مدافعان درخطر!

تغییرات گسترده قلعه‌نویی در تیم‌ملی

مدافعان درخطر!

تیم ملی قطر بار دیگر قهرمان جام ملت‌ها شد تا حسرت شکست برای ایرانی‌ها سنگین‌تر شود. تیم ملی در دوره‌ای که همه چیز برای قهرمانی در آسیا مهیا بود، برای دومین دوره متوالی درنیمه‌نهایی مسابقات حذف شد.

درجام ملت‌های امارات هم ایران همراه با کی‌روش به همین مرحله رسید منتهی تفاوت این بود که در آن جام، ژاپن تیم ملی را حذف کرد و این بار قطر. قلعه‌نویی بعد از بازی تلاش کرد تا خود را مقصر باخت قلمداد کند و فشار را از روی بازیکنان بردارد. در عین حال او تاکید کرد که برای مقدماتی جام جهانی قصد دارد تغییراتی در تیم ملی به وجود بیاورد و دست به جوانگرایی بزند. 
این جوانگرایی در پست‌های مختلفی صورت خواهد گرفت. قلعه‌نویی که در ابتدای جام از علیرضا بیرانوند تعریف کرد در پایان جام به شدت از عملکردش ناراضی بود. گلر اول ایران در طول مسابقات نتوانست عملکرد همیشگی را داشته باشد. اتفاقا قلعه‌نویی منتقد بعضی رفتارهای این بازیکن هم بود. مثلا در ماجرای انتخاب سرمربی پرسپولیس، او در اردوی تیم ملی حتی در این باره مصاحبه کرد که باعث شد امیر ناراحت شده و غیرمستقیم به بیرانوند تذکر دهد که در اردوی ایران نباید درباره مسائل باشگاهی حرف بزند. بنابراین بیرانوند موقعیت و جایگاه خود را تا حدودی نزد قلعه‌نویی از دست داده و احتمال تغییر درون دروازه زیاد است. در قلب خط دفاعی نیز این تغییرات انجام می‌شود. امیر امیدوار بود زوج کنعانی‌زادگان و شجاع خلیل‌زاده بتواند ساختار دفاعی را قوی‌تر کند ولی این اتفاق رخ نداد. مصدومیت مجید حسینی هم مزید بر علت شد تا مشکلات بیشتر شود. مرتضی پورعلی گنجی، مدافع تیم ملی هم به دلیل پارگی رباط صلیبی تنها کنار تیم حضور داشت. قلعه‌نویی قصد دارد برای خط دفاعی بررسی بیشتری انجام دهد و تغییراتی در قلب دفاع صورت دهد. رامین رضاییان هم توقعات امیر را برآورده نکرده و به همین دلیل او هم کاندیدای حذف است. البته صادق محرمی در این جام رباط صلیبی پاره کرد و دست قلعه‌نویی بسته خواهد بود اما بدون شک بازیکنانی هستند که بتوانند در این جناح عملکرد خوبی داشته باشند. با توجه به این‌که زمان زیادی هم وجود ندارد قلعه‌نویی و کادرش در بازگشت بررسی را آغاز کرده‌اند. ایران در ابتدای فروردین ماه سال1403درمقدماتی جام جهانی به میدان خواهد رفت. درپست هافبک وسط و باتوجه به اخراج نوراللهی و خداحافظی امید ابراهیمی، تغییرات ادامه پیدا می‌کند. احتمال تغییرات اما درپست‌های تهاجمی کمتر است چراکه بازیکنانی چون قلی‌زاده، قائدی، قدوس، طارمی، سردار و...هنوز آمادگی لازم را دارند. درعوض بازیکنی مثل کریم انصاری فرد رفته رفته به در خروجی نزدیک خواهد شد.البته قلعه‌نویی دراین جام هم او رادعوت کردتابتواند مدیریت بهتری روی تیم داشته باشد.درباره حاج‌صفی هم فعلا تصمیم امیر این است که بماند. اوفاصله زیادی تازدن رکورد بازی‌های ملی ندارد ومی‌تواند درمقدماتی جام جهانی به این افتخار دست پیدا کند وبالاترازجوادنکونام بایستد.خود اوهم بعد ازجام ملت‌ها اعلام کردمشکلی برای ادامه فعالیتش در تیم ملی ندارد.

تاج: منتظر برنامه قلعه‌نویی برای جوانگرایی هستیم 
رئیس فدراسیون فوتبال ایران از روند جوانگرایی و تغییر نسل تیم ملی فوتبال ایران توسط قلعه‌نویی استقبال کرد. مهدی تاج درباره نتایج تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های ۲۰۲۳، گفت: احساسم این است که این تیم ملی پتانسیل قهرمانی داشت. ارزیابی‌ام این است که این تیم با این پشتیبانی و برنامه‌ریزی که شده بود، قابلیت قهرمانی داشت.تاج با بیان این‌که از کادر ایرانی راضی است ادامه داد: از این بابت خاطر جمع هستم که اتفاق خوبی می‌افتد. به علاوه این‌که ژاپن هم حذف شد اما سرمربی خودش را ابقا کرد و البته آنها برنامه‌های بزرگ‌تری دارند. حتما با قلعه‌نویی ادامه خواهیم داد و از صحبت‌های قلعه‌نویی مبنی بر جوانگرایی استقبال می‌کنیم. ما هم در نظر داریم تیم یک مقدار جوان شود. منتظر برنامه اجرایی قلعه‌نویی هستیم تا ببینیم با چه رویه‌ای می‌خواهد این موضوع را اجرایی و به رفتار تبدیل کند.

به‌جا مانده از آمارهای جام هجدهمایران؛ صدرنشین در اخراج و شوت خارج از چارچوب!

132
132 گل/ ایران با 12 گل زده، بعد از قطر(14 گل) و اردن(13 گل) بیشترین گل زده را در جام ملت‌های2023 زد. جام هجدهم به‌طور متوسط در 51 بازی خود 2.53گل داشت و پرگل‌ترین جام بود. در دوره قبلی 130گل به ثمر رسید.

398
398 شوت در چارچوب/ ایران با 32 شوت در چارچوب، بعدازاردن(38)،کره‌جنوبی(36) وقطر(33) چهارمین تیم در خلق موقعیت بود. ایران در شوت خارج از چارچوب با 101ضربه بیشترین آمار را به خود اختصاص داد.

28
28 کلین‌شیت/ ایران با تنها یک کلین‌شیت، آمار خوبی در این زمینه نداشت و تیم دهم تورنمنت بود. استرالیا، اردن، قطر و تایلند هرکدام سه کلین‌شیت داشتند. ایران فقط در مقابل هنگ‌کنگ دروازه خود را بسته نگه داشت!

46
46هزارو480 پاس/ کره‌جنوبی با 4495 پاس، بیشترین تعداد پاس را در این تورنمنت داشت و قطر و ایران با 3030 و 3026، دیگر تیم‌هایی بودند که بیشتر از 3000 پاس در جریان بازی ردوبدل کردند.

488
488 کرنر/ ایران با 37کرنر دراین آمار بعد از کره‌جنوبی(52) و اردن(38) در رده سوم قرار گرفت. قطر با وجود قهرمانی، در هفت بازی خود فقط 28 کرنر زد که به‌طور متوسط چهار کرنر در هر ‌بازی می‌شود!

20
پنالتی/ قطر با چهار ضربه بیشتر از هر تیم دیگری در این تورنمنت از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد. ایران و کره‌جنوبی هم هرکدام صاحب سه ضربه پنالتی در جریان بازی‌های خود در جام هجدهم شدند.

164

164 کارت زرد/ اردن با 18 کارت زرد، قطر با 16 کارت زرد و کره‌جنوبی با 14 کارت زرد، صدرنشین این فهرست هستند. ایران هم 9 کارت زرد گرفت که بر‌خلاف کارت قرمزهای ما آمار بدی محسوب نمی‌شود.

12

12 کارت قرمز/ این تورنمنت 12 بازیکن اخراجی داشت و جالب آن‌که ایران با دو کارت قرمز در کنار قرقیزستان، بیشترین سهم را در بازیکنان اخراجی داشتند. مهدی طارمی و شجاع خلیل‌زاده اخراجی‌های ما در جام هجدهم بودند.