نسخه Pdf

ماراتن‌مرگ

برزیل ناباورانه از جام‌جهانی حذف شد

ماراتن‌مرگ

کروات‌ها تا صبح نخوابیدند، برزیلی‌ها هم، اما برای ملت به جشن و پایکوبی گذشت و برای دیگری با اشک و بهت و غافلگیری.

 برزیل، شانس اول قهرمانی در جام‌جهانی قطر، قبل از رسیدن به نیمه‌نهایی از تورنمنت کنار رفت. چه کسی باور می‌کرد یک، یک‌چهارم جهنمی در انتظار طلایی پوشان باشد، آن‌هم در شرایطی که بازی تا دقیقه 116 همه چیز به کام سلسائو داشت پیش می‌رفت.  کرواسی کشیدن بازی به وقت‌های اضافی را شگرد داشت و دیروز هم با همین تاکتیک به مصاف برزیل رفت. آنها با دوندگی زیاد، با تمرکز بالا و با دفاعی منسجم، زهر برزیل را تا حد زیادی گرفتند و موقعیت‌های زیادی به این حریف ندادند. 105دقیقه دروازه بسته مانده کرواسی، فقط با نبوغ نیمار در آخرین دقیقه وقت اضافی اول بود که باز شد اما برای کاپیتان مودریچ و تیمش، این پایان راه نبود. آنها در دقیقه117 با گل برونو پتکوویچ به بازی برگشتند و بعد هم در ضیافت پنالتی‌ها، جایی که بردن در آن را شگرد دارند، برزیل نامدار و پرستاره را از جام‌جهانی کنار زدند. لیواکوویچ که در ضربات پنالتی بازی با ژاپن هم ستاره تیمش بود، با مهار ضربه پنالتی رودریگو، برزیل را در موقعیت باخت قرار داد تا در ادامه مارکینیوش، پنالتی خود را به تیر بکوبد و تمام. برزیل در پنالتی‌ها 4بر2 به کرواسی باخت تا با جام22 وداعی تلخ داشته باشد.

30
لوکا مودریچ با حضور در بازی دیشب مقابل برزیل، تعداد بازی‌هایش در تورنمنت‌های مهم (یوفا و جام‌جهانی ) را به عدد 30 رساند و از این حیث رکورددار بازیکنان ملی است.

9
دومینیک لیواکوویچ، دروازه‌بان تیم ملی کرواسی در بازی دیشب مقابل برزیل 9 سیو داشت. این بیشترین مهار یک گلر کروات در دوره‌های مختلف جام‌جهانی است.

5
این برای پنجمین بار بود که بازی‌های برزیل در جام‌‌های جهانی به وقت اضافی رفت. در چهار بازی قبلی فقط یک بار شکست خورده بودند که در یک چهارم جام 1986 مقابل فرانسه بود.

77
نیمار با گلی که وارد دروازه کرواسی کرد، تعداد گل‌های ملی‌اش را به عدد 77 رساند و از این حیث با پله به‌عنوان گلزن‌ترین بازیکن تاریخ سلسائو برابر شد.

8
از 9بازی آخر در دور حذفی تورنمنت‌های رسمی، 8دیدار کرواسی به وقت‌های اضافه کشیده شده که از این تعداد در 5 بازی به برتری رسیده است.

6
برزیل در هر شش بازی قبلی خود در مراحل حذفی جام‌جهانی مقابل تیم‌های اروپایی شکست خورده است. آخرین برد این تیم مقابل اروپایی‌ها به فینال جام‌جهانی 2002 برمی‌گردد. 

رضا پورعالی - گروه ورزش