تلویزیون دیجیتال، سراسری شد

به مناسبت ایام‌ا...فجر از 980 طرح فنی رسانه‌ملی بهره‌برداری شد

تلویزیون دیجیتال، سراسری شد

  به مناسبت چهل و دومین جشن سالگرد پیروزی انقلاب بیش از 900طرح عمرانی، فنی و زیرساختی رسانه‌ ملی از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی با تعدادی از مراکز صداوسیما در استان‌ها افتتاح شد.
به گزارش روابط‌عمومی رسانه‌ملی، در این مراسم که با حضور رئیس رسانه‌ملی و برخی اعضای شورای معاونان برگزار شد، با مراکز صداوسیما در استان‌های سمنان، کرمان، لرستان، اصفهان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، قم، کردستان و مهاباد ارتباط مستقیم برقرار شد.
دکتر علی‌عسکری، رئیس رسانه‌ملی در این مراسم با بیان این‌که اکنون سازمان صداوسیما در قله فناوری جهانی حرکت می‌کند، گفت: رسانه‌ملی در حوزه رسانه‌های سنتی (برودکست) در نقطه اوج است و در حوزه رسانه‌های برخط (برودبند) نیز با وجود پیشرفت، هنوز به نقطه مطلوب نرسیده و باید با جبران عقب‌ماندگی‌ها در عرصه ملی و جهانی بکوشد تا پیام انقلاب اسلامی را در دنیا منتشر کند.
وی با اشاره به چهل و دومین فجر پیروزی انقلاب گفت: در طول بیش از 40سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات عظیمی در کشور رخ‌داده که اگر کسی تاریخ تحولات ایران و منطقه و دنیا را بداند، متوجه می‌شود استکبار چه دسیسه‌هایی برای خاموش کردن نور اسلام و معنویت طراحی کرده بود و چگونه انقلاب اسلامی آنها را خنثی کرد.
دکتر علی‌عسکری از فتنه آمریکا و انگلیس برای از بین بردن اسلام در سال‌های رژیم قاجار و پهلوی گفت و افزود: فقط با بروز و ظهور مارکسیسم در منطقه و تهدید آن برای غرب این فتنه‌ها کمی‌کمرنگ شده بود تا از ترویج مارکسیسم جلوگیری کند، اما با وقوع انقلاب اسلامی به برکت و خواست الهی و با وجود فرزانگان، علما، مراجع عظام و ملت فداکار ایران، این فتنه شکست خورد.
رئیس رسانه‌ملی سپس با تأکید بر این‌که برای معرفی کشور و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی باید بیش از این کار کرد، گفت: باید ریشه‌های انقلاب را جست‌وجو و اهمیت آن را در تاریخ ایران تبیین کنیم که منشأ چه تحولاتی بوده است.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و ویژگی‌های آن، در تبیین خلاصه‌ای از تاریخ تحولات ایران در 40سال اول انقلاب و طراحی نقشه راه40 سال دوم انقلاب گفت: اگر در رسانه‌ملی بتوانیم این منشور را به‌خوبی تبیین کنیم به هدف رسیده‌ایم.
رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به تاریخ تحولات ایران قبل از انقلاب و از دوران صفویه تا پهلوی گفت: پس از صفویه که اوایل حکومتش، منشأ تحولات بسیاری در کشور و توسعه ایران بود، توسعه کشور رو به افول نهاد و در دوره حدود 200سال حکومت قاجار و پهلوی به کشوری فقیر و وابسته تبدیل شد.
وی با اشاره به دوره رشد کشور پس از انقلاب اسلامی تأکید کرد: در همه شبکه‌ها به‌خصوص شبکه‌های استانی باید این سیر تحول قبل و پس از انقلاب برای مردم تبیین شود و هر شبکه استانی می‌تواند با بررسی این‌که در این 42سال انقلاب اسلامی چه صنایعی در استان ایجاد شده و رشد یافته است و تولید مستندهایی در زمینه دستاوردها، به این مهم بپردازد.
