printlogo


ایده‌های کسب‌وکار کم‌هزینه

 سرمایه اولیه همیشه یکی از مشکلات اصلی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهاست. گاهی ممکن است برای فراهم‌کردن امکانات موردنیاز یک کسب‌وکار آنقدر زمان و انرژی صرف شود که زمان مناسب شروع کار از دست برود. همچنین ممکن است در فرآیند تأمین نیازها تیم از هم بپاشد یا انرژی اولیه خود را از دست بدهد. با این‌حال ایده‌های کسب‌وکاری خوبی را نیز می‌توان برای کسانی که می‌خواهند کاری را شروع کنند اما به دنبال موضوعاتی هستند که با سرمایه اندک قابل پیگیری باشند، پیشنهاد داد. در ادامه به بعضی از ایده‌ها اشاره شده است:
 فروشندگی: محصولات و خدمات زیادی هستند که می‌توان آنها را در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به فروش رساند. ممکن است فروشنده این محصولات را تولید یا از جای دیگری تهیه کرده باشد. مستقل از فرآیند تأمین محصول، راه‌هایی برای جذب مخاطب و فروش آن وجود دارد. برای شروع می‌توان از بسترهای آنلاین موجود بهره گرفت و بعد از اطمینان پیداکردن نسبت به مدل درآمدی و اقبال بازار به محصولات موردنظر، دامنه ارائه و فروش آن را گسترده‌تر کرد. محصولاتی که به صورت اختصاصی تولید شده و کیفیت‌شان بالا باشد، می‌توان مشتریان خاص را به خود جذب کنند. به دلیل نوع ارتباط با مشتری ممکن است حاشیه سود فروشندگی به این شکل کم باشد اما با بزرگ‌شدن کسب‌وکار و دامنه مشتریان حاشیه سود نیز افزایش می‌یابد.
 تولید محتوا: درحال‌حاضر بازار تولید محتوا در همه جای دنیا داغ است. از محتواهای ساده مثل پست‌های اینستاگرامی گرفته تا محتواهای پیچیده مثل دوره‌های خاص آموزشی،‌ می‌توانند کاربران زیادی را به خود جذب کنند. تولید محتوا می‌تواند به‌صورت متنی، صوتی، تصویری یا ویدئویی باشد. محتواهای متنی مثل بلاگ‌ها همچنان مشتریان خود را دارند. محتواهای صوتی درحال‌حاضر بسیار پرطرفدارند؛ به‌خصوص پادکست‌ها که جای خود را در میان کاربران باز کرده‌اند و روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند. محتواهای تصویری و ویدئویی هم مخاطبان زیادی دارند زیرا با آنها راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. در کنار این موارد، می‌توان محتواها را با ترکیبی از این عناصر تولید کرد. تولید محتوا می‌تواند کسب‌وکاری برمبنای ارائه خدمات به یک کارفرمای خارجی باشد یا انتشار محتوا و جذب مخاطب به عنوان هدف اصلی کسب‌وکار. خروجی این کسب‌وکار می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی مختلف، مسیرهایی برای جذب مخاطب ایجاد کند و بر مبنای روش ارتباطی با مخاطب، می‌توان مدل کسب‌وکاری آن را توسعه داد.
 آموزش: آموزش و خدمات مبتنی بر آن می‌توانند به شکل‌های گوناگون درآمد ایجاد کنند. آموزش مهارت‌های مختلف در بستر اینترنت یکی از ترندهای کسب‌وکاری در حال حاضر است. پلتفرم‌هایی که خدمات آموزشی ارائه می‌دهند یا تمرکز بر آموزش در یک حوزه خاص دارند، توانایی جذب کاربر بالایی دارند. آموزش را می‌توان روی بسترهای رایگان شروع کرد و مدل درآمدی را پیش از سرمایه‌گذاری سنجید. زمینه‌های متنوعی برای آموزش وجود دارد و روی بستر آنلاین محدودیتی برای محیط کلاس یا مخاطبان آن وجود نخواهد داشت. محتوای کلاس ورزشی باشد یا آموزش زبان خارجی، می‌تواند توجه گروهی از کاربران را به خود جلب کند.