بازی‌های ایرانی رقیب می‌طلبند

در روزهای قرنطینه نگاهی داریم به بازی‌های رایانه‌ای پرطرفدار ایرانی و اینکه چرا باید به سراغ آنها رفت

بازی‌های ایرانی رقیب می‌طلبند

در یک سال گذشته بیشتر از همیشه بازی کرده‌ایم؛ ویروس کرونا و خانه‌نشینی بخشی از علت این ماجرا بوده اما واقعیت این است که بازی‌های رایانه‌ای، آن هم از نوع ایرانی رونق گرفته‌اند. بر اساس آمارهای بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای 32‌میلیون ایرانی در روزهای کرونا با گوشی تلفن همراه و البته گاهی با تبلت و برخی هم با کنسول بازی کرده‌اند.این آمار البته شامل همه بازی‌ها می‌شود اما بر اساس پیمایشی که همین بنیاد منتشر کرده و ما هم 27‌مهرماه در یک گزارش مفصل به آن پرداختیم، در قرنطینه اول و تعطیلات نوروز، ۳۱۴ میلیون بار برنامه بازی در ایران بارگذاری یا به‌روزرسانی شده و ۴۴ درصد استودیوهای بازی‌سازی ایرانی اعلام کردند شیوع کرونا باعث افزایش درآمدشان شده است. این همه ماجرا نیست، چون دو میلیون نفر از ما به صورت آنلاین بازی می‌کنند و بیشتر از 15 میلیون نفر از بازیکنان ایرانی نه گاهی، بلکه هر روز سرشان را با بازی رایانه‌ای گرم می‌کنند. قبول کنید که مهم است این جمعیت میلیونی سرشان را با چه بازی‌هایی گرم می‌کنند، بازار کدام کمپانی‌های بازیسازی را رونق می‌دهد و از همه مهم‌تر این‌که مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر کدام بازی‌ها و اهداف سازندگان این بازی‌ها قرار می‌گیرند. به همین منظور در ادامه بازی‌های پرطرفدار ایرانی را معرفی کرده‌ایم و نیز یادداشتی می‌خوانید به قلم فرزانه شریفی، مدیر انستیتو ملی بازیسازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره بازی پرفروش Call of Duty یا همان ندای وظیفه و اهداف پشت پرده‌اش که شاید در بسیاری دیگر از بازی‌های آمریکایی هم قابل ردیابی باشد؛ دیگر تصمیم‌گیری برای روزهای قرنطینه بماند به عهده شما.

