نسخه Pdf

بهترین‌حمله علیه بهترین‌دفاع

پرتغال- مراکش، امروز ساعت 18و30 به وقت تهران

بهترین‌حمله علیه بهترین‌دفاع

شاگردان سانتوس پس از شگفتی‌آفرینی شیرهای اطلس مقابل اسپانیا به خوبی می‌دانند که نباید این تیم را دست کم بگیرند. شاگردان ولید رکراکی، اسپانیا را با تساوی صفر بر صفر به ضربات پنالتی کشاندند و آنجا با درخشش یاسین بونو کار لاروخا را در قطر تمام کردند. حالا مراکش امروز برای اولین‌بار در تاریخ کشورش در یک چهارم نهایی جام‌جهانی مقابل پرتغال صف‌آرایی می‌کند. گرچه بازی‌های پرتغال در مرحله گروهی چنگی به دل نمی‌زد اما در یک هشتم نهایی یک تنه تمام سه بازی قبلی خود را جبران کردند و یکی از بهترین عملکردهای جام‌جهانی 2022 قطر را با درخشش گونسالو راموس به نمایش گذاشتند. خارج شدن رونالدوی بد فرم و بداخلاق از ترکیب تیم، باعث شد پرتغالی‌ها به پتانسیل بالای خود پی ببرند و بدون این‌که مانع 37ساله‌ای در تیم باشد، راموس نمایش خیره‌کننده‌ای را در زمین به دید دنیا رساند. او با هتریک مقابل سوئیس به اولین بازیکنی تبدیل شد که از سال2002 تا‌کنون در جام‌جهانی موفق به هتریک در مراحل حذفی می‌شود.

اعدادی که باید قبل از دیدار پرتغال - مراکش بدانید
مراکش در پنج بازی اخیر خود در جام‌جهانی شکست نخورده و آخرین شکست آنها در این رقابت‌ها مقابل پرتغال در سال2018 رقم خورده است. از سوی دیگر پرتغال در 5 بازی اخیر خود در این رقابت‌ها 2 شکست داشته است.

پرتغال با به ثمر رساندن 12گل در چهار بازی خود در قطر، بهترین خط حمله مشترک در این رقابت‌ها را به همراه انگلیس دارد. پرتغال تیم قدرتمندی دارد و از آنجا که در شش بازی اخیر خود در این رقابت‌ها فقط یک بار دروازه خود را بسته نگه داشته است، در این بازی باید انتظار بازی هجومی از آنها داشت.

مراکش در بین تمام تیم‌هایی که به مرحله یک چهارم نهایی راه یافته‌اند، بدترین رکورد خط حمله را دارد و در چهار بازی فقط چهار بار به گل رسیده است. 

البته شیرهای اطلس بهترین رکورد دفاعی را در این رقابت‌ها دارند و فقط یک گل در چهار بازی دریافت کرده‌اند و در این رقابت نیز به دنبال نمایش دفاعی محکم دیگری هستند. آنها همچنین در هشت بازی اخیر خود در تمامی رقابت‌ها، هفت بار دروازه خود را بسته نگه داشته‌اند. با این حساب نباید کشیده شدن این بازی به ضربات پنالتی را دور از انتظار دانست.

هیچ تیم آفریقایی تا به امروز نتوانسته از مرحله یک چهارم نهایی جام‌جهانی فوتبال عبور کند. مراکش باید روی قدرت دفاعی خود حساب کند تا اولین تیمی باشد که این کار را انجام می‌دهد.

رودررو
دو تیم تاکنون تنها دو بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که هر دو دیدار در جام‌جهانی و هر دو در مرحله گروهی بوده است. مراکش سال1986 با نتیجه 3 بر یک پیروز شد در حالی که پرتغال در دومین دیدار مرحله گروهی خود در سال2018 و در گروهی که ایران و اسپانیا هم حضور داشتند، با نتیجه یک بر صفر مقابل مراکش پیروز شد و با همان 3امتیاز حاصل این برد از گروه صعود کرد. کریستیانو رونالدو تک گل آن بازی را در دقیقه چهار به ثمر رساند.


ریشه‌های مراکشی
افشین خماند - گروه ورزش

این روزها حرف آنهاست، صعود آنها که تمام اتفاقات مرحله دوم جام‌جهانی را تحت‌الشعاع قرار داد.مراکشی‌ها توانستند از میان تمام تیم‌های جذاب آفریقایی و آسیایی این جام، تنها تیمی باشند که به جمع هشت تیم پایانی برسند. این برای تیمی که 4سال پیش حتی از گروهش صعود هم نکرد و با مربی موفق خودش یعنی رنار در همان دور اول حذف شد، یک اتفاق بزرگ است. این بار مراکش، اسپانیا را حذف کرد.  رابطه اسپانیا و مراکش به شکلی استعاره‌آمیز به شروع رشد فوتبال در مراکش مربوط می‌شود. این نام را همه علاقه‌مندان به فوتبال می‌شناسند؛ منیر الحدادی؛ منیر جواهر لاماسیا بود و ستاره تیم‌های پایه اسپانیا، رگ و ریشه‌ای مراکشی دارد. او با آن‌که یک بازی ملی هم برای تیم‌ملی اسپانیا انجام داده بود، فیفا را مجاب کرد تا در تیم‌ملی مراکش بازی کند. پس از آن از نسل فوتبالیست‌های متولدشده در کشورهای دیگر دور هم جمع شدند تا موفقیت مراکش را رقم بزنند. بیشتر بازیکنان کلیدی مراکش در جغرافیای دیگری متولد شده‌اند. حکیم زیاش، نصیر مزروعی و سفیان امرابات در هلند به دنیا آمدند. اشرف حکیمی پرسابقه‌ترین بازیکن آنها در مادرید اسپانیا به دنیا آمد و در شش سالگی به جوانان رئال‌مادرید پیوست. یاسین بونو که پس از ضربات پنالتی تراژیک مقابل اسپانیا قهرمان ملی‌شان شد برای سویا بازی می‌کند و تبار کانادایی دارد.کاپیتان رومن سایس و سوفیانه بوفل در فرانسه به دنیا آمده‌اند. حداقل 16بازیکن در مراکش یا در کشوری خارجی بزرگ شده یا متولد شده‌اند. حتی ولید رکراکی، سرمربی و کاپیتان سابق مراکش هم در پاریس به دنیا آمده است. داستان آنها واقعا منحصر به‌فرد است؛ داستان تیمی که مبنای خود را بر اساس ریشه‌های هویتی خود گذاشته است. بازیکنان این تیم گرچه ممکن است در محیط‌های فرهنگی متفاوتی بزرگ شده باشند اما در نهایت به ریشه خود بازگشته‌اند و همین بازگشت کلیدی نقطه مشترک بازیکنانی است که از فرانسه، کانادا، هلند، اسپانیا و ... آمده‌اند تا نشان دهند تولید و پرورش در محیط‌های دیگر یک چیز را از آنها نگرفته است؛ مراکشی بودن!

ترکیب احتمالی پرتغال
(3-3-4): کاستا، دالوت، په‌په، دیاز، گوئررو، اوتایو، کاروالیو، برناردو، فرناندز، راموس، فلیکس.

ترکیب احتمالی مراکش
(3-3-4): بونو، حکیمی، ال یمیغ، بنون، مزروعی، اوناهی، امرابات، عماله، زیاش، النصیری، بوفال.

ایمان گودرزی - گروه ورزش
ضمیمه چار دیواری