نجومی‌‎ترین تابستان تاریخ

انعقاد قراردادهای بالای سقف‌ در فرصت نقل و انتقالات ادامه دارد

نجومی‌‎ترین تابستان تاریخ

دیوار حاشا بلند است، بلند و غیرقابل نفوذ. مدیران تیم‌های لیگ‌برتری تا می‌توانند تکذیب می‌کنند و اصلا کارشان شده از «بیخ و بن» تکذیب کردن. این رسم قدیمی خیلی وقت است که در فوتبال ایران وجود دارد. بستن قراردادهای بالاتر از سقف قرارداد، رد و بدل کردن زیرمیزی و در نهایت تکذیب همه چیز. حتی برای این تکذیب‌های پی در پی، فکس و نامه و بیانیه هم می‌دهند اما حداقل ما رسانه‌ای‌ها که در دل کار قرار داریم خوب می‌دانیم چه خبر است و چه چیزهایی پشت پرده رد و بدل می‌شود. نقل و انتقالات فوتبال ایران همچنان ادامه دارد.

بی برو برگرد ما با یک تابستان عجیب و با ارقامی به شدت نجومی در قراردادهای آغاز این فصل لیگ روبه‌رو هستیم. سال گذشته در همین روزها از گران‌ترین نقل و انتقالات تاریخ گفتیم اما به فاصله یک سال رقم‌ها و عددها و به همان میزان تکذیب‌ها بیشتر شد تا به معنای واقعی این‌بار نجومی‌ترین تابستان تاریخ فوتبال ایران را ببینیم. چند عدد مهم این روزهای فوتبال ایران را مرور کنیم.

بازیکن نه چندان مطرح یک تیم لیگ‌برتری برای فصل گذشته قراردادی معادل یک و نیم میلیارد تومان داشته است اما برای این فصل به کمتر از 8 میلیارد تومان برای یک فصل رضایت نمی‌دهد. این ماجرا فقط برای تیم جنوبی لیگ‌برتر نیست، داستانی است که هر روز در تمامی تیم‌های لیگ‌برتری تکرار می‌شود و مدیران را انگشت به دهان می‌گذارد. این‌که یک بازیکن تا سال گذشته یک الی  دو میلیارد قیمت داشت اما اکنون توقعات خود را چند برابر کرده است. به هر حال بر اساس آخرین اخبار نقل و انتقالاتی انعقاد قراردادهای بین 6 تا 12 ‌میلیارد تومان یکی از معمول‌ترین اتفاقات است و اصلا در برخی از باشگاه‌های لیگ‌برتری امکان ندارد با بازیکنان قرارداد زیر چهار میلیارد تومان بسته شود. نکته مهم این است که در یکی از تیم‌های مطرح لیگ برتری سقف قرارداد تیم‌بانوان هم برای امسال افزایش یافته است و برای نخستین بار یکی از بازیکنان ملی‌پوش بانوان با تیم باشگاهی خود قراردادی به میزان 4 میلیارد و 500میلیون تومان بسته است. راست و دروغش با راوی. 
     
سقف قرارداد در باشگاه سرخ‌ها
برخی از باشگاه‌های لیگ‌برتری صریحا سقف قرارداد خود را اعلام می‌کنند، مانند پرسپولیس. رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در مصاحبه‌ای تاکید کرد که سقف قرارداد در این باشگاه 15 میلیارد تومان است و اتفاقا علیرضا بیرانوند به همین میزان قرارداد بسته است. البته درویش ادعای دیگری هم دارد. می‌گوید برخی از ستاره‌های این تیم مبالغ بسیار بالاتری از 15میلیارد تومان به عنوان پیشنهاد از تیم‌های دیگر دریافت کرده‌اند اما ترجیح دادند بمانند. پرسپولیس همچنان یکی از پرتحرک‌ترین تیم‌های نقل و انتقالات فوتبال ایران است. 
     
این‌بار قرارداد 30 میلیاردی
قراردادهای 30 تا 50 میلیاردی فعلا در حد شایعه‌ای بزرگ در فوتبال ایران تعریف می‌شود. تا امروز یک مورد مهم در رابطه با این قرارداد 50 میلیاردی تکذیب شده اما آخرین خبر حاکی از آن است که یکی دیگر از تیم‌های لیگ‌برتری قراردادی 30 میلیاردی با یک بازیکن بسته است. البته وقتی نام این بازیکن را شنیدیم تعجب کردیم. او نه ستاره است و نه بازیکنی مطرح. حالا این‌که این 30 میلیارد با چه منطقی بسته شده واقعا نمی‌دانیم.  البته‌ انتشار جزئیات بیشتر درباره مبلغ این قرارداد احتمالا باز هم منجر به صدور بیانیه و تکذیبیه می‌شود. اما به هرحال این قرارداد می‌تواند نمونه‌ای از چند مورد مشابه دیگر باشد که به کرات در تیم‌های مختلف لیگ‌برتری رخ می‌دهد. وقتی صحبت از نجومی‌ترین تابستان تاریخ به میان می‌آید دقیقا اشاره به چنین مواردی است. 
     
نیمکت‌های گران
اما انعقاد قراردادهای نجومی فقط به بازیکنان اختصاص پیدا نمی‌کند. یک منبع آگاه به ما گفت که سرمربیان یکی از تیم‌های متمول و پرهزینه لیگ‌برتری بالای 25 میلیارد تومان قرارداد بسته است. در رابطه با سرمربیان یکی دیگر از تیم‌های پولدار نیز رقم مشابهی به گوش می‌رسد. البته فصل گذشته چنین اخباری درباره یحیی گل‌محمدی و چند تن دیگر از مربیان هم وجود داشت. مثلا در مقطعی قرارداد 40 میلیاردی یحیی گل‌محمدی سوژه شد اما در نهایت سند و مدرکی دال بر واقعی بودن آن ارائه نشد. جای هیچ شکی نیست که تیم‌ها و بازیکنان و نیمکت‌های‌شان گران‌تر شده‌اند اما این میزان جهش قیمت در بسیاری از مواقع جای هیچ توجیهی ندارد. 

نقل و انتقالات

شجاع خلیل‌زاده  ​​​​34 ساله
الاهلی قطر    ____   تراکتور

مهرداد محمدی  29 ساله
السیلیه قطر     ____   استقلال 

گادوین منشا  33​​​​​​​ ساله
مس رفسنجان     ____   فولاد

محمدحسین کنعانی زادگان   29​​​​​​​ ساله
الاهلی قطر   ____    پرسپولیس 

عیسی آل کثیر  33​​​​​​​ ساله
پرسپولیس     ____  سپاهان  

کمال کامیابی‌نیا   34​​​​​​​ ساله
پرسپولیس     ____   ذوب آهن  

آرمین سهرابیان  ​​​​​​​27 ساله
گل‌گهر   ____   استقلال

رضا اسدی  27 ساله
تراکتور    ____   سپاهان 

کاوه رضایی   31 ساله
تراکتور   ____    سپاهان 

هیلدا حسینی‌خواه - گروه ورزش