دفاع از فلسطین یک تکلیف است

گفت‌وگو با صبیه محترم حضرت امام خمینی(ره)

دفاع از فلسطین یک تکلیف است

دهه‌ها قبل و در دورانی که به خیال دولت‌های مستکبر حامی رژیم صهیونیستی مسأله فلسطین تمام‌شده به حساب می‌آمد و دیگر جایی در افکار عمومی ملت‌ها نداشت، امام خمینی رحمه‌ا...با ایجاد یک تحول عظیم، حرکت بیداری را در امت اسلامی بوجود آوردند و دفاع از مسأله فلسطین و مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی را به مسأله اول جهان اسلام تبدیل کردند.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای چهاردهم خردادماه امسال در حرم مطهر حضرت امام خمینی رحمه‌ا...این تحول بزرگ را این‌گونه توصیف کردند: «اما آنچه در سطح امت اسلامی روی داد ــ تحول در سطح امت ــ [این بود که] امام جریان بیداری اسلامی را به‌راه انداخت. دوره‌ انفعال و بی‌تحرکی در دنیای اسلام، با حرکت امام به سمت ضعف و نابودی حرکت کرد. امروز امت اسلامی نسبت به دوران قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی ودوران قبل از امام، پرتحرک‌تر، فعال‌تر، آماده‌تر و سرزنده‌تر است، اگرچه همچنان نیاز به بیشتر کار کردن در این زمینه محسوس است. مسأله‌ فلسطین پس از آن‌که به خیال صهیونیست‌ها و پشتیبانان‌شان یک مسأله‌ تمام‌شده به حساب می‌آمد و دیگر بنا نبود فلسطینی مطرح بشود، با حرکت امام و تحول امام در سطح امت اسلامی، به مسأله‌ اول جهان اسلام تبدیل شد. امروز مسأله‌ فلسطین، مسأله‌ اول جهان اسلام محسوب می‌شود. امروز فلسطین در کانون توجه ملت‌های مسلمان است. طنین صدای رهبران فلسطینی از فراز سفارت رژیم صهیونیستی در تهران در اول انقلاب، دنیا را تکان داد و به‌لرزه درآورد؛ همه فهمیدند که دوران جدیدی در زمینه‌ فلسطین آغاز شده است؛ در کالبد افسرده‌ ملت فلسطین جانی دمید و امروز شما می‌بینید که ملت فلسطین حضور خودش را با قوت و قدرت اثبات می‌کند و سخنش را به دنیا می‌رساند. در روز قدس نه فقط در ایران یا در تهران، حتی در پایتخت‌های جهان غیرمسلمان، مردم از فلسطینی‌ها حمایت و دفاع می‌کنند؛ این هم تحول در سطح امت.» 1402.03.14

سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی، صبیه محترم حضرت‌امام‌خمینی‌(ره)، رئیس هیات امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین و دبیرکل اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی فلسطین، در گفت‌وگویی ضمن بررسی جایگاه آرمان فلسطین در تفکر حضرت امام خمینی(ره)، نگاهی به تحولات اخیر فلسطین و وضعیت جریان مقاومت داشته است. 

در ابتدای بحث به عنوان فرزند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی رحمه‌ا... و به عنوان کسی که سال‌ها در حوزه حمایت از فلسطین فعالیت کرده‌اید از جایگاه آرمان فلسطین در تفکر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برای ما بگویید.
فلسطین در منظومه فکری امام خمینی رحمه‌ا... از جایگاه رفیعی برخوردار بود. در واقع امام نفس مسیحایی بود که در کالبد امت اسلامی و فلسطینیان مأیوس‌شده از رهایی، دمیده شد. لذا ایشان موضوع مبارزه با رژیم صهیونیستی را در کنار مبارزه با آمریکا و رژیم پهلوی در دستور کار نهضت اسلامی خویش قرار داد. چراکه آموزه‌های اسلامی تأکید دارد که باید در کنار مظلوم بود و علیه ظالم اقدام کرد؛ کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً. در واقع ذات حق‌جوی تفکر اسلامی، اجازه نداده تا انسان مؤمن نسبت به ظلم، ظالم و عدالت ربوده‌شده از مظلوم، ساکت باشد. بر این اساس مبارزه با رژیم غاصب اسرائیل که مصداقی از یک ظالم است، نمی‌تواند در منظومه فکری امام خمینی رحمه‌ا... جایی نداشته باشد. در واقع اندیشه امام، فراتر از چارچوب ملّی سیر می‌کند و از همان شروع نهضت، انقلاب اسلامی را آغازی برای شکل دادن به یک نهضت فراگیر جهانی برای دفع ظلم و استقرار عدالت در نظر گرفتند. لذا تلاش برای بسیج توده‌های مردم در جهان برای توجه به قضیه فلسطین و حمایت از ملت مظلوم آن به عنوان یک اولویت در منظومه فکری ایشان مطرح بود.
 