دکتر علی‌عسکری در این مراسم با قدردانی از تلاش‌های علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه و کارکنان این معاونت و همکاری معاونت امور استان‌ها و کارکنان مراکز استان‌ها تصریح کرد: صداوسیما یکی از منظم‌ترین و پیشرفته‌ترین برودکسترهای دنیاست و امیدواریم بتوانیم با بهره‌برداری از این امکانات در این جنگ نابرابر با رسانه‌های استکباری پیروز شویم و از فرهنگ و حمیت دینی کشورمان به‌خوبی صیانت کنیم.
 انقلاب در صنعت رسانه با وجود تحریم‌های ظالمانه
معاون توسعه و فناوری رسانه هم در این مراسم با اشاره به طرح‌هایی که امروز در سطح ملی در زمینه فرستنده‌های تلویزیونی، ارتباطات زمینی و فناوری‌های فضایی، افتتاح و بهره‌برداری شد، گفت: طرح‌های اجرا شده و آماده افتتاح، شامل فرستنده‌های تلویزیونی ارتباطات زمینی، فناوری فضایی و ماهواره‌ای، صدا و تصویر، فرستنده‌های رادیو، ساختمان و تأسیسات، نظارت و ارزیابی فنی، زیرساخت فضای مجازی، فناوری رسانه‌های نوین و امنیت فناوری اطلاعات  است.
به گفته علیدادی، از حدود 980پروژه در این مرحله 653طرح به پروژه‌های عمرانی در تهران و سایر مراکز استان‌ها و 327پروژه در مراکز سمنان، کرمان، لرستان، اصفهان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، قم، کردستان و مهاباد اختصاص دارد.
وی از گسترش پوشش تلویزیونی دیجیتال به‌عنوان مهم‌ترین موضوع در این طرح‌ها یاد کرد و گفت در این مرحله 462ایستگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، به طوری که پوشش ما را در سطح کشور به بالای 98درصد می‌رساند.
معاون توسعه و فناوری رسانه سپس محورهای اصلی پروژه‌های اجرا شده را بر اساس فصول برنامه به فصول رادیو جمعیتی برای مراکز استانی به منظور شش شبکه رادیویی، توسعه بسته اول و دوم دیجیتال در سراسر کشور، توسعه بسته چهارم در سراسر کشور، سنکرون‌سازی رادیویی موج متوسط، احداث مراکز تولید و پخش، توسعه سیگنال‌رسانی زمینی، توسعه فرستنده‌های رادیویی AM، توسعه بسته اول و دوم دیجیتال برای 21شبکه تلویزیونی، امنیت فضای مجازی، توسعه پوشش اف‌ام جاده‌ای توسعه مانیتورینگ، توسعه تجهیزات سامانه‌ها و فضاهای تولیدی، توسعه تجهیزات و به‌روزرسانی زیرساخت‌ها در حوزه فناوری، سیگنال‌رسانی فیبر نوری و راه‌اندازی سیستم‌ها و تجهیزات دیجیتال استودیوی پخش تقسیم کرد و گفت: اگر خودکفایی صنعت رسانه در سازمان صداوسیما نهادینه نمی‌شد، امروز به توفیق بزرگ و بهره‌برداری این طرح‌ها نمی‌رسیدیم.
وی افزود: این توفیقات نشانگر این است که تحریم‌های ظالمانه دشمن نه‌تنها اثربخش نبوده، بلکه انقلابی در صنعت رسانه کشور ما ایجاد کرده است.
علیدادی با قدردانی از حمایت‌های همه‌جانبه ریاست سازمان در زمینه طراحی و اجرای این طرح‌ها از سازمان برنامه و بودجه نیز که در این زمینه با رسانه‌ملی همکاری کرده است، قدردانی کرد.
مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی، فنی و زیرساختی هر مرکز به‌طور جداگانه در تمام استان‌ها با حضور مسؤولان و تعدادی از خانواده معزز شهدای هر استان برگزار شد و مدیران کل مراکز سمنان، کرمان، لرستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، کردستان و مهاباد به‌عنوان مراکز منتخب در ارتباط کنفرانسی با رئیس رسانه‌ملی درباره طرح‌های استان خود توضیحاتی ارائه کردند.