آبادانی بر بام ایران

«جام‌جم» از افتتاح پروژه‌های چهار محال و بختیاری توسط رئیس‌جمهور‌ گزارش می‌دهد

آبادانی بر بام ایران

شهر‌کرد نهمین مقصد دوردوم سفرهای استانی رئیس‌جمهور بوده که مانند سایر مقاصد در این دور، احداث و افتتاح پروژه‌های بسیاری را با خود به همراه داشته است. این موضوع درحالی است که دوراول سفر رئیس دولت به استان چهارمحال‌و‌بختیاری، بیش از 2220 مصوبه را به همراه داشت که قرار بود در طول مدت سه سال تحقق یابد اما اقدامات و پیگیری‌های دولت عاملی شد که در همان سال نخست(سال1401) حدود 75‌درصد این مصوبات محقق شود.

حالا اما پس از دو سال از آغاز فعالیت دولت سیزدهم، در سفر یکروزه حجت‌الاسلام رئیسی و هیات همراه، تعداد قابل‌توجهی از پروژه‌های بر زمین مانده این استان، به مرحله بهره‌برداری رسیده ‌است. در این گزارش قصد داریم به اقدامات دولت در این استان بپردازیم که مشروح آن را در ادامه این گزارش می‌خوانید.

طرح انتقال آب از سد باباحیدر به شهرستان فارسان یکی از طرح‌های بزرگ استان چهارمحال‌و‌بختیاری بود که در راستای محرومیت‌زدایی از این استان، در دور دوم سفر استانی رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. هدف اصلی این طرح تامین آب شرب برای 136‌هزار نفر از اهالی شهرستان فارسان به میزان 10.5میلیون مترمکعب، کاهش افت آب‌های زیرزمینی این شهرستان و تامین آب باکیفیت شرب از سد باباحیدر برای شش شهر باباحیدر، فارسان، جونقان، گوجان، چلیچه و پردنجان و 11روستای کوانک، امیدآباد، فیل‌آباد، عیسی‌آباد، چوبین، ده‌چشمه، کران، راستاب، گوشه، چقاهست و سپیددانه بوده است. همچنین این پروژه می‌تواند  دومیلیون متر‌مکعب آب در بخش صنعت، پنج میلیون متر‌مکعب آب بخش کشاورزی و 3.9میلیون متر‌مکعب آب در بخش محیط‌زیست را تامین کند. بررسی مشخصات این پروژه آبی نشان می‌دهد که از 35‌هزار و 500 متر خطوط اصلی و 9000 متر خطوط فرعی تشکیل شده‌است. همچنین تصفیه‌خانه این پروژه، از ظرفیت 441 لیتر بر‌ثانیه برخوردار بوده و ایستگاه پمپاژی 460 لیتر بر‌ثانیه دارد. آبگیر این پروژه نیز 460 لیتر بر‌ثانیه بوده و دارای سه مخزن 5000متر‌مکعبی است.

 ساختمان سد باباحیدر افتتاح شد
این طرح نیز یکی دیگر از طرح‌های بر زمین مانده‌ای است که با پیگیری‌های دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید. ساختمان سد باباحیدر با هدف تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی مردم شهرستان فارسان به میزان 21.4میلیون متر‌مکعب در سال تعریف شده‌است. منبع تامین آب این طرح، رودخانه سراب بوده و می‌تواند 136‌هزار نفر را تحت پوشش قرار دهد. حجم مخزن این طرح نیز 14‌میلیون متر‌مکعب بوده و نوع سد آن، سنگریزه‌ای با هسته رسی است. گفتنی است این طرح به‌دلیل وجود تنش‌های آبی و تامین آب شرب پایدار در شهرستان فارسان، جونقان و روستاهای تابعه، تامین آب کشاورزی منطقه و افت تراز سطح ایستایی مخازن آب زیرزمینی در نتیجه تغییر اقلیم طی سنوات گذشته، لازم و ضروری است. 
 
نگاهی به دیگر اقدامات در این استان
احمد وحیدی، وزیر کشور که یکی از همراهان رئیس‌جمهور در این سفر بود، اقداماتی نظیر کلنگ‌زنی باند دوم باباحیدر ــ چلگرد در شهرستان کوهرنگ، بازدید از محور شیخ علی‌خان ــ دهستان موگوپی در شهرستان کوهرنگ و... را انجام داده است. همچنین بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی دیگر از همراهان رئیس دولت در این سفر بود که اقداماتی همچون افتتاح ساختمان شبکه بهداشت شهر چهلگرد شهرستان کوهرنگ، افتتاح مرکز جامع سلامت در روستاهای فریدون‌آباد و یاورآباد در شهرستان کوهرنگ و... را انجام داده است. 
 
آرزوی خانه‌دار شدن، برآورده شد
دراین سفر رئیس‌جمهور، بیش از4000 واحدمسکونی افتتاح شد. 108واحد درقالب بافت فرسوده، 134‌واحد درقالب مالک شهری، 3400 واحد در قالب مسکن روستایی، 500واحد درقالب بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، 102 واحد در قالب ساخت مسکن برای اقشار کم‌درآمد و هشت واحد در قالب گروه‌های ساخت طرح نهضت ملی مسکن، واحدهایی بودند که به بهره‌برداری رسیدند. همچنین عملیات 12 هزار واحد نهضت ملی مسکن در محله‌های مختلف در این سفر آغاز شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح‌های محله 33، تعداد 1020واحد، محله 41، تعداد 1560 واحد، محله 42، تعداد 1150 واحد، نهضت ملی بروجن، 2000 واحد، نهضت ملی فرخ‌شهر، تعداد 564 واحد، گروه‌های ساخت، 2397 واحد، جوانی جمعیت، 488 واحد، خود مالک شهری 973 واحد و خود مالک روستایی 1848 واحد، عملیات‌های آغاز شده، هستند.

پروژه‌های افتتاح شده در دور دوم سفر رئیس‌جمهور به چهارمحال‌و‌بختیاری
1- 
افتتاح 4000 واحد مسکونی
2- آغاز عملیات 12 هزار واحد مسکونی
3- واگذاری 400 قطعه زمین در طرح جوانی جمعیت
4- بهره‌برداری از 2000 هکتار آبیاری نوین
5- احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهر فرادنبه
6- افتتاح ساختمان سد باباحیدر
7- جهاد آبرسانی به 117 روستا
8- کلنگ‌زنی باند دوم جاده کوهرنگ
9- انتقال و توزیع آب سد غدیر باباحیدر
10- اجرای 9 طرح توسعه و تقویت شبکه توزیع برق

محمد‌حسین کشاورزی - گروه اقتصاد