ادبیات پایداری در شاهنامه

سردار عامری در نشست خبری هفتمین كنگره سراسری ادبیات پایداری از حضور دیرینه این ادبیات در ایران سخن گفت

ادبیات پایداری در شاهنامه

ادبیات پایداری عمر درازی دارد. نمی‌دانیم اولین شاعران و نویسندگان و قلم به دستانی كه مقابل ظلم و ستم و در دفاع از آزادی و آزادگی نوشتند چه كسانی هستند، اما می‌دانیم این روند ادامه پیدا كرده و به امروز رسیده است. امروز كه در سراسر جهان ادبیات پایداری ژانری شناخته شده است و نویسندگان و شاعران بسیاری در آن قلم زده‌اند. ادبیات پایداری در ایران هم عمری طولانی دارد و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و آثار فراوانی كه در این عرصه تولید و خلق شده‌اند، گواهی بر این موضوع هستند.روز گذشته نشست خبری هفتمین كنگره سراسری ادبیات پایداری در ستاد مركزی راهیان نور برگزار شد تا سردار سرتیپ پاسدار داوود عامری، رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس و محمدصادق بصیری، مسؤول دبیرخانه هفتمین كنگره سراسری ادبیات پایداری درباره جزئیات این كنگره، برنامه‌ها و اهدافش به رسانه‌ها توضیحاتی را ارائه كنند. در ادامه، بخش‌هایی از سخنان سردار عامری و بصیری را با هم مرور می‌كنیم، سخنانی كه نكات جالب و مهمی را هم درباره كنگره و هم ادبیات پایداری در خود دارند.

پایداری، از شاهنامه تا امروز
سردار عامری در ابتدای این نشست، شاهنامه فردوسی كتابی كه در قرن چهارم و پنجم به نظم نوشته شده و شناسنامه هویت ایرانی‌هاست را اثری مهم در ادبیات پایداری دانست و گفت: ما برای داشتن ادبیات فاخر نیازمند موتور محرك هستیم، همان‌طور كه شاهنامه در گذشته توانست موتور محركی برای ادبیات پایداری
ایران زمین باشد، امروز نیز دفاع مقدس می‌تواند چنین نقشی را ایفا كند.
او اظهار كرد: ادبیات پایداری می‌تواند نماینده پرافتخاری برای ادبیات كشور نه‌تنها در عرصه تولید آثار، بلكه در اثرگذاری نیز این گونه باشد؛بنابراین ادبیات دفاع مقدس شایستگی جهانی شدن در عرصه ادبیات تبادلی و تطبیقی را دارد. در واقع ارزش‌های نوینی كه به لحاظ انسانی در ادبیات ما به وجود آمده و به همت نویسندگان بازنمایی می‌شود، این ظرفیت را دارد.
اول اندیشه، بعد قلم
سردار عامری با بیان این‌كه امروز ادبیات دفاع مقدس بسترساز فكر و اندیشه دفاع مقدس و راهنمایی برای نسل آینده است، ادامه داد: آنچه در حوزه‌های هنری انجام می‌شود، تا زمانی كه زیرساختی از قلم و اندیشه نداشته باشد، ظهور نمی‌یابد. برای ادبیات فاخر پایداری باید فعالیت‌های زیرساختی انجام شود و یكی از مواردی كه توانسته در این زمینه بستر و زمینه جدی را ایجاد كند، كنگره ادبیات پایداری بوده است.
او گفت: برای این‌كه ادبیات پایداری را به سطح تعالی برسانیم، باید فضایی ایجاد كنیم تا نسل نو به این عرصه قدم بگذارند و این امر در عرصه علمی، دانشگاهی و پژوهشی نیز مورد توجه قرار گیرد.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس به بیان جزئیاتی درباره كنگره ادبیات پایداری پرداخت و گفت: هفتمین دوره این كنگره در ۱۷ مهر به میزبانی شهر كرمان و با همكاری دانشگاه شهید باهنر كرمان و دانشگاه‌های استان‌های دیگر برگزار خواهد شد. در این راستا ۴۰ گروه ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها تشكیل شده و انجمن فرهنگی دفاع مقدس تأسیس می‌شود.
پایداری به دانشگاه‌ها می‌رود
در ادامه نشست، محمدصادق بصیری تاریخچه‌ای از روند ادبیات پایداری بیان كرد و افزود: از سال ۱۳۸۳ این ضرورت نگاه علمی به حوزه ادبیات پایداری احساس و در همین راستا انجمن ادبیات پایداری در دانشگاه شهید باهنر كرمان افتتاح شد.
او ادامه داد: گام بعدی در این زمینه معرفی مقطع كارشناسی این رشته در دانشگاه بود، در گام سوم توانستیم نخستین دوره كنگره ادبیات پایداری را در سال ۱۳۸۴ برگزار كنیم. در گام چهارم راه‌اندازی كرسی‌های تخصصی در حوزه ادبیات پایداری مطرح شد و در این زمینه توانستیم مجلات علمی و پژوهشی ادبیات پایداری را در سال ۱۳۸۸ منتشر كنیم و پس از آن استمرار برگزاری كنگره‌ها را در دستور كار خود قرار دادیم و امیدواریم در آینده نزدیك بتوانیم با ایجاد قطب علمی ادبیات پایداری، مجوز راه‌اندازی دوره دكتری را دریافت كنیم.
مسؤول دبیرخانه هفتمین كنگره سراسری ادبیات پایداری درباره هفتمین كنگره سراسری ادبیات پایداری گفت: اختتامیه این كنگره چهارشنبه ۱۷ مهر در دانشگاه شهید باهنر استان كرمان با حضور پژوهشگران برگزار خواهد شد با توجه به این‌كه رویكرد اصلی ما در این دوره ادبیات تطبیقی بود، ۵۰ مقاله به دبیرخانه رسید كه ۱۵ مقاله برای سخنرانی و ۲۵ مقاله هم برای چاپ در مجله نامه پایداری انتخاب شده است و در این مراسم از صاحبان ۲۵ مقاله تجلیل و قدردانی می‌شود.
محمدمهدی ابوالحسنی، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان كرمان در ادامه گفت: طی شش دوره یعنی ۱۴ سال گذشته هزاران مقاله به دبیرخانه كنگره ارسال شد و ما شاهد رشد كیفی و كمی به ویژه در حوزه تخصصی ادبیات پایداری هستیم و در آیین اختتامیه نیز چهار عنوان كتاب رونمایی می‌شود.