صنعت بازی در ایران عمر زیادی ندارد اما در همین سال‌های کوتاه فعالیتش موفق به کسب دستاوردهای قابل اعتنایی شده و چه دستاوردی بالاتر از استقبال مخاطبانی که یا سال‌ها با بازی‌های خارجی سرگرم می‌شدند یا اصلا اهل بازی نبودند. در ادامه تعدادی از بازی‌های محبوب ایرانی که بالاترین امتیازها را از کاربران گرفته‌اند، معرفی کرده‌ایم. در این روزهای قرنطینه یا حتی برای بعد از آن هم پیشنهاد ما به شما یکی از این بازی‌های خودمانی است:
لفظ قلم با آمیرزا
بازی آمیرزا در واقع با کلمات و دانستنی‌های کاربران سر و کار دارد. شما وارد این بازی می‌شوید و تا بخواهید مراحل مختلف پیش رو دارید که دایره کلمات و اطلاعات عمومی خود و اطرافیان را به چالش بکشید.
۴.۸   امتیاز این بازی از 5 امتیاز است.
 1000000 +  تعداد نصب فعال آمیرزا است. یعنی این بازی روی بیشتر از یک میلیون دستگاه نصب شده و به صورت مداوم استفاده می‌شود.
995  تعداد مراحل بازی آمیرزا است و همین تنوع مراحل یکی از جذابیت‌های آن به حساب می‌آید، چون اگر هر روز یکی دو مرحله از آن را بازی کنید، بیشتر از یک سال سرگرم خواهید شد.
ویژگی‌ها:
این بازی سال 96 عنوان برترین بازی سال را به دست آورده است.
انیمیشن‌های بامزه، موسیقی اصیل ایرانی، محیط آشنا و چشم‌نواز، تعداد کلمات و کمک به افزایش هوش و حافظه و البته بالابردن معلومات و دانش کلمات از جمله ویژگی‌های این بازی است.
هر چه می‌خواهد دل تنگت
بازی کوئیز آو کینگز
 Quiz of Kings برخلاف اسمی که برایش در نظر گرفته‌اند یک بازی ایرانی است و از آن دسته بازی‌های موفق هم هست. همان‌طور که از اسم بازی برداشت می‌شود، شما را به یک چالش جدی درباره کلمات و دانستنی‌های‌تان دعوت می‌کند.
4.7  میانگین امتیازی است که کاربران به این بازی داده‌اند.
500000 +بیشتر از نیم میلیون بار این بازی نصب فعال دارد. یعنی نه اینکه فقط نصب شده باشد، بلکه مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.
1000000+  بیشتر از یک میلیون سوال متنوع متنی و تصویری به‌روز در موضوعات مختلف از جمله اطلاعات عمومی، ورزشی، لوگو و سرگرمی، مذهبی، سینما، موسیقی، ریاضی و هوش، فوتبال و... برای کاربران این بازی طراحی شده است.
100000+ آواتارهای این بازی بسیار متنوع است و کاربران می‌توانند بیشتر از 100 هزار آواتار مختلف بسازند و بازی را همان‌طور که دوست دارند شخصی‌سازی کنند.
ویژگی‌ها
بازی کویئز آو کینگزبرترین بازی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان در جشنواره‌بازی‌های ویدئویی ایران (Iran Game Festival) بود. همچنین برترین بازی سال ۹۶ ( کلمات و دانستنی‌ها) در جشنواره وب و موبایل ایران از دید داوران و مردم را به دست آورد.برترین بازی سال ۹۵ از نگاه مخاطبان در پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران شد و برترین بازی سال ۹۵ ( کلمات و دانستنی ) در جشنواره وب و موبایل ایران از دید داوران و مردم شناخته شد. دومین بازی برتر سال 94 در کافه‌بازار هم از دیگر رتبه‌های این بازی است.
کوئیز آو کینگز رایگان است، می‌توان در این بازی دوست‌های جدید پیدا کرد، امکان اجرای گروهی آن هم وجود دارد. در این بازی جوایز و چالش‌هایی گنجانده شده و همیشه رویدادهای تازه‌ای منتظر شرکت‌کنندگان است.
یک قابلیت ویژه هم در این بازی ایجاد شده و آن هم اضافه کردن سوالات کاربران است. در واقع شما می‌توانید سوالات مدنظر خودتان را ارائه کنید، بعد هم خودتان این سوالات را ببینید و بیش از 20‌میلیون کاربر این بازی آن را ببینند.
باهوش‌ها وارد میدان شوند
بازی فندق از آن بازی‌های خانوادگی است که دایره کلمات و دانستی‌های کاربران را به چالش می‌کشد و به این کار می‌آید که در روزهای قرنطینه هر روز یک چالش جدید هوش را پشت سر بگذارید.
4.7 امتیاز این بازی است که سادگی و اجرای آسان آن هم در دریافت چنین امتیازی بی‌تاثیر نبوده است.
 500000 + بیشتر از نیم‌میلیون نفر به صورت فعال از این بازی استفاده می‌کنند.
900  این تعداد مراحل بازی است که نشان می‌دهد هزاران کلمه مخفی در انتظار شماست.
ویژگی‌ها:
 در این بازی می‌توانید مراحل قبل را بررسی کنید و رمز و رموز هر مرحله را پیدا کنید.
هر روز یک چالش جدید در این بازی منتظر شماست و همان‌طور که گفتیم می‌توانید از اعضای خانواده و دوستان برای عبور از مراحل مختلف آن کمک بگیرید. فضای گرافیکی بازی و موسیقی ایرانی آن هم می‌تواند جزو ارزش‌‌افزوده‌های بازی باشد.
ماجراهای باغ‌ن��ار
یک بازی تفننی است که کاربران همراه ارسطو و نگار باید چالش‌های متعددی را پشت سر بگذارند و از پس آنها بربیایند. در این بازی تفننی با تلاش‌های ارسطو برای جلب نظر پدر نگار و ایده‌های او آشنا می‌شوید و داستان زندگی این دو را با حضور پررنگ خودتان دنبال می‌کنید.
6/4  امتیاز کاربران به این بازی است.
200000 +این تعداد نصب فعال برای بازی وجود دارد که نشان می‌دهد هزاران نفر با نگار و ماجراهای او آشنا هستند.
ویژگی‌ها:
با بازی باغ‌نگار حسابی سرگرم خواهید شد، چون کلی ایده‌ها و برنامه‌ها و اتفاقات تازه در این بازی وجود دارد. مراحل متعدد این بازی شما را با اتفاقات متفاوت زندگی نگار همراه و فرصتی فراهم می‌کند که شما همراه با نگار یک زندگی را با همه جزئیاتش تجربه کنید.   چالش‌های جالب و هیجان‌انگیز هم در این بازی منتظر شماست.


