printlogo


در این گزارش راهکارهای یك سفر خاطره‌انگیز، اما كم‌هزینه و اقتصادی را بررسی كرده‌ایم
فکر کن و سفر کن!
با كارشناسان گردشگری كه صحبت می‌كنیم، تقریبا معتقدند كه سفر با خانواده، خیلی نمی‌تواند ارزان باشد. در واقع اگر تصمیم به سفر دارید، باید با جیب پر به دل جاده و آسمان بزنید. از طرف دیگر تا دلتان بخواهد راه‌های ارزان سفر كردن برای كسانی كه تنها سفر می‌كنند وجود دارد و می‌شود با كمترین هزینه، بهترین شهرهای ایران و البته دنیا را گشت. چرا؟ چون مختصات شرایطی كه یك سفر را ارزان می‌كند، به خانواده و بچه نمی‌خورد؛ به‌خصوص خانواده‌های ایرانی كه چارچوب‌های خاص خودشان را دارند. اما با همه این چراها و اماها به هرحال راه‌هایی هم پیدا می‌شود كه بتوانیم هزینه سفر را از حالت پر هزینه به متوسط برسانیم، بدون این‌كه لازم باشد از چیزی بزنیم، كاری را كه دلمان می‌خواهد نكنیم یا آن‌قدری از سفر لذت نبریم كه قرار بود ببریم كه اگر قرار است این‌طور باشد، همان بهتر كه آن‌قدر سفر نرویم تا در داراترین حالت ممكن قرار بگیریم. این گزارش راهنمایی است برای بررسی راه‌هایی كه می‌شود هزینه‌های یك سفر خانوادگی را تا حدودی كم كرد.

جست‌وجو كنید
اگر می‌گوییم جست‌وجو كنید، منظورمان همان برنامه‌ریزی و دانسته و آگاهانه سفر رفتن است كه یكی از روش‌های این آگاه بودن، جست‌وجوهای پیش از سفر از منابع اینترنتی و البته انسانی است. مثلا این‌كه بدانید هزینه‌ها در شهر مقصد چطور است؛ هزینه محل اقامت، شناخت و هزینه غذا و خورد و خوراك (به‌خصوص غذاهای محلی آن منطقه)، شناسایی مناطق تفریحی و گردشی با برآورد هزینه بلیت و قیمت‌های ورودی آن منطقه و... همه آن چیزهایی است كه لازم است پیش از سفر آن را بدانید تا با یك برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده، هم از روزهایتان نهایت استفاده را بكنید و هم این‌كه هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده غافلگیرتان نكند.
وسایل لازم را ببرید
جلوی اتفاق را نمی‌شود گرفت، اما می‌شود تا حدودی آنها را پیش‌بینی كرد. در واقع پیش‌بینی در سفر به شما كمك می‌كند در یك موقعیت، مجبور به خرید وسیله اضافه‌ای نشوید كه فقط در همان لحظه از سفر به كارتان می‌آید یا این‌كه مشابه‌اش را در خانه داشتید و اگر همراهتان بود، دیگر هزینه‌ای بابتش پرداخت نمی‌كردید. یك وسیله تفریحی، ابزاری برای كار و تعمیر سطحی، وسایل بهداشتی و وسایلی از این نوع را كه فكر می‌كنید ممكن است در سفر لازم شود با خودتان از خانه ببرید تا بابت هر اتفاق كوچكی، مجبور به یك خرج اضافه‌تر نشوید. البته منظورمان این نیست كه خلاصه‌ای از لوازم یك زندگی را در صندوق عقب ماشین‌تان جا بدهید، اما بهتر است با این فكر كه حالا همان‌جا می‌خریم به سفر نروید.
از كارت‌های شناسایی‌تان استفاده كنید
در حال حاضر چه نقشی در جامعه دارید؟ دانشجو هستید؟ در سازمان یا ارگان خاصی كار می‌كنید؟ نخبه‌اید؟ و هر چیز دیگری كه كارتی به عنوان شناسایی برای شما دارد، می‌تواند گاهی مواقع، ارمغانی مثل ارزانی و رایگان بودن برایتان داشته باشد. خیلی از موزه‌ها و مكان‌های تفریحی و فرهنگی، امكانات و خدماتی برای دانشجویان یا بعضی از ارگان‌های خاص دارند كه با نشان دادن یك كارت شناسایی می‌توانید به راحتی از آنها استفاده كنید. كافی است قبل از سفر به منطقه مورد نظرتان، كمی در اینترنت جست‌وجو و آنها را شناسایی كنید تا شاید بتوانید از كارت‌هایی كه در كیف پولتان جا خوش كرده‌اند، استفاده درستی كنید.
موقعیت‌تان را شناسایی كنید
بسیاری از سازمان‌ها و نهادها در شهرهای مختلف ایران، مهمانسرا، خانه‌های سازمانی، ویلا و به هر حال جایی برای اقامت كاركنانشان دارند كه در عین داشتن و ارائه امكانات خوب (بعضا در حد و اندازه هتل‌های آن شهر)، هزینه بسیار كمی مثلا به اندازه یك‌چهارم یا كمتر از كاركنانشان دریافت می‌كنند كه وقتی چنین موقعیتی دارید و می‌توانید از آن استفاده كنید، چرا این كار را نمی‌كنید؟ به نظر می‌رسد می‌توانید از امكاناتی كه محل كار یا تحصیل‌تان به شما می‌دهند، استفاده كنید و هزینه‌ای را كه بابت محل اقامت‌تان كنار گذاشته بودید  در جایی بهتر و برای خوشگذرانی دیگری استفاده كنید.
سنجیده سوغات بخرید
قرار نیست سوغاتی نخرید؛ اتفاقا این‌كه به یاد افراد خانواده و دوستانتان باشید و برایشان سوغاتی بخرید خیلی كار قشنگ و دلنشینی است، اما سوغاتی خریدن هم راه و روش دارد. بهتر است از محصولات سنتی جایی كه سفر كرده‌اید یا هر چیز كوچكی كه می‌تواند یادآوری خوبی برای عزیزانتان باشد كه در سفر به یادشان بوده‌اید و برایشان وقت و هزینه گذاشته‌اید، سوغات بگیرید. یك مجسمه خیلی كوچك، یك كلوچه، یك نان محلی، یك شال یا هر چیز كوچكی كه نشان بدهد یادشان بوده‌اید و كفایت می‌كند. به طور خلاصه این‌كه قرار نیست هر چیزی را كه لازم دارند، به آنها می‌آید یا برای خودتان می‌خرید، حتما برای بقیه هم بخرید و سوغاتی ببرید كه در این صورت، هزینه‌هایتان چندبرابر خواهد شد.
محل اقامت مناسب انتخاب كنید
هیچ‌كسی از خدمات بهتر و جای زیباتر بدش نمی‌آید، اما عاقل باشید و منطقی تصمیم بگیرید. اگر قرار است همه روز را بیرون از خانه بگذرانید، پس فقط به یك جای خواب تمیز و آرام نیاز دارید؛ در نتیجه خدمات هتل‌های لوكس خیلی به دردتان نمی‌خورد. ضمن این‌كه تازگی‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های محلی هم خدماتی شاید هیجان‌انگیزتر از هتل اما با قیمتی پایین‌تر به شما می‌دهند. البته كه تجربه زندگی در یك خانه محلی یا شبه‌محلی (همان اقامتگاه‌های بومگردی) آن‌قدر ارزشش را دارد كه قیمتی بیشتر از هتل‌های چند ستاره بابتش پرداخت كنید چه برسد به این‌كه از لحاظ هزینه برایتان به صرفه‌تر هم خواهد بود. ضمن این‌كه بخشی از هدف سفر، درآمدزایی و ایجاد اشتغال مردمان محلی آن منطقه است كه آن‌وقت با این كار، هم خودتان از یك زندگی متفاوت تجربه نابی كسب كرده‌اید و هم به درآمدزایی مردم آن شهر و روستا كمك كرده‌اید.  
فرق فصل پر رونق و كم‌رونق را بدانید
آرش نورآقایی، راهنمای گردشگری است و اتفاقا او هم با وجود محدودیت‌های یك سفر ارزان، پیشنهادهای خوبی مانند مهارت افزایی و توجه به تورهای لحظه آخری برای هرچه كمتر كردن هزینه‌های سفر دارد. نورآقایی می‌گوید: آنهایی كه سفر زیاد می‌روند، فصل‌های پر رونق و كم‌رونق را می‌شناسند. آنها به‌خوبی می‌دانند در فصل كم‌رونق شهر یا كشوری، قیمت‌ها، از محل اسكان تا بلیت هواپیما و قطار و حتی تفریحات مكان مقصد، كاهش چشمگیری پیدا می‌كند. مثلا وقت‌هایی كه شرایط آب و هوایی یا زمانی در مقصد، موقعیت مناسبی برای پذیرش مسافر نیست، كمتر كردن قیمت‌ها، یكی از راه‌های جذب مسافران بیشتر در آن فصل است كه شما هم می‌توانید یكی از آن مسافران باشید. پس اگر قصد مسافرت ارزان را دارید، بهتر است آب و هوای شاید نامناسب آن فصل را به جان بخرید، اما هزینه‌هایتان را خیلی كمتر از دیگر وقت‌های سال كنید. مثالی كه این روزها زیاد می‌بینیم، جزیره كیش است؛ طبیعتا فصل تابستان، به دلیل گرمای زیاد، فصل كم‌مسافری برای این جزیره محسوب می‌شود و برای همین هزینه اقامت در هتل‌ها و بلیت پرواز به كیش، خیلی ارزان‌تر از دیگر روزهای سال است.
مهارت‌افزایی
خرج‌های اضافه در سفر از آنجا می‌آید كه اتفاقی پیش‌بینی نشده برایتان بیفتد و مجبور باشید به متخصص برای حل كردن آن مراجعه كنید؛ مثلا خراب‌شدن ماشین از آن خرج‌هایی است كه اگر خودتان كمی از تعمیر خودرو سررشته داشته باشید، می‌توانید برایش راه حل پیدا كنید و دست به آچار شوید. آن‌وقت، هم از وقت‌تان بابت پیدا كردن یك تعمیرگاه در سفر نمی‌زنید و هم هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را نمی‌پردازید. پس سعی كنید مهارت‌هایتان را در رشته‌های مختلف تا حدودی بالا ببرید، شاید در مواقعی خاص به دردتان بخورد. البته این توصیه در مواقعی كه ماشین‌تان از بیخ و بن ایراد پیدا كرده، كارایی ندارد و در چنین شرایطی، بهتر است برای ایمن بودن جان و مالتان هم كه شده، ماشین‌تان را به دست متخصص بسپارید.
پیشنهادهای لحظه آخری
تورهای لحظه‌آخری پیشنهادهای مناسبی برای برگزاری یك سفر ارزان قیمت خارجی و البته داخلی هستند. پروازهای چارتری هستند، كه در لحظات آخر بعضی از مسافرهایشان كنسل می‌شود و برایشان سودمند‌تر است كه مسافری هرچند با قیمت خیلی پایین داشته باشند تا بدون مسافر پرواز كنند. برای همین است كه اگر در خود و خانواده‌تان می‌بینید، همیشه آماده سفر باشید كه اگر ظهر امروز پیامی مبنی بر تور لحظه آخری به یك جای خوش و آب و هوا برای ساعت 11 امشب برخوردید، بتوانید ساكتان را جمع و جور كنید و به یك مسافرت همه‌چی تمام با قیمتی خیلی كمتر از نرخ معمول بروید. برای این روش بهتر است پای خاطرات كسانی كه بلیتی را خریده‌اند و درست روز پرواز با پیامی مواجه شده‌اند كه همان بلیت را با نصف قیمت اصلی دیده‌اند بنشینید تا از شوكه شدن‌هایشان در آن لحظات برایتان بگویند.

آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5443/13/32559/0