روایتی بدون قضاوت در «چهار چرخ»

روایتی بدون قضاوت در «چهار چرخ»

مجموعه شش قسمتی «چهار چرخ» به کارگردانی مشترک محمود عزیزی و محسن اسلام‌زاده، تولید جدید شبکه مستند با نگاهی انتقادی به خودروسازی در ایران است و هر شب ساعت20 پخش می‌شود.

محمود عزیزی، کارگردان این مجموعه گفت: مستند چهار چرخ با محوریت صنعت خودروسازی در ایران ساخته شده و نگاهی به اتفاقاتی دارد که طی سال‌های اخیر در این صنعت پربحث رقم خورده‌است. او افزود: نقدهای مردم به خودروسازی موضوعی است که در ۴۰ سال اخیر تکرار شده و مردم وقتی قیمت و کیفیت خودروهای داخلی و خارجی را مقایسه می‌کنند، مشخص است که به این وضعیت اعتراض کنند. ولی همچنان اتفاق‌هایی مثل قرعه‌کشی خودرو که دهه ۶۰ رخ داده، در دهه 90 اتفاق می‌افتد. ضمن این‌که پیشرفت صنعت داخلی در این حوزه به اندازه انتظار مردم نیست. او گفت: البته در کنار بیان مشکلات، سراغ برخی ظرفیت‌های مهم در صنعت خودروسازی کشور رفتیم که یا هنوز دیده نشده یا این‌که مخاطب عمومی از آنها اطلاع دقیق ندارد. مستند ما پاسخ به یک پرسش‌محوری است و در این بین به یک‌سری حقایق و جزئیات دیگر نیز پرداخته‌ایم. 
این مستندساز افزود: در این مجموعه تلاش شد آیینه‌ای تمام‌نما از همه اتفاقات رخ داده طی سال‌های اخیر در صنعت خودروسازی پیش‌روی سیاستمداران و فعالان این عرصه بگذاریم و به ایشان بگوییم در 40 سال گذشته چه اتفاقاتی رخ داده که به این وضعیت رسیده‌ایم. 
عزیزی درباره فرم روایی این مجموعه گفت: این مستند بر پایه مصاحبه همراه با ارائه اسناد دقیق و قابل استناد برای مطالبی است که بیان می‌شود و طی تولید، تصویرهای بکری از مراحل تولید خودرو و قطعه‌سازی ضبط شده‌است. در این اثر شش قسمتی سراغ گروهی از مدیران سابق ایران‌خودرو، سایپا، قطعه‌سازان، استادان دانشگاه، فعالان این صنعت و افراد فعال در بخش خصوصی رفتیم و از آنها خواستیم اتفاقات را روایت کنند. برای صحبت‌های آنان نیز تلاش کردیم یک سند مکتوب یا تصویری آرشیوی پیدا کنیم. این مستند روایتی بدون قضاوت را پیش‌روی مخاطبان قرار می‌دهد. 
او درباره روند تولید این مستند یادآور شد: یک‌سال درگیر پژوهش این فیلم بودیم و دو سال تولید و پس تولید این مستند طول کشید. کار بسیار سختی پیش‌رو داشتیم؛ چرا که خیلی از افراد آگاه حتی حاضر نمی‌شدند آف رکورد سخن بگویند.  ابتدا می‌خواستیم مستندی تک‌قسمتی بسازیم اما وقتی تحقیق و پژوهش به پایان رسید، متوجه شدیم حرف‌های زیادی وجود دارد که روی زمین مانده و باید گفته‌شود لذا مجموعه‌ای شش قسمتی طراحی و تولید کردیم.این مستند در موسسه اندیشه شهید آوینی و شبکه مستند سیما تهیه شده  است. مجموعه مستند چهار چرخ به مدت شش شب ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن ساعت 24 و روز بعد ساعت 10 خواهدبود.