آثار ما را از موزه هنر ملی واشنگتن حذف کنید

حمایت 2هنرمند آمریکایی از مردم غزه

آثار ما را از موزه هنر ملی واشنگتن حذف کنید

واکنش هنرمندان به موضوع جنایت رژیم اشغالگر قدس در غزه، هر روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند و با وجود آن‌که رسانه‌های غربی در تلاش هستند چنین اتفاقاتی را کمتر انعکاس دهند؛ اما فضای مجازی باعث شده تا هنرمندان در این فضا نسبت به جنایت و کودک‌کشی اسرائیل در غزه، مواضع خود را اعلام کنند.

در هفته‌های اخیر بسیاری از سینماگران هالیوودی با انتقاد از اسرائیل حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند و هنوز هم هنرمندان نسبت به این کشتار واکنش نشان می‌دهند.
در یکی از عجیب‌ترین واکنش‌های هنرمندان به موضوع غزه؛ دو هنرمند آمریکایی، نیکلاس گالانین و مریت جانسون، با استناد به حمایت دولتی ایالات متحده از حملات اسرائیل به غزه، از موزه ملی آمریکا در واشنگتن خواستند مجسمه آنها را از این موزه حذف کند. این دو هنرمند که هر دو ریشه بومی- آمریکایی دارند، همواره در آثارشان بر موضوع فرهنگ بومی آمریکا متمرکز هستند و تلاش دارند فرهنگ بومی آمریکا را که توسط اروپاییان مورد حمله قرار گرفته، پیش روی علاقه‌مندان به هنر قرار دهند.
نیکلاس گالانین و مریت جانسون، در سال 2017 اثری مشترک با عنوان «آفرینش با فرزندانش» که کلاژی با چوب حکاکی‌شده، پارچه، پوسته‌های دندانی، پلاستیک و رزین ریخته‌گری، برگ فلزی، چرم پوست ماهی و... را به سفارش گالری ملی هنر (NGA) در واشنگتن دی‌سی، ساختند.
گالانین و جانسون در بیانیه مشترکی که در 3 نوامبر در اینستاگرام خود منتشر کردند، آوردند: «با تأسف عمیق خواستار آن هستیم که موزه ملی هنر مجسمه مشترک‌مان «آفرینش با فرزندانش» را از بخش نمایشگاهی «سرزمین اجداد ما را حمل می‌کند» پس بگیریم.»
گالانین و جانسون در بیانیه خود به حمایت دولت آمریکا از حمله نظامی مداوم اسرائیل به غزه اشاره کردند و گفتند: «کاری که ما به عنوان هنرمند انجام می‌دهیم به استودیو یا اظهارات هنرمندانه‌مان ختم نمی‌شود، بلکه به جهان گسترش می‌یابد. برای همین معتقدیم اسرائیل باید از محاصره و بمباران غزه دست بردارد.»
پس از انتشار این بیانیه، جامعه هنری نسبت به واکنشی که گالری ملی هنر می‌خواهد داشته باشد، مواضع مختلفی گرفتند اما برخلاف انتظارات این موزه دولتی آمریکا پس از سه روز اعلام کرد که کارکنان موزه در حال حذف این اثر هستند. این موزه که توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرده، به‌خوبی نشان می‌دهد که حمایت‌های دولتی آمریکا از رژیم‌صهیونیستی فراتر از تصور جامعه جهانی است. این کشور که سابقه نژادپرستی و اعمال جنایت گسترده علیه سرخپوستان آمریکا را در کارنامه دارد، هنوز نیز در حمایت از یک رژیم غاصب خود را تمام‌قد پشت آنها قرار می‌دهد و البته تصمیم به حذف هنرمندان بومی آمریکا از بزرگ‌ترین موزه هنری آمریکا می‌گیرد.
جانسون پس از اعلام مواضع موزه ملی هنر گفت: «اگر ما بازگشت سرزمین را به عنوان یک موضوع جهانی و یک الزام برای آزادی جمعی درک کنیم، باید آزادی فلسطین را ضروری بشناسیم.»