نگارش یک متن حرفه‌ای

نگارش یک متن حرفه‌ای

محمد حنیف، نویسنده چیره‌دستی است که در قامت رمان‌نویس و پژوهشگر ادبیات داستانی فعالیت داشته. از وی تاکنون ده‌ها مقاله و چند کتاب منتشر شده است.

او سابقه داوری و عضویت در هیات علمی جشنواره‌های متعدد دارد و مقالاتی نیز در مجلات و همایش‌های معتبر و علمی فرهنگی داخلی و خارجی ارائه داده است. محمد حنیف در کارنامه خود نوشتن ده‌ها فیلم مستند و داستانی را دارد. وی سال ۱۳۹۱ با عنوان پژوهشگر ارشد از مرکز تحقیقات صداوسیما بازنشسته شده است.سریال مستوران براساس رمان مستوران، نوشته محمد حنیف، ساخته شده است. حنیف میان ادبیات داستان و جامعه رابطه تنگاتنگی می‌بیند. وی پیش از این درخصوص مستوران گفته بود: برای نوشتن اولین نسخه قصه مستوران به بیش از50منبع و مأخذ مراجعه کردیم و از برخی آثار، حکایات، قصه‌ها یا افسانه‌هایی به عاریت گرفتیم اما در مرحله بازآفرینی و در گفت‌وگو با بزرگوارانی که از ایشان یاد شد، متن اولیه تغییرات دیگری پذیرفت؛ چنانچه واقعا نمی‌دانستیم سهم هراثر درقصه هر قسمت ازسریال چقدر بوده و آیا تخیل من وهمکاران اهل فن، چه میزان در خلق قصه مذکور تاثیر داشته است؟

تهیه‌کنندگی به شیوه مستند
عطا پناهی، تهیه‌کننده مستوران‌2‌، کارهای بسیاری را در سینما و تلویزیون تهیه کرده است. او در آثاری همچون برنامه تلویزیونی تک زنگ و مستند ورزشی «بازگشت‌های بزرگ» فعالیت داشته است. پناهی تاکنون مستند و مجموعه مستندهای بسیاری را هم تهیه کرده است. تهیه‌کنندگی فیلم «پرویزخان» هم از آثار اوست. وی پیش از این درخصوص تولید مستوران‌2 به جام‌جم گفته بود: وقتی تصمیم گرفتیم فصل دوم مستوران را بسازیم، نگران بودیم که آیا فصل دوم هم می‌تواند به جذابیت فصل یک باشد؟ اما هدف‌مان این بود که مستوران2 باید بهتر و جذاب‌تر از فصل قبل باشد بنابراین با آقای حنیف، نویسنده سریال، جلسات بسیاری داشتیم و نقاط ضعف و قوت فیلمنامه فصل اول را بررسی و سعی کردیم در هر قسمت از این سریال 38 قسمتی که آماده شده، جذابیت داستان را حفظ کنیم و با فراز و فرودهایی که نویسنده برای داستان‌ها طراحی کرده، بتوانیم نظر مخاطبان را با هر سلیقه‌ای به سریال جلب کنیم. مثلا این‌که جاهایی از فیلمنامه می‌بینیم که فضا مفرح‌تر می‌شود و یک جاهایی نفسگیر‌ و پر از تعلیق. کاری که انجام دادیم این بود که در کنار خط اصلی داستان، خرده‌داستان‌هایی به فیلمنامه اضافه کنیم که هرکدام به‌تنهایی می‌تواند جذاب باشد.  

پدیده‌های شهر مستوران
سیدعلی هاشمی باکارگردانی فصل دوم سریال«مستوران» نشان دادکه ازحرفه‌ای‌های این عرصه است که درصورت پرقدرت ادامه‌دادن مسیر آینده درخشانی خواهد داشت.ازدیگر پدیده‌های مستوران نقش غزال بانقش‌آفرینی الهه خادمی است که پرتوان‌و تاثیرگذار ظاهر شده است.