داستان عاشقانه گل‌مراد
گل‌مراد جوانی است که یک خانه قدیمی دارد و قرار است آن را به خانه‌ای مدرن و زیبا بدل کند. ازدواج و کلی اتفاقات تازه منتظر گل‌مراد است که شما هم می‌توانید با او همراه شوید و کمکش کنید.
5/4  امتیاز بازی گل‌مراد است از 5 امتیاز.
200000 +تعداد نصب فعال بازی گل‌مراد بیش از 200هزار مرتبه است، یعنی حداقل 200هزار نفر دارند به گل‌مراد در خانواده‌دار شدن کمک می‌کنند.
ویژگی‌ها:
این بازی کاملا تفننی است و از هیجان و مسابقه در آن خبری نیست، در عوض لذت و سرگرمی در انتظار شماست. بازی مراحل متنوع دارد و گرافیک جذاب. بازی روان و جذاب پیش می‌رود و داستان گل‌مراد و اتفاقات زندگی او شما را درگیر خواهد کرد.


ماشین‌بازی بدون خطر
اسم بازی گشت پلیس است و دومین سری از این بازی با نام گشت‌پلیس2 یا خودروی پلیس وارد بازار شده است. در حقیقت این بازی یک ماشین‌بازی پرهیجان است که به شما فرصت می‌دهد تا می‌توانید سرعت‌عمل‌تان را بالا ببرید. شاید از این دست بازی‌ها در دنیا کم نباشد اما کاربران ایرانی از خودروی پلیس
استقبال کرده‌اند.
4/4  امتیازی است که کاربران ایران از 5 امتیاز به خودروی پلیس داده‌اند.
200000 +بیشتر از 200هزار نصب فعال برای این بازی وجود دارد و این برای یک بازی هیجانی که طرفداران خاص خودش را دارد، تعداد قابل‌توجهی به حساب می‌‌آید.
ویژگی‌ها:
این بازی سال 1398 در کافه‌بازار به‌عنوان بازی برتر شناخته شد. همچنین جایزه و تندیس بهترین بازی مسابقه‌ای جشنواره هشتم بازی‌های رایانه‌ای ایران را در کارنامه دارد.
در این بازی می‌توانید با ماشین‌های پورشه، نیسان جی‌تی‌آر، لندکروز، سوزوکی‌ویتارا، مرسدس‌بنز کلاس  Cو بسیاری خودروهای  جذاب دیگر که در آپدیت‌ها به آنها اضافه می‌شود، رانندگی پرهیجان داشته باشید. همچنین می‌توانید از نیروهای کمکی متنوعی همچون هلیکوپتر استفاده کنید.


بفرما منچ
اگر اهل بازی قدیمی و جذاب منچ هستید اما وسایل بازی را در اختیار ندارید یا همیشه مهره‌ها و تاس‌ها را گم می‌کنید یا اصلا ترجیح می‌دهید با دستگاه تلفن همراه یا رایانه بازی کنید، منچرز را نصب کنید.
3/4 این امتیازی است که کاربران بازی به آن داده‌‌اند.
500000  +این عدد تعداد نصب فعال بازی را نشان می‌دهد.
ویژگی‌ها:
آن‌قدر همه ما درباره بازی منچ می‌دانیم که نیازی نباشد درباره آن توضیح زیادی بدهیم، اما فقط بد نیست  بدانید که در بازی منچرز می‌شود با مهره‌های جذاب بازی کرد و حتی به آنها شخصیت داد و بازی را هیجان‌انگیز‌تر کرد.
منچرز را می‌توانید بدون اتصال به اینترنت یا حتی به‌صورت آنلاین بازی کنید. می‌توانید تنهایی یا با دوستان بازی کنید و حتی امکان چت هم در این بازی ایجاد شده است.