موتا؛ بی ادعا و جنگنده

معرفی سرمربی تیم‌ملی والیبال پس از 5ماه بلاتکلیفی

موتا؛ بی ادعا و جنگنده

به 150روز نرسید، اما 147 هم خودش عدد قابل تاملی است برای بلاتکلیف گذاشتن یک رشته المپیکی. فدراسیون والیبال سرانجام بعد از گذشت نزدیک به 5 ماه این دست و آن دست کردن و مذاکره با 20 مربی مختلف، سرانجام از سرمربی جدید تیم‌ملی پرده‌برداری کرد. اسم‌های بزرگی وسط آمد اما انتخاب نهایی فدراسیون به لحاظ اسم و اعتبار، خیلی‌ها را غافلگیر کرد.

صندلی هدایت تیم ملی والیبال ایران به مائوریسیو موتا پائز مربی 61 ساله برزیلی-فرانسوی رسید و قرارداد همکاری او نیز تا المپیک 2024 پاریس امضا شد.پائز نام بزرگی درمیان مربیان مطرح والیبال دنیا نیست اما کنارنام‌های بزرگی مثل برنادردو رزنده و فیلیپ بلین حضور داشته وشاید همین آپشن فدراسیون والیبال را برای امضای قرارداد با این مربی متقاعد کرده باشد. البته که پائز از تجارب بین‌المللی بسیاری برخوردار است وآنطور که فدراسیون نشین‌ها گفته‌اند، انگیزه بالایی برای جنگیدن دارد. آیا تیم ملی والیبال با این مربی می‌تواند از آخرین شانس‌های خود برