صعود قیمت مسکن آمریکا 

صعود قیمت مسکن آمریکا 

قیمت مسکن در آمریکا به‌طور سالانه به میزان 6.5درصد در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ افزایش یافت.‌ آژانس مالی مسکن فدرال (FHFA)‌اعلام کرد که قیمت مسکن آمریکا در سه ماهه چهارم نسبت به مدت مشابه سال قبل 6.5درصد رشد کرده است.‌

این آژانس در بیانیه‌ای اظهار کرد که قیمت مسکن در دوره اکتبر تا دسامبر 1.5درصد نسبت به سه ماهه سوم افزایش یافته است.‌ آنجو وجا، معاون سرپرست بخش تحقیقات و آمار آژانس مالی مسکن فدرال گفت: «قیمت مسکن در آمریکا طی سال ۲۰۲۳ به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت، با این حال، بازار نشانه‌هایی از نرم شدن را نشان داد، زیرا افزایش قیمت مسکن در سه ماهه چهارم سال نسبت به سه ماهه قبل کمتر بود.» ‌ایالت‌های آمریکا که بالاترین ارزش سالانه را داشتند، رود آیلند با افزایش 15.1درصد‌ و پس از آن ورمونت با 13.3درصد و ویرجینیای غربی با 12.4درصد قرار گرفتند. بیشترین افزایش قیمت سالانه در منطقه شهری میامی- میامی و بیچ-کندال در ایالت فلوریدا با افزایش 13.8درصدی نسبت به سال گذشته ثبت شد.

صادرات نفت روسیه افزایش یافت
توقف موقتی صادرات نفت سوکول از جزیره ساخالین در کرانه اقیانوس آرام، با افزایش صادرات نفت اسپو از بندر کازمینو، جبران شد و صادرات چهار هفته‌ای روسیه را به بالاترین میزان در چهار ماه اخیر رساند. برآورد بلومبرگ نشان داد میانگین صادرات چهار هفته‌ای نفت روسیه، به بالاترین میزان از هفته منتهی به پنجم نوامبر رسید و ازسطح صادرات مورد وعده مسکو، به میزان حدود ۱۹۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت. صادرات هفتگی در هفت روز منتهی به ۲۲فوریه، حدود ۳۶۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 3.5میلیون بشکه در روز رسید که حدود ۲۱۵ هزار بشکه در روز بالاتر از سطح هدف‌گذاری شده بود.فقدان موقتی محموله‌های نفت سوکول، به دلیل محدودیت تعداد نفتکش‌های شاتل مورد نیاز برای انتقال این گرید نفتی از پایانه صادراتی دی کاستری در بحبوحه مشکلات پیش آمده در تحویل به پالایشگاه‌های هندی بود. مسکو از دسامبر برای تحویل نفت سوکول به هند که بازار اصلی این گرید نفتی تولید پروژه ساخالین ۱ است، با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده زیرا پالایشگاه‌های هندی، نگران تحریم‌های آمریکا شده و نسبت به گران بودن این عرضه، اعتراض دارند.