سال آینده، تورم کمتر از امسال

نگاه

سال آینده، تورم کمتر از امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام این‌که سال آینده تورم قطعا کمتر از امسال خواهد بود، گفت: دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده ندارد اما برنامه‌های غیرقیمتی برای کنترل ناترازی در بخش انرژی خواهد داشت.

سید احسان خاندوزی دیروز در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات اظهار کرد: پیش‌بینی نهادهای معتبر خارجی و داخلی از اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۳ حاکی از آن است که تورم سال ۱۴۰۳ پایین‌تر و در مسیر بسیار کمتر از سال جاری خواهد بود و از ۴۶‌درصد امسال قطعا کمتر است.

وی افزود: برای رشد اقتصادی هم، امسال وضعیت بهتری را نسبت به سال ۱۴۰۱ شاهد بودیم و در سال ۱۴۰۳ نیز شرایط در مقایسه با سال جاری بهتر خواهد بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: برای آنکه بخواهیم رقمی از رشد اقتصادی سال آینده ارائه دهیم، باید صبر کنیم تا بودجه ۱۴۰۳ نهایی شود و مطابق ورودی‌ها بتوانیم در مدل‌های اقتصادی، خروجی دریافت کنیم. وی در پاسخ به سؤالی در مورد شایعه حذف یارانه نقدی اظهار کرد: خیر؛ به هیچ‌وجه موضوعی تحت عنوان حذف یارانه نقدی در دولت مطرح نشده است. طرح کالابرگ فجرانه در ادامه ارائه کالابرگ بوده و اصلا بحثی مبنی بر حذف یارانه نقدی مطرح نشده است.

خاندوزی تصریح کرد: انتشار گواهی اوراق سپرده خاص (با سود 30‌درصد) در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصمیم گرفته شده بود که انتشار محدود این اوراق برای پروژه‌های ویژه در دستور کار قرار بگیرد. بانک مرکزی هم همان موضوعی که در ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفته شده بود را اجرایی کرد و شایعاتی که در مورد اختلافات وجود دارد، علاقه‌های برخی افراد است که دنبال اختلاف‌آفرینی هستند و به این موضوع دامن می‌زنند.