جنگ‌افروزی برای فرار از ورشکستگی

گزارش «جام‌جم» از بودجه و کمک‌های نظامی آمریکا برای نسل‌کشی

جنگ‌افروزی برای فرار از ورشکستگی

شاید سیاستمداران هیچ کشوری به اندازه دیپلمات‌های آمریکایی مفاهیمی مثل حقوق‌بشر، دموکراسی، مبارزه با تروریسم و آزادی را تهی از معنا نکرده باشند؛ چراکه آنها برای تداوم بقا و تسلط بر منابع طبیعی جهان علیه آنها اعلام جنگ می‌کنند و نامش را توسعه دموکراسی می‌گذارند.

ردپای این رسالت خونین در هیروشیما، ویتنام، افغانستان، فلسطین، سوریه، عراق، اوکراین و ... باقی مانده است و آمریکا در میان جهانیان به عنوان یک‌دولت متجاوز شناخته می‌شود که مهر شرارت‌هایش بر پیکره جهان خورده است و یادآور جنایات حقوق‌بشری در تاریخ کشورهای مختلف است.
گزارش‌های مستند طرح‌شده درکنگره آمریکا، حکایت از این دارد که این کشور بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ در بیش از 250مداخله نظامی حضور داشته و بیشتر کشور‌های آمریکای لاتین، دریای کارائیب و قاره آفریقا مورد هجوم نظامی این دولت مهاجم قرار گرفته‌اند تاحدی که جیمی کارتر، سی ونهمین رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌و‌گو با تایم اذعان کرد: «اگر به سابقه آمریکا نگاه کنید، می‌بینید که از زمان تاسیس سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم تاکنون، آمریکا تقریبا همواره در جایی مشغول جنگ بوده است. ما در حدود 30 کشور آغازگر جنگ بوده‌ایم.» اعتراف گزنده و گویایی که نقاب بشردوستانه آمریکا را کنار زده و تفسیر کاملی از این دولت جنگ‌طلب ارائه می‌دهد.
 
چهره واقعی آمریکا
آمریکا در سابقه ننگین تاریخ خود از تجربه استفاده از سلاح اتمی علیه بشریت برخوردار است، انجام کودتا علیه کشورهای مستقل و حذف فیزیکی شخصیت‌های طراز اول که حامی واقعی دموکراسی بودند، از دیگر توطئه‌های این دولت خبیث است و همین پیشینه کافی است تا چهره واقعی آمریکا در برقراری دموکراسی برای جهانیان نمایان شود؛ البته حالا مدت‌هاست که حرف‌های حقوق‌بشری‌اش خریداری ندارد.
 
حمایت مطلق از کودک‌کشی
حمایت مطلق از رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی که از دهه‌های گذشته آغاز شده و در ماه اخیر به اوج خود رسیده است، برگ سیاه دیگری از تاریخ جنگ‌طلبانه آمریکاست که موجب اعتراض جمعی از سیاستمداران دنیا و همچنین مدافعان حقوق‌بشر شده است. آنها نسبت به رویکرد یکجانبه آمریکا در قبال فلسطین انتقاد دارند و از مقامات دولت بایدن می‌خواهند این تهاجم یکطرفه را متوقف کنند اما واقعیت امر این است که منافع آمریکا در جنگ‌افروزی خلاصه می‌شود و فروش تسلیحات نظامی و کنترل بازارانرژی بخشی از این سناریوی سیاه است؛ بی‌دلیل نیست که سناتورهای آمریکایی همواره مخالف صلح‌بوده و به‌استقبال جنگ و‌منازعه رفته‌اند.
 
