printlogo


رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیگیری پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی:
عدالت، بدون هیچ ملاحظه‌ای اعمال خواهد شد

رئیس قوه قضاییه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مصداق «اشداء علی الکفار، رحماء بینهم» دانست و با بیان این‌که جامعه و مردم عزیز ما در جریان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی قدردان شفافیت و خضوع فرزندان خود در سپاه هستند، تاکید کرد: به هیچ عنوان اجازه موج‌سواری و سوءاستفاده عده‌ای معدود از خون قربانیان این حادثه را نخواهیم داد.
به گزارش میزان، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، سقوط پرواز ۷۵۲
تهران- کی‌یف را اتفاقی ناگوار و غم‌انگیز دانست و با بیان این‌که حقیقتا غم بزرگی بر دل همه مردم و مسؤولان نشست، خاطرنشان کرد: یکی از ابعاد مهم این حادثه، مساله حقوقی آن است که باید دنبال شود؛ لذا همه مردم عزیز مطمئن باشند تمامی حقوق مادی و معنوی جانباختگان و خانواده‌های این عزیزان، به صورت کامل استیفا خواهد شد و اراده نظام نیز بر این استوار است.
رئیسی، رسیدگی قضایی به این حادثه را یکی دیگر از ابعاد مهم آن برشمرد و ادامه داد: رسیدگی‌های ابتدایی در کمیسیون‌های تخصصی و فنی انجام شد، زیرا این حادثه، ابعاد فنی پیچیده‌ای دارد که باید مورد توجه باشد. ادامه بررسی‌ها را به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح واگذار کردیم که این سازمان نیز با بهره‌مندی از قضات برجسته و همچنین استفاده از کارشناسان متبحر به پرونده رسیدگی می‌کند و مردم عزیز ما اطمینان داشته باشند تاکید ما، اجرای عدالت در این خصوص بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای است.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در این میان، متاسفانه آمریکا و برخی همدستان آن در عملیات ترور سرداران مقاومت که از سیلی سپاه آسیب شدیدی دیده‌اند، به دنبال ایجاد فضایی برای سوءاستفاده از خون پاک عزیزان ما در حادثه سقوط هواپیما هستند، اما باید بدانند امروز جانباختگان این حادثه، عزیزان این ملت هستند و جایگاه خانواده هایشان برای همه مسؤولان و مردم بسیار محترم است و مسؤولان نیز به دنبال استیفای حقوق آنها هستند؛ لذا اجازه موج‌سواری و سوءاستفاده از خون قربانیان این حادثه تلخ را به هیچ‌کس نخواهیم داد.
 خط قرمز ملت ایران، امنیت کشور است
رئیسی با بیان این‌که امروز آمریکا، انگلیس و کشور‌هایی که نفرت عمومی از خود را دیده اند به دنبال جبران آبروی از دست رفته هستند، خط قرمز ملت ایران را امنیت کشور دانست و هشدار داد: عوامل آمریکا و کشور‌های بیگانه اگر بخواهند با بهانه قرار دادن موضوعی که بیش از هر کس مورد توجه نظام جمهوری اسلامی است، افکار عمومی را مشوش کنند و سوار بر موج شوند، مطمئن باشند ملت به آنها اجازه این کار را نخواهد داد و نیرو‌های امنیتی و انتظامی نیز این موضوع را دنبال می‌کنند.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: امروز سپاه بیش از هر مجموعه‌ای به دنبال کشف حقیقت در این حادثه است و همان‌گونه که همه مشاهده کردند، فرماندهان عالی سپاه که شجاعانه مقابل دشمن می‌ایستند، متواضعانه و خاضعانه به پیشگاه ملت گزارش دادند و بر این مبنا می‌توان آنان را مصداق اشداء علی الکفار رحماء بینهم دانست.
 رئیس‌جمهور آمریکا باید محاکمه شود
وی با بیان این‌که شهادت سردار رشید و سرافراز اسلام، حاج قاسم سلیمانی قلب همه مردم مسلمان و آزادیخواه را جریحه‌دار کرد، این اقدام تروریستی آمریکا را نقض بی‌سابقه موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی دانست و تصریح کرد: از آنجا که سردار شهید سپهبد سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم و حمایت از مظلومان بود، قطعا اقدام آمریکا در به شهادت رساندن ایشان قابل تعقیب است و مجامع حقوقی جهان باید این نقض آشکار قوانین بین‌المللی را فریاد بزنند، زیرا در غیر این صورت، جلوی سایر اقدامات ناقض موازین بین‌المللی را نمی‌توان گرفت.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به لزوم همکاری ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، وزارت خارجه و سایر بخش‌ها برای پیگیری این اقدام افزود: باید گریبان رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان اولین متهم این اقدام تروریستی گرفته شود و مورد تعقیب قرار گیرد. این شخص باید در یک دادگاه عادلانه بین‌المللی محاکمه شود و قطعا وجدان‌های بیدار در جهان، امت اسلامی، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های مسؤول، این موضوع را رها نخواهند کرد.
براساس این گزارش، در این جلسه حجت‌الاسلام بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح گزارشی از بررسی‌های اولیه درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ارائه کرد.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5576/2/54668/0