printlogo


رئیسی در گفت‌وگو با نخست‌وزیر نروژ: 
جنگ با حماس جنگ با دموکراسی است
سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در پاسخ به تماس تلفنی یوناس گاهر اشتوره، نخست‌وزیر نروژ ضمن استقبال از موضع این کشور در توقف هرچه سریع‌تر جنگ و کشتار غیرنظامیان در غزه، بر ضرورت تلاش‌های بین‌المللی برای رفع محاصره و امدادرسانی فوری به این منطقه تأکید کرد.

وی همچنین از آمادگی وزارت دادگستری نروژ برای تحقیق درخصوص جنایات جنگی در غزه استقبال و آمادگی کشورمان برای همکاری در این زمینه را اعلام و تأکید کرد نباید جنایات جنگی رژیم‌صهیونیستی و حمایت آمریکایی‌ها از این جنایات بدون کیفر بماند. رئیس‌جمهور با بیان این‌که حماس، دولت قانونی، منتخب و مشروع غزه است، تصریح کرد: جنگ با حماس جنگ با دموکراسی است. رئیسی، کشته شدن 10هزار نفر از جمله 4000 کودک فلسطینی را نتیجه ارسال گسترده سلاح و تجهیزات از سوی آمریکا به رژیم‌صهیونیستی دانست و افزود: این‌که تقریبا هر 10دقیقه یک کودک در غزه به قتل برسد، مصداق بارز جنایت علیه بشریت، نسل‌کشی و بسیار هولناک است و سکوت مشمئزکننده و حتی حمایت تسلیحاتی و ارسال تجهیزات از سوی آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی به رژیم‌صهیونیستی گواه استانداردهای دوگانه غرب و شراکت آشکار این کشورها در جنایات صهیونیست‌هاست.
​​​​​​​وی با اشاره به صدور حداقل 180 قطعنامه علیه رژیم‌صهیونیستی در سازمان ملل، بی‌اثر بودن این قطعنامه‌ها در تغییر رفتار و عمل رژیم‌صهیونیستی را خاطرنشان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران راهکاری دموکراتیک و عادلانه برای حل مسأله فلسطین مبتنی بر ایده هر فلسطینی یک رأی را ارائه کرده که در سازمان ملل نیز ثبت شده‌است. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از این مکالمه با اشاره به فهرست بلندبالای صدها زن و شهروند عادی که در آمریکا، انگلیس، فرانسه و برخی دیگر از کشورهای غربی مدعی حقوق بشر بدون هیچ دلیل موجهی به دست پلیس این کشورها کشته یا شکنجه شده‌اند، افزود: کشورهای غربی بدون کوچک‌ترین اقدامی برای رسیدگی به چنین اقدامات ضد حقوق بشری در کشورهای خود، با توسل به اخبار و گزارش‌های مغرضانه گروه‌های خاص برای دیگر کشورها پرونده‌سازی کرده و به آنها اتهام نقض حقوق بشر می‌زنند. رئیسی در این مکالمه خواستار آن شد کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر به بررسی نقض حقوق بشر در اروپا و آمریکا بپردازند.

مأموریت قالیباف به کمیسیون اجتماعی برای بررسی حادثه لنگرود
پرویز محمدنژادقاضی محله، نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز قوه مقننه در اخطار قانون اساسی گفت: امروز در لنگرود عزای عمومی اعلام شده است و یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد دچار حریق شد و 32نفر از جوانان بی‌گناه فوت کردند، آنهایی که به هر شکل در دام اعتیاد قرار گرفته بودند و قرار بود که زندگی نو و جدیدی را شروع کنند که دچار حادثه سوختگی شدند و از بین رفتند. البته این حادثه 17مجروح نیز در پی داشته، لذا چنین موضوعی بسیار اسفناک و دردآور است.
قالیباف در پاسخ به اخطار نماینده لنگرود گفت:  کمیسیون اجتماعی دو نفر از نمایندگان را مأمور کرد به شهرستان لنگرود اعزام شوند تا بررسی‌های لازم را در این ارتباط انجام دهند. رئیس مجلس ادامه داد: به این موضوع در جلسه شورای عالی امنیت ملی نیز اشاره کردم و اینجا نیز به کمیسیون اجتماعی اعلام می‌کنم چنین موضوعی آن‌قدر با اهمیت است که اگر سوابق گذشته را نگاه کنیم با تجربه‌ای که بنده در مسئولیت‌های قبلی خودم داشته‌ام از این حوادث در این کمپ‌ها زیاد تکرار شده اما هیچ موقع به این گستردگی نبوده است و این نشان می‌دهد که ما در چرخه ترک اعتیاد در شیوه و دستورالعمل‌های همکاری موسسات بخش خصوصی با این مجموعه‌ها دچار اشکالاتی هستیم.