حضرت امام رحمه‌ا... چگونه آرمان فلسطین را به مسأله اول دنیای اسلام تبدیل کردند؟ 
در اسلام، جهاد یک تکلیف است بر همه آحاد جامعه و وکالت دادنی نیست. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، جامعه فلسطین ۳۰ سال تکلیف مبارزه و آزادسازی وطن را به گروه‌های فلسطینی و دولت‌های عربی، وکالت داده‌بودند و خود منتظر بودند دیگران تکلیف آنان را انجام دهند. اما جوامع اسلامی عموما و جوامع عربی به‌طور خاص مقهور رشد مادی و توانمندی‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی غرب شده‌بودند و با توجه به حمایت‌هایی که رژیم غاصب صهیونیستی از غرب دریافت می‌کرد، هیچ بارقه‌ای از امید به امکان توفیق و پیروزی بر این رژیم اشغالگر را حتی تصور نمی‌کردند. گروه‌های فلسطینی نیز که امپریالیسم غربی را پشتیبان صهیونیست‌ها می‌دیدند، به اردوگاه مقابل یعنی جریان چپ ایدئولوژیک یا همان مارکسیسم و کمونیست گرایش یافتند ــ‌ زیرا بر این تصور بودند که این دو اردوگاه رقیب یکدیگرند و لذا با گرایش به تفکرات چپ مبارزات خود را برنامه‌ریزی کرده بودند ــ اما آنها هم امیدی به پیروزی نداشتند و مبارزات خود را که از آن با عنوان انقلاب ملت فلسطین یاد می‌کردند، صرفا با هدف ضربه‌زدن به دشمن و ابراز این‌که آنها هم به عنوان یک بازیگر در این معادله حضور دارند، دنبال می‌کردند. اما ناکامی کشورهای عربی و گرایش بیشتر آنها به غرب این گروه‌ها را هم مأیوس کرده‌بود و تقریبا همه تسلیم شده‌بودند. در چنین شرایطی بود که انقلاب اسلامی پیروز شد و فورا برخی اقدامات چون تعطیلی سفارت رژیم غاصب اسرائیل در تهران و تبدیل آن به نخستین سفارت فلسطین در جهان و نیز طرح شعار راهبردی «امروز ایران، فردا فلسطین» جوامع منطقه و جامعه فلسطین را تحریک کرد و این امید را به وجود آورد که باید یک مؤلفه دیگر را وارد این معادله کرد و آن «مردم و تکلیف دینی» بود. یعنی مردم فلسطین فهمیدند سه دهه به اشتباه تکلیفی را که بر عهده آنان بوده، به دیگران وکالت داده‌اند و به این ترتیب آزادسازی وطن را به تأخیر انداخته‌اند. امام خمینی رحمه‌ا... پس از تشکیل نظام اسلامی در گام اول با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان «روز جهانی قدس» عملا قضیه اشغال فلسطین و قدس شریف را از حاشیه به متن زندگی دینی مسلمانان آورد. اقدامی که اجازه نداد جوامع اسلامی فلسطین را فراموش کنند. اقدام دیگر امام، فرمان تشکیل سپاه نهضت‌ها بود که بعدها به عنوان «نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» با مأموریت مشخص تلاش برای «آزادی فلسطین» و «حذف رژیم غاصب اسرائیل از صفحه روزگار» به نیروهای نظامی ایران اضافه شد. این دو اقدام مهم در کنار اقدامات دیگر سیاسی و فرهنگی، عملا فلسطین را در صدر اولویت‌های جهان اسلام قرار داد.
 
عملیات پیروزمندانه اخیر مقاومت فلسطین تحت عنوان طوفان الاقصی چه نقشی در نزدیک شدن به آرمان‌های آزادی قدس و تحقق نابودی رژیم‌صهیونیستی دارد؟ 
عملیات طوفان الاقصی که از ۱۵ مهر امسال از غزه مقاوم آغاز شد در واقع یک مرحله بسیار مهم و یک تحول بسیار جدی در سیر مبارزات ملت فلسطین محسوب می‌شود. در تمام جنگ‌های گذشته ملت فلسطین صرفا در مقام دفاع در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی وارد درگیری شده بودند. حتی عملیات سیف‌القدس که حدود سه سال پیش صورت گرفت یک جنگ دفاعی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی در منطقه شیخ جراح بود. عملیاتی که بدون برنامه‌ریزی قبلی و یک طرح عملیاتی قبلی بود اما نوع طوفان الأقصی نشان از یک برنامه‌ریزی قبلی همه‌جانبه و طرح‌های عملیاتی تعریف شده برای مراحل مختلف جنگ دارد. لذا این عملیات که با رعایت همه اصول جنگ یعنی اصل غافلگیر‌ی، تعریف اهداف و... انجام شد، یک نقطه عطف در معادلات جنگی میان فلسطین و رژیم غاصب اسرائیل به شمار می‌رود. درواقع طوفان الأقصی را باید تمرین آزادسازی فلسطین دانست. تعداد ۱۵۰۰رزمنده آموزش دیده مقاومت فلسطین در یک عملیات غافلگیرانه که البته ابعاد آن را باید کارشناسان نظامی باز کنند، در کمتر از شش ساعت یک لشکر حرفه‌ای، یعنی لشکر غزه، ارتش رژیم صهیونیستی را نابود کرده و ۲۲ شهر و شهرک تا عمق ۳۵ کیلومتری اطراف غزه را از نظر امنیتی ساقط می‌کنند. این درحالی است که بیش از 1000 نظامی دشمن را هلاک کرده و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر را به اسارت می‌گیرند. لذا دشمن صهیونیستی و حامیان آن به‌شدت نگران شده‌اند و سفرهای متعدد رهبران غربی به اراضی اشغالی فلسطین و ارسال حجم عظیمی از تسلیحات و تجهیزات نظامی و ارائه مشوق‌های مالی سنگین از سوی دولت‌های غربی و حملات وحشیانه به مردم غیرنظامی و قتل عام گسترده زنان و کودکان حکایت از عمق ضربه‌ای است که طوفان الاقصی وارد کرده است. اکنون این سؤال در مراکز نظامی و امنیتی اسرائیل و غرب مطرح است که اگر مقاومت با این تعداد اندک رزمنده توانسته چنین شکست سهمگینی را به اسرائیل وارد کند، پس همان‌طور که مقاومت اعلام کرده با تعداد مثلا ۴۰هزارنفر و اتصال به کرانه باختری آیا رژیم غاصب اسرائیل نابود نمی‌شود؟ تردیدی نیست که پس از این جنگ شرایط در اراضی اشغالی، منطقه و جهان برخلاف انتظارات و تمایلات جریان صهیونیسم و غرب مستکبر تغییر خواهد کرد و این یعنی پیروزی نهایی بر رژیم صهیونیستی اسرائیل و غرب، بسیار تأکید می‌کنم که نزدیک است.
 
دنیای‌اسلام برای توقف جنایات رژیم‌صهیونیستی درغزه افزایش فشار بررژیم‌اشغالگر وحامیان غربی آن چه وظایفی به‌عهده دارد.؟ 
جهان اسلام همان‌گونه که گفتم به نوعی مقهور رشد مادی غرب بوده است اما انقلاب اسلامی ایران و ثبات ملت رشید و مؤمن ایران بر آرمان‌های انقلابی خود ازجمله آرمان آزادی فلسطین و محو رژیم صهیونیستی، راه خارج شدن از بن‌بست را به جهان اسلام نشان داده است. محور مقاومت نشان داد عمل به تکلیف و نهراسیدن از انبوه ساز و برگ دشمن، با پیروزی همراه است لذا از سال ۱۹۸۲ که جوانان لبنان، حزب‌ا... را تشکیل دادند و بعد جوانان فلسطینی جهاداسلامی و حماس را تشکیل داده‌اند، مقاومت درحال پیشروی بوده و این دشمن است که گام‌به‌گام شکست خورده و هیچ پیروزی‌ای در کارنامه‌اش دیده نمی‌شود. حال آن‌که مقاومت در حال اوج‌گیری بوده و تاریخی پر از موفقیت در کارنامه‌اش ثبت شده است.

امتداد این تفکر ناب امام رحمه‌ا... تا امروز در جمهوری اسلامی ایران چگونه بوده‌است؟ 
همان‌گونه که پیشتر گفته شد، فلسطین در منظومه فکری امام یک اهمیت تکلیفی دارد و انقلاب اسلامی و نظام اسلامی برآمده از این تفکر این اولویت را مورد اهتمام خود قرار داده‌است و امام با اقداماتی چون روز جهانی قدس و تشکیل نیروی قدس و...، پیگیری این اولویت را در جامعه اسلامی ساختارمند کرده‌است. بحمدا...، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای (حفظه ا...) به عنوان جانشین شایسته حضرت امام، آرمان فلسطین را مطابق خط و نگاه امام تا تحقق آن با جدیت و قویا دنبال کرده‌اند و دولت‌های جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه دولت کنونی نیز تحت هدایت ایشان در همه این سال‌ها این تفکر ناب را پیگیری کرده‌اند و حاصل آن را هم می‌توان در شکل‌گیری مقاومت اسلامی فلسطین و محور مقاومت در سطح منطقه و دستاوردهای آنها در رویارویی با غده سرطانی اسرائیل مشاهده کرد.
ضمیمه چار دیواری