printlogo


مردم پای كار اطفای حریق جنگل‌ها


وقوع حریق گسترده در جنگل‌های استرالیا، نمونه‌ای كم‌نظیر در میان همه آتش‌سوزی‌های وسیع در جنگل‌های دنیا محسوب می‌شود. این آتش‌سوزی بعد از بروز یك دوره خشكسالی پنج ماهه در استرالیا رخ داده است و این مساله نشان می‌دهد كه وضعیت تغییرات اقلیمی در جهان به مرحله هشداردهنده‌ای رسیده و آنچه تاكنون دانشمندان برجسته دنیا در این زمینه بیان كرده بودند، دور از حقیقت نبوده است.
اما فارغ از این مساله، باید توجه داشت با این كه در سال‌های اخیر آثار سوء تغییر اقلیم به صورت‌های مختلف در نواحی گوناگون كشورمان نیز بروز پیدا كرده است، اما همچنان عمده آتش‌سوزی‌ها در سطح جنگل‌های ایران به دلیل خطاهای سهوی یا عمدی انسان‌ها رخ می‌دهد. چراكه هنوز كشاورزان آزمند بسیاری در سطح كشور پیدا می‌شوند كه حاضرند برای افزایش وسعت اراضی خود، پهنه‌های جنگلی‌مان را به آتش بكشند و همچنان طبیعت‌گردان سهل‌انگار بسیاری هستند كه در هر نقطه‌ای از جنگل كه دلشان بخواهد، آتش به پا می‌كنند.
حال اگر شرایطی پیش بیاید كه یك حریق طبیعی یا حتی یكی از همین آتش‌‎های برپاشده از سوی انسان‌ها باعث ایجاد حریقی گسترده همچون آتش‌سوزی اخیر جنگل‌های استرالیا شود، بدون شك ما نیرو و تجهیزات كافی برای مقابله با چنین حریقی را نخواهیم داشت.
بنابراین در شرایط فعلی، مسؤولان سازمان جنگل‌ها باید همه هم و غم خود را در جهت كاهش احتمال وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده و تلاش برای اطفای حریق پهنه‌های جنگلی در همان دقایق اولیه صرف كنند؛ زیرا براساس آخرین پژوهش‌های انجام‌شده، در 90 درصد آتش‌سوزی وسیع رخ‌داده در جنگل‌های ایران، اگر مردم در همان ده دقیقه اول آتش را خاموش می‌كردند، میزان گستردگی پهنه آتش‌سوزی بسیار كمتر می‌شد.
این آمار به ما نشان می‌دهد كه اگر مسؤولان ذی‌ربط جوامع محلی را برای كمك به اطفای حریق جنگل‌ها پای كار بیاورند و نیروهای مردمی را به امكانات اولیه اطفای حریق همچون دمنده، لباس مخصوص و كوله‌پشتی مجهز به پمپ‌های كوچك آب تجهیز كنند، احتمال بروز جنگل‌سوزی‌های وسیع در كشورمان به حداقل می‌رسد.
البته خوشبختانه افراد طبیعت‌دوست بسیاری پیدا می‌شوند كه داوطلبانه حاضرند به هر طریق ممكن برای كمك به پهنه‌های جنگلی ایران گام بردارند. برای این مردم، همین كافی است كه سازمان‌های متولی طبیعت كشور از آنها در راه كمك‌های داوطلبانه‌شان حمایت كنند و تجهیزات لازم را در اختیارشان قرار دهند.
این سازمان‌ها همچنین علاوه بر حمایت از نیروهای مردمی، باید حداكثر توان خود را برای تقویت تجهیزات لازم برای اطفای حریق در جنگل‌ها صرف كنند.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5576/13/54733/0