نسخه گران درمان!

نسخه گران درمان!

هزینه‌های بیماران نادر و سخت درمان، به‌شدت سنگین است و اگر قرار باشد دولت و بیمه‌ها از این بیماران حمایت نکنند: قطع به یقین، دچار مشکل خواهند شد و چه‌بسا، قید درمان را می‌زنند.

مجلس با تشکیل صندوق بیماری‌های خاص بودجه جداگانه‌ای درنظر گرفت و این بودجه را به سازمان بیمه سلامت ایران سپرد. با گذشت دو سال اما بودجه‌ای که به آن اختصاص یافته، کفاف نمی‌دهد و باید به فکر افزایش ردیف اعتبار مورد نیاز بود.

بودجه زیاد شد!
سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت: سال گذشته 5000 میلیارد تومان و در سال جاری 7000 میلیارد تومان بودجه برای صندوق پیش‌بینی شد؛ هرچند تعداد بیماری‌های تحت پوشش صندوق در گذشته کمتر بود. 

107 از 400! 
از ۴۰۰ بیماری نادر و خاص در کشور تاکنون تنها ۱۰۷ مورد تحت پوشش صندوق قرار داده شده است و به همین دلیل نیاز است بودجه صندوق افزایش یابد تا بتوان تعداد بیماری‌های تحت پوشش را افزایش داد.

مشکل‌ها آغاز شد
در گذشته مبالغی به بیماران برای انجام خدماتی که ماهیت بیمه‌ای نداشتند پرداخت می‌‌شد اما با تأسیس صندوق، تمامی بودجه‌ها در آن متمرکز و بنابراین انجام این کار با مشکل مواجه شد.

1.9 میلیون بیمار خاص
1.9میلیون نفر تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج قرار دارند و بیمه سلامت تا سقف ۵۰ میلیون تومان هزینه درمان بیماران خاص و صعب‌العلاج را پرداخت می‌کند.

آخرین شب آرامش
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر می‌گوید مشکلات تهیه دارو به‌دلیل گران بودن‌شان بیماران وخانواده آنها رااذیت می‌کند به‌طوری‌که برای تامین داروهای‌شان از زندگی عادی دور می‌شوند.