printlogo


بازی تحریم‌ دیگر رنگی ندارد

آمریکایی‌ها تاکنون تلاش بسیاری برای مقابله با ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران انجام دادند و اعمال تحریم‌ها هم یکی از این موارد بود که آنها برای موفقیت آنها امید داشتند اما با این وصف هر تلاشی که در این زمینه از سوی ایالات متحده آمریکا برای تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی انجام شد تاکنون اثری در اراده ملت نداشته و از سوی دیگر توان آمریکایی‌ها برای اعمال تحریم‌های بیشتر هم از این افزون‌تر نخواهد بود. علاوه بر این ملت ما هم پس از تحمل‌ تحریم‌ها به یک حالت مقاومت مداوم و پیوسته رسیده‌اند. همه می‌دانند از این به بعد تحریم‌های بیشتری وجود نخواهد داشت و تاثیرگذار هم نیست. به عبارت دیگر بازی تحریم‌ها دیگر رنگی ندارد. جمهوری اسلامی ایران هم اقتدار خود را به آمریکا و دنیا دیکته کرده است و این اقتدار امروز در دنیا کاملا خودنمایی می‌کند. اقداماتی که آمریکا از این پس انجام خواهد داد، اقداماتی منفعلانه است؛ انفعالی که افول ابهت ایالات متحده آمریکا را در پی خواهد داشت و چشم‌اندازی برای صعود و اوجی برای آن متصور نیست.
ادعای جدید آنها برای افزایش تحریم‌ها بیش از آنکه واقعی باشد حرکتی تبلیغاتی است و همه دنیا می‌دانند چیزی بیشتر از این در چنته آمریکا نیست. علاوه بر این دنیا نیز از این پس با آمریکا همراهی نخواهد کرد. شکست ابهت آمریکا باعث شده که همکاران و هم پیمانان منطقه‌ای ایالات متحده نیز به شک بیفتند و این سوال اساسی در ذهن آنها بوجود آید که آیا از این پس می‌توان به آمریکا تکیه کرد یا خیر. طبعا ایجاد چنین ذهنیتی در ذهن همپیمانان آمریکا و دیگر کشورهای دنیا برای زمامداران کاخ سفید بسیار شکننده است.
البته قابل فهم است که در پی شکست‌های پی در پی سیاست‌های آمریکا، زمامداران این کشور برای رهایی از فشار افکار عمومی در پی فضاسازی تبلیغاتی برآیند تا به خیال خود بتوانند تصویر درهم شکسته آمریکا را ترمیم و شکست‌های قبلی را جبران کنند.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5414/1/28207/0