قحطی در غزه سکوت در غرب

هشدار برنامه جهانی غذا در مورد «قحطی قریب‌الوقوع» در نوار غزه

قحطی در غزه سکوت در غرب

در سایه نسل‌کشی و جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، وضعیت ساکنان این منطقه روز‌به‌روز وخیم‌تر می‌شود. غرب از گرسنگی ساکنان غزه به مثابه یک سلاح استفاده می‌کند. دراین میان، مقامات ارشد سازمان ملل متحد صرفا تاکید می‌کنند که اوضاع در غزه وخیم بوده و امکان رسیدن غذا و دارو به این منطقه وجود ندارد!

مقامات ارشد کشورهای اروپایی نیز در پشت پرده، از استمرار محاصره غزه و نرسیدن مایحتاج اولیه به دو میلیون نفر انسان بی‌گناه حمایت می‌کنند. در اینجا گرسنگی، به جای یک موضوع ضدانسانی به یک تاکتیک جنگی تبدیل شده و واشنگتن و اتحادیه اروپا نیز در استمرار آن در نوار غزه سهیم هستند. هرچند از نقش بازدارنده و سلبی سازمان ملل متحد و تلاش‌های ناکافی این مجموعه برای جلوگیری از استمرار بحران انسانی در غزه نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.
   
هشدار و فقط هیچ! 
برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد در مورد خطر بروز «قحطی عمومی» در آینده‌ای نزدیک در نوار غزه هشدار داد. همزمان امیر قطر خواستار برپایی هرچه سریع‌تر آتش‌بس موقت میان رژیم صهیونیستی و حماس شد. رژیم اشغالگر هدف عملیات خود را نابودی کامل ساختارهای نظامی حماس و اشغال نوار غزه اعلام کرد. تاکنون حدود یک میلیون نفر از ساکنان شمال غزه به مناطق جنوبی گریخته‌ و حداقل 30 هزار نفر در حملات و بمباران‌های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که در حملات رژیم اشغالگر که به اتهام نسل‌کشی در دیوان بین‌المللی دادگستری محاکمه می‌شود، طی 24 ساعت گذشته 76 فلسطینی دیگر در غزه کشته و 110 نفر دیگر نیز زخمی شدند. در این بیانیه با اشاره به وجود اجساد زیر آوارها و کنار جاده‌ها تصریح شد که تیم‌های پزشکی و مسئولان دفاع مدنی به‌دلیل ممانعت نیروهای صهیونیستی نمی‌توانند به اجساد برسند.
   
آماری که وحشتناک است...
اخیرا نشست بررسی خطرات ناشی ازناامنی غذایی درغزه با عنوان«حمایت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه» در شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد. مقامات سازمان ملل در گزارشی اعلام کردند که کل جمعیت غزه به کمک‌های غذایی نیاز دارند و یک‌چهارم مردم درآستانه قحطی هستند.ماریتزیو مارتینا،معاون مدیرکل سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد(فائو)هشدار داد: مردم غزه با ناامنی شدید غذایی و خطرقحطی شدید به‌دلیل درگیری‌ها مواجه هستند.دلایل اصلی این بحران،افزایش شدید درگیری‌ها، کاهش دسترسی به غذا، کاهش دسترسی به خدمات اولیه و کمک‌های نجات‌دهنده و منزوی‌کردن مردم در امکانات نامناسب بدون خدمات اولیه است.مارتینا خاطرنشان کرد: براساس مقیاس طبقه‌بندی مرحله امنیت غذایی یکپارچه، 378هزارنفر در غزه در سطح 5 قرار دارند که به آن «فاجعه» گفته می‌شود.این معادل یک‌پنجم خانه‌هاست؛ برخی از زیرساخت‌های غیرنظامی، تاسیسات تولید و توزیع مواد غذایی و تاسیسات آبیاری درغزه ویران شده است.برخی نیز به‌شدت آسیب دیده یا فعالیت آن متوقف شده است.
   
جنایت علیه دانش‌آموزان
وزارت آموزش‌وپرورش فلسطین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که از زمان آغاز تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کرانه باختری از هفتم اکتبر تاکنون 5424 دانش‌آموز به شهادت رسیده و 9193 دانش‌آموز هم زخمی شده‌اند.بر اساس این بیانیه، 48 نفر از دانش‌آموزان شهید فلسطینی، 305 تن از مجروحان متعلق به کرانه باختری و مابقی از نوار غزه هستند. علاوه بر آن 255 معلم و کارمند مدارس در نوار غزه شهید و 891 نفر هم زخمی شده‌اند. در کرانه باختری هم شش معلم زخمی و بیش از 73 معلم و کارمند مدرسه بازداشت شده‌اند. برهمین اساس، 286 مدرسه دولتی و 65 مدرسه وابسته به آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی(آنروا) در نوار غزه هم بمباران و تخریب شده‌اند. 111مدرسه آسیب جدی دیده و 40 مدرسه به‌طور کامل نابود شده است. همچنین57مدرسه در کرانه باختری در معرض تخریب و تجاوز قرار گرفته است. 620هزار دانش‌آموز در نوار غزه نیز همچنان از ثبت‌نام در مدارس خود محروم هستند. از آن گذشته اغلب دانش‌آموزانی که تاکنون توانسته‌اند زنده بمانند هم از آسیب‌های شدید روانی رنج می‌برند.

خبری از نشست شورای امنیت نیست! 
در این میان خبری از برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد وحتی صدور بیانیه‌های هشداردهنده از سوی پارلمان و شورای اروپا نیست! غرب بار دیگر قساوت و دنائت خود را در جریان جنگ غزه به اثبات رسانده و شرکت مستقیم و مطلق آن در نسل‌کشی غزه دیگر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. کودکان و زنان فلسطینی امروز نه‌تنها از سوی رژیم جلاد صهیونیستی، بلکه از سوی کاخ سفید و پارلمان اروپا محاصره شده و از دسترسی به حداقل‌های زندگی محروم شده‌اند.

محمد علیزاده - گروه بین‌الملل