ترور؛ ناگفته‌های یک عملیات تروریستی

آخرین جزئیات از مینی‌سریال جدید مرکز سیما‌فیلم

ترور؛ ناگفته‌های یک عملیات تروریستی

حاج قاسم سلیمانی، مرد بزرگی بود که نامش لرزه به تن هر دشمنی می‌انداخت و باعث وحشت آنان می‌شد. همان کسانی که هیچ‌گاه جرات نکردند سردار ایرانی را در داخل مرز‌های جمهوری اسلامی مورد هدف قرار دهند.

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه بود که در ساعت یک بامداد ۱۳دی۹۸ توسط نیرو‌های ارتش تروریستی آمریکا در فرودگاه براثر اصابت سه موشک لیزری از پهپاد آمریکایی به همراه شهید ابومهدی المهندس و چند نفر از فرماندهان حشد‌الشعبی به شهادت رسید.زندگی این سردار بزرگ پر از اتفاقات است و حرف‌های ناگفته‌ای مانده که مردم از آن بی‌اطلاع هستند. در طول این سال‌ها مستند‌هایی با محوریت سردار سلیمانی ساخته شده اما تا امروز اثر نمایشی درباره او ساخته نشده‌بود. به همین دلیل مؤسسه فرهنگی ـــ هنری اندیشه شهید آوینی دست به کار شد تا یک اثر شایسته را برای سردار دل‌ها تهیه کنند؛ اثری که مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. 
 
سکانداری در دستان مجتبی امینی
البته از شروع این طرح تا امروز چند بار گروه سازنده این اثر تغییر کردند، چراکه مدیران موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی و تلویزیون قصد داشتند اثری شایسته بسازند. از همین رو بارها فیلمنامه مورد بررسی قرار گرفت تا سریال ترور همانی باشد که مخاطبان توقع دارند. به همین دلیل بعد از بررسی‌های متعدد و جلسات مختلفی که در این باره برگزار شد، مدیران به این نتیجه رسیدند که سکانداری این مجموعه را به مجتبی امینی، تهیه کننده بسپارند که تا امروز کارنامه درخشانی در ساخت فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی دارد. در کارنامه این تهیه‌کننده، ساخت سریال پرمخاطب گاندو در دو فصل به چشم می‌خورد که توانست مخاطبان میلیونی را از آن خودش کند، حتی این مجموعه در بازپخش هم توانست نظر بسیاری از بینندگان را جلب کند. اکنون او از چندی پیش دست به کار شد تا همراه خیرا... تقیانی پور که کارگردانی سریال‌های موفقی همچون نجلا را در کارنامه دارد، سریال ترور را بسازد. البته بعدازانتشار اولین خبر مینی سریال ترور بامحوریت حاج‌قاسم سلیمانی، اوایل تیرسال گذشته تیتر خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها شد و امروز برای مخاطبان این سؤال پیش آمده که عوامل سازنده سریال ترور قرار است کدام بخش زندگی سردار سلیمانی را به تصویر بکشند؟
 
تاثیرات منطقه‌ای حاج قاسم
پیگیری‌های ما نشان داد دراین سریال قرار نیست مخاطبان، زندگی شخصی حاج قاسم را تماشا کنند، بلکه بینندگان دراین مینی سریال بیننده صحنه‌هایی خواهند بود که تأثیر منطقه‌ای حاج قاسم است. مینی‌سریال ترور، باموضوع ترور نافرجام حاج‌قاسم سلیمانی تولید می‌شود؛ حالا سازندگان این اثر درصددند تا بخشی از جایگاه رفیع و حساس این سرباز گرآن‌قدر اسلام را به تصویر بکشند. در واقع مجتبی امینی و خیرا... تقیانی پور دست به کار شده‌اند تا بخشی از زندگی حاج‌قاسم را به تصویر بکشند تا هم هواخواهان او را پای این قصه بنشانند و هم این شخصیت را برای کسانی که از منش و کردارش اطلاع صحیحی ندارند، معرفی کنند. قصه سریال ترور همان‌طور که از نامش پیداست، درباره ترور سردار است و نه زندگی شخصی او البته تروری که قرار است ماجرایش محور این مجموعه تلویزیونی باشد، یکی از موارد نافرجام است. همچنین فضا به‌گونه‌ای طراحی شده که در خدمت هر چه واقعی‌ترشدن فضای قصه باشد. 
 
یک قصه جذاب با ریتم خوب
مجتبی امینی، تهیه‌کننده مجموعه تاکید می‌کند تمرکزشان در سریال ترور روی کیفیت است و تصمیم دارند سریال را با یک قصه جذاب و ریتم خوب ارائه کنند تا در زمان مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. وی ادامه می‌دهد: ترور، سریالی است که با وسواس ساخته می‌شود و بارها فیلمنامه بازنویسی شده تا یک درام منسجم و بر مبنای مستندات شکل بگیرد. تلاش داریم یک اثر جذاب را برای مخاطبان ارائه کنیم و درام داستان را دوست داشته‌باشند. البته قرار بود سال قبل ضبط سریال شروع شود که به دلیل کار کردن روی فیلمنامه تصمیم گرفتیم با تاخیر تولید را آغاز کنیم.
 
روایت زندگی قهرمانان
خیرا... تقیانی‌پور، کارگردانی سریال ترور را به عهده دارد. او دو فصل از مجموعه نجلا را ساخت که با اقبال گسترده مردم روبه‌رو شد. او قصه این سریال را سال58 به تصویر کشیده‌بود که دختری درگیر ماجراهایی شده‌بود. اکنون در تازه‌ترین ساخته‌اش سراغ یک مجموعه امنیتی رفته و قصه سردار دل‌ها را روایت خواهد کرد. او در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما تاکید می‌کند: سال97 بعد از پاکسازی بخش اعظم سوریه و اتفاقات عملیات بوکمال، بلافاصله به نتیجه می‌رسند که حاج قاسم را از معادلات منطقه حذف کنند و نقشه بمبگذاری را موساد، آمریکا، اسرائیل می‌کشند که طبق اسناد می‌خواستند حسینیه الزهرا کرمان را که حاج قاسم ایام فاطمیه می‌رفت، برای عزاداری را بمب‌گذاری کنند که ترور نافرجام ماند. این کارگردان ادامه می‌دهد: ما به عنوان فیلمساز موظف هستیم به قهرمانان بپردازیم. به نظرم حتی اگر صد فیلم و سریال مثل ترور ساخته شود، باز هم در مقابل حاج‌قاسم چیزی نیست. بعد‌ها تاریخ خواهد گفت امثال حاج‌قاسم چه کار‌هایی برای امنیت ما کرده و چطور دشمن درگیر جا‌های دیگر شده‌است. همه اینها از صدقه سر حاج‌قاسم و قهرمانان ماست. ما افرادی داشتیم که باید به آن پرداخته شود. در مجموعه ترور، نقش و تأثیرگذاری حاج‌قاسم را نشان می‌دهیم. ‌امیدواریم این سریال برای سالگرد شهادت حاج‌قاسم به آنتن برسد.

لوکیشن‌ها در کشورهای مختلف
حال این سؤال برای مخاطبان شکل می‌گیرد که گروه سازنده برای ساخت این مجموعه سراغ کدام یک از بازیگران رفته‌اند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که گروه سازنده سراغ هنرمندانی در رده‌های سنی متفاوت رفته و قرار است مخاطبان، هنرمندان را در نقش‌های متفاوتی ببینند. فرهاد قائمیان، انوش معظمی، جعفر دهقان، رامین راستاد، مهدی سلوکی، افشین سنگ‌چاپ، یدا... شادمانی، هدایت هاشمی و شهرام ابراهیمی در این اثر بازی می‌کنند. نکته قابل تامل این است که در فهرست هنرمندان حضور محمدحسین لطیفی هم دیده می‌شود که تا به امروز در کارهای خودش نقش‌های کوتاهی بازی کرده‌بود. همین نشان می‌دهد قرار است مخاطبان نقش جذابی را از این هنرمند به تماشا بنشینند.همچنین شنیده‌های ما به این موضوع منتهی شده که مینی‌سریال ترور قرار است برای سالگرد حاج قاسم آماده شود تا مخاطبان در چهارمین سالگرد سردار دل‌ها شاهد یک اثر شایسته باشند. گرچه تولید این سریال سخت و دشوار است؛ زیرا گروه سازنده فقط قرار نیست این سریال را در ایران ضبط کنند، بلکه برای بخشی از صحنه‌ها راهی کشور‌های دیگر خواهندشد. در حال حاضر گروه در تهران مستقر است و بعد راهی شهرهای دیگر و کشورهای 
مختلف می‌شود.

فاطمه عودباشی - دبیرگروه رسانه