهان اهمیت دارد. اگر فقط در یک کشور و منطقه به زندگی انسان اهمیت می‌دهید، در واقع به زندگی انسان اهمیت نمی‌دهید. منظورم همه کسانی است که هر روز تحت تأثیر این تراژدی غیرقابل توجیه هستند. این درگیری جان‌های بی‌گناهی را گرفته‌است که بسیاری از آنها کودک هستند. من همدلی عمیقی با مبارزان فلسطینی‌ و زندگی تحت اشغال آنها دارم، این مسئولیتی است که هر روز بر عهده من است.
   
ترانه‌ای برای کودکان غزه
ویشال دادلانی، خواننده سرشناس هند هم در واکنشی از صمیم قلب به مردم غزه و فلسطین ادای احترام کرد. او چند روز پس از عملیات طوفان‌الاقصی و موج جدید جنایات اسرائیل، حمایت خود را از کودکان آسیب‌دیده از درگیری‌ها ابراز کرد. او ویدئویی را به اشتراک گذاشت که در آن آهنگی را به کودکان غزه و دیگر کودکان درگیر جنگ تقدیم و تاکید کرد آنها سزاوار وحشت جنگ نیستند. ویدئو و عملکرد به موقع و هنرمندانه ویشال دادلانی با تحسین چهره‌های دیگری چون سلیم مرچنت و مونیکا دوگرا مواجه شد و موجی ازحمایت جهانی و آرزو و دعابرای سلامت و آرامش آسیب‌دیدگان حملات فاجعه‌بار رژیم‌صهیونیستی را درپی داشت. 

دهن کجی خان‌های بالیوود به نتانیاهو
عناد ستاره‌های مسلمان سینمای هند با رژیم نامشروع رژیم‌صهیونیستی ریشه‌دار است و مربوط به امروز نیست و قبلا هم این چهره‌ها در بزنگاه‌های لازم و تاریخی، دست به اقدامی مناسب زدند و به اسرائیل دهن‌کجی کردند. آن عده پرشماری که اخبار سینمای هند و چهره‌هایی چون سلمان‌خان، امیرخان و شاهرخ‌خان یعنی «سه خان افسانه‌ای» و بسیار محبوب صنعت سینمای هند را دنبال می‌کنند، حتما به یاد دارند که این سه غول بالیوود سال 96 در سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به هند و بمبئی چه واکنشی نشان دادند و چطور به قهرمانان واقعی رسانه‌های اجتماعی هند تبدیل شدند. با این‌که چهره‌ای چون آمیتاب باچان و خانواده‌اش در مراسمی که برای گسترش روابط فرهنگی هند و رژیم‌صهیونیستی در بمبئی پایتخت سینمایی هند برگزار شده‌بود حاضر شدند و با نتانیاهو عکس گرفتند اما سه خان مسلمان بالیوود در اعتراض به قتل‌عام زنان، کودکان و مردان فلسطینی به دست رژیم اشغالگر قدس از حضور در این جلسه و دیدار با نتانیاهو خودداری کردند. بعد از آن افراد و گروه‌های مختلف هندی در رسانه‌های اجتماعی این کشور این سه ستاره سینمای هند را قهرمانان واقعی خوانده و این اقدام آنها را ستودند.این سه ستاره محبوب، با این‌که از سوی برخی رسانه‌های تندرو هند، مورد انتقاد قرار گرفتند و حتی حرکت آنها به عنوان اقدامی ضدملی تعبیر شد اما در حرکتی شجاعانه حاضر نشدند به تعهد و اعتقاد خود به نمایندگی از انبوه مسلمانان و آزادیخواهان جهان پشت پا بزنند و به دیدار یک جنایتکار جنگی، یک صهیونیست خونخوار و قاتل کودکان و زنان فلسطینی بروند.