جنگ‌افروزی رژیم مافیایی
براساس گزارش‌ها، آمریکا بیشترین بودجه نظامی جهان را داراست و سالانه 800میلیارد دلار را به این بخش اختصاص داده، سال‌هاست که جایگاهش را به عنوان نخستین صادرکننده تسلیحات نظامی در سطح جهان تقویت کرده و با صادرات اسلحه به ۹۶ کشور، ۳۷ درصد صادرات تسلیحات در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. آمریکا حتی برای اخذ امتیاز از کشورهایی مانند عربستان، آنها را مجاب به حضور در این تجارت پرسود می‌کند، کمااین‌که در حال حاضر دولت سعودی خریدار ۲۴درصد از کل تسلیحات صادراتی آمریکا طی سال‌های ۲۰۱۶ تا۲۰۲۰ بود. قطعا کمک نظامی 106میلیاردی آمریکا به اوکراین، محض رضای خدا نبود، این رژیم مافیایی با هدف افزایش قدرت منطقه‌ای خود در آسیا و نفوذ در روسیه، درصدد بود تا از این فرصت برای هم‌مرزی با روسیه استفاده کرده، منافع مدنظر خود را به کرسی بنشاند اما اوضاع کنونی اوکراین، نشان‌دهنده این است که اعتماد به پشتیبانی غرب، نتیجه‌ای ندارد. اتفاقی که نظیر آن سال2008 در گرجستان رخ داد؛ این دولت با طناب پوسیده آمریکا به قعر چاه رفت و هزینه این جاه‌طلبی و ماجراجویی سیاستمداران، نصیب مردم شد.
 
مشوقی برای داعش
تهاجم آمریکا به سوریه که یادآور کشتار بیش از 100هزار نفر بود و یادآور تصاویر متعدد دردناکی از کودکان و غیرنظامیان است نیز با هدف برقراری دموکراسی به شیوه آمریکایی آغاز شد. وزارت خارجه آمریکا در سال1979 سوریه را به عنوان یک کشور حامی تروریسم شناسایی و بسیاری از کمک‌های آمریکا به این کشور را قطع کرد که علاوه‌بر تحمیل تحریم‌های ظالمانه به این کشور، دولت سوریه و بشار اسد را تحریم و در راستای ایفای نقش راهزنانه‌اش همه دارایی‌های دولت سوریه را مسدود کرد. اتباع آمریکا نیز از تجارت و معامله با دولت سوریه منع شدند که همین امر، خسارات زیادی را برای مردم سوریه به دنبال داشت. دولت اوباما در سال2012 از عزم خود برای ایجاد یک‌دفتر آژانس توسعه بین‌المللی جهت برنامه ابتکارات انتقالی سوریه به کنگره خبر داد که هزینه‌های اولیه آن پنج میلیون دلار برآورد شده بود و هدف آن تغییر رژیم سیاسی سوریه در بلندمدت بود، اقدامی که تاکنون رخ نداده است. جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا نیز اعلام کرد که بخشی از تحریم‌های مرتبط با صادرات کالا و فناوری‌های غیرنظامی را برای مناطق تحت کنترل شورشیان لغو می‌کند و همین مشوقی برای داعشیانی بود که سرسپرده آمریکایی‌ها بودند و جنایت‌های غیرانسانی زیادی را در سوریه رقم زدند. دولت آمریکا 250میلیون دلار نیز به مخالفان سوری کمک کرد و 510میلیون دلار از صندوق کمک‌های بشردوستانه را در اختیار مخالفان گذاشت.

هراس از ایران قوی
آمریکا که همواره از قدرت گرفتن ایران بیمناک بوده، برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه غرب آسیا، اقدام به قطب‌بندی جدیدی در منطقه کرد تا نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را علیه ایران بسیج کند؛ از همین روجمهوری اسلامی ایران را نیروی برهم‌زننده ثبات منطقه، حامی تروریسم و دولتی ناقض حقوق‌بشر معرفی کرده که درپی نفوذ خود در بین شیعیان است. آمریکا شدت دشمنی خود با ایران را به حداعلی رسانده و در کارزارهای مختلف به هماوردی با ایران قدرتمند پرداخته است، عجب این‌که با برخورداری از بودجه 60برابری نسبت به کشورمان، از رویارویی با جمهوری اسلامی ایران ناتوان است و با تزریق بودجه 13.5میلیارد دلاری به رژیم غاصب، می‌خواهد جنگ نیابتی در منطقه به‌راه انداخته، تماشاگر حذف ایران از مناسبات‌منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. توطئه‌ای که تاکنون با رشادت نیروهای نظامی ومردمی و هوشیاری محورمقاومت خنثی‌شده است و ان‌شاءا... بعداز این نیز به بارنخواهد نشست.

فرشته مسلمی - روزنامه‌نگار