باطل‌السحر آمریکا و اسرائیل

باطل‌السحر آمریکا و اسرائیل

صرف‌نظر از بخش اول سخنرانی دیروز دبیرکل حزب‌ا... لبنان که درباره مقام شهید و تجلیل از نقش شهیدان مقاومت در مبارزات علیه رژیم‌صهیونیستی بود و در جای خود بسیار مهم و قابل تحلیل است، اگر بخواهیم سخنرانی آقای سیدحسن نصرا... را تحلیل کنیم، باید آن را به سه بخش اصلی تقسیم کرد؛ سخنرانی دیروز دبیر کل حزب‌ا... لبنان به همه کسانی که علاقه‌مندند شرایط کنونی را بشناسند و از چشم‌انداز آینده تحولات منطقه آگاه شوند، کمک می‌کند وظایفی را که ضروری است، برعهده بگیرند.

بخش اول سخنرانی دیروز آقای نصرا... مربوط به ضعف‌های رژیم‌صهیونیستی بود؛ اعم از ضعف‌هایی که در داخل با  آن روبه‌رو هستند و نیز ضعف‌های خارجی. وی در این بخش به تشریح ضرباتی پرداخت که صهیونیست‌ها خورده‌اند و فقط در یک صحنه، 350 مجروح داده‌اند که اینها باعث افزایش فشارها بر مقامات صهیونیست است و البته هرگز به این فشارها اعتراف نمی‌کنند. همین‌طور ضربات نظامی زیادی در غزه به صهیونیست‌ها وارد می‌شود و سیدحسن نصرا... این موارد را براساس اطلاعات دقیقی که در اختیار داشت، ترسیم کرد. دبیرکل حزب‌ا... لبنان در این بخش نشان داد واقعیت میدان برعکس فضاسازی‌ای است که غربی‌ها در حال انجام آن هستند. سخنرانی آقای نصرا... چون مبتنی بر اطلاعات دقیق است، در واقع همه حجم تبلیغات گسترده‌ای را که برای قوی نشان دادن رژیم‌صهیونیستی است، خنثی کرد و این از ضرورت‌هایی بود که باید انجام می‌شد؛ چرا که جنگ روانی شدیدی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای در جریان است و بیشترین بودجه‌ها برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های رژیم صهیونیستی هزینه می‌شود. دبیرکل حزب‌ا... با سخنرانی دیروز خود سحر رسانه‌ای صهیونیست‌ها را باطل کرد.  بخش دوم سخنرانی آقای نصرا... به ترسیم موقعیت نیروهای مقاومت اختصاص داشت؛ از یمن گرفته تا سوریه، عراق، حزب‌ا...، غزه و البته جمهوری اسلامی ایران که رهبری معنوی مقاومت را بر عهده دارد. این بخش از سخنرانی وی اعتماد به نفس را در مقاومت و طرفدارانش افزایش داد. این در حالی است که دشمن به دنبال ضعیف و کم‌تحرک‌ نشان دادن مقاومت است اما دبیرکل حزب‌ا... لبنان به صورت مستند نشان داد جبهه مقاومت با همه توان و پرقدرت در عرصه‌های نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حضور دارد. البته نکته جالب این بود که آقای نصرا... در کنار بیان توانمندی‌ گروه‌های مقاومت، به صورت صادقانه به مشکلات هر یک از گروه‌ها نیز اشاره کرد و این یعنی تبلیغات صادقانه و به همین دلیل است که به راحتی می‌تواند سحر تبلیغاتی دشمنان را باطل کند. بر همین اساس است که می‌گویند صهیونیست‌ها به صحبت‌های سید حسن نصرا... بیشتر از سخنرانی‌های مقامات خودشان اعتماد دارند. 
دبیرکل حزب‌ا... در این بخش از سخنرانی دیروز خود انواع برتری‌های گروه‌های مقاومت را ترسیم کرد. از جمله نکات مهم این بخش از سخنان ایشان درباره غزه تاکید بر این نکته بود که غزه نیاز به نیروی نظامی ندارد و گروه‌های مقاومت باید در بخش‌های دیگر فعالیت کنند. این نشان داد ایشان اطمینان دارد مقاومت در غزه از عهده جنگ نظامی با رژیم‌صهیونیستی برمی‌آید.  بخش سوم سخنرانی دبیرکل حزب‌ا... لبنان، تشریح روند تحولات آینده و تاکید بر این نکته بود که همه نگاه‌ها به میدان باشد. ایشان تاکید کرد حزب‌ا... بنا ندارد برنامه‌های خود را پیشاپیش اعلام کند. طرح این مطالب علاوه بر این‌که خط‌مشی حزب‌ا... را بیان کرد، امیدواری زیادی درجبهه مقاومت به وجود آورد و ازسوی دیگر باعث ایجاد ترس و واهمه در جبهه دشمن شد. دبیرکل حزب‌ا... لبنان اعلام کرد در صورت تداوم جنایات رژیم‌صهیونیستی و آمریکا در غزه، هرلحظه ممکن است دست مقاومت روی ماشه برود. این یعنی صهیونیست‌ها باید بیش از گذشته درخصوص ادامه جنایات خود هراسان باشند؛ چرا که ممکن است ناگهان آتش گروه‌های مقاومت بر سر آنها بریزد. 
مجموع سخنرانی‌ دیروز دبیرکل حزب‌ا... لبنان در این سه بخش، راهبرد اصلی آمریکا و اسرائیل برای ایجاد ناامیدی در جبهه مقاومت را باطل کرد. 

جعفر قنادباشی | تحلیلگر مسائل بین‌الملل