تاریخ‌سازی به سبک قطری‌ها

تاریخ‌سازی به سبک قطری‌ها

وقتی دوره هجدهم جام ملت‌های آسیا در قطر شروع شد، کارشناسان و رسانه‌های ورزشی هر کدام تحلیل و پیش‌بینی خود از قهرمان این جام را ارائه دادند. در آن زمان شاید خوش‌بین‌ترین هوادار تیم ملی قطر تصور نمی‌کرد که در پایان این جام و در حضور غول‌های بزرگ آسیا، عنابی‌ها از عنوان قهرمانی خود دفاع کرده و جام را بالای سر ببرند.

قطری که تنها دو هفته مانده به شروع جام، کارلوس کیروش را برکنار کرد و لوپز اسپانیایی را جایگزین او کرد، برای دومین بار پیاپی به قهرمانی در فوتبال قاره کهن رسید. قطر در حالی به دومین قهرمانی خود در آسیا رسید که تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی سال‌هاست در حسرت بالا بردن جام در آسیا مانده‌اند. قطر با دفاع از عنوان قهرمانی، به پنجمین تیم در آسیا تبدیل شد که ‌توانست در دو دوره پیاپی به قهرمانی برسد. قبل از قطر، تیم‌های ملی کره‌جنوبی، ایران، عربستان و ژاپن توانسته بودند به این مهم برسند. ورزشگاه لوسیل طی یک سال گذشته، شاهد دو فینال مهم و پر‌گل بوده است؛ یکی فینال جام جهانی و دیگری فینال جام ملت‌های آسیا. نکته جالب اینجاست که در هر دوی این فینال‌ها، یک بازیکن توانست هت‌تریک کند. در فینال جام جهانی، امباپه برای فرانسه هت‌تریک کرد و در فینال جام ملت‌ها، این افتخار به اکرم عفیف رسید. از طرف دیگر، عفیف به تنها بازیکن آسیا تبدیل شد که در فینال جام ملت‌ها توانسته هت‌تریک کند. جام ملت‌های آسیا 2023 قطر شاهد رکورد حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها هم بود. تعداد کل هواداران حاضر در ورزشگاه‌ها به یک میلیون و 509 هزار و 496 تماشاگر رسید؛ این، پرتماشاگرترین جام ملت‌های تاریخ فوتبال آسیا به شمار می‌رود. 
 
صعود ۲۰ پله‌ای قطر در رده‌بندی فیفا
رده‌بندی فیفا در ماه فوریه قرار است به طور رسمی پنجشنبه ۲۶ بهمن از طریق سایت فیفا اعلام شود ولی با توجه به اتمام دیدارهای ملی در آسیا این رده‌بندی مشخص شده است.در این رده‌بندی قطر، قهرمان آسیا با ۲۰ پله صعود بیشترین صعود را در بین تمام کشورها دارد و توانست بالاتر از عربستان به رده ۳۸ جهان و پنجم آسیا برسد. اردن دیگر فینالیست این دوره از رقابت‌ها نیز ۱۶ پله صعود کرد و به رده ۷۱ جهان رسید. ایران نیز در این رده‌بندی با یک پله صعود به رده بیستم جهان رسید و همچنان دومین تیم برتر آسیا است. ژاپن در رده‌بندی جدید سقوط دارد و با یک پله سقوط به رده هجدهم رسید ولی رده نخست آسیا را حفظ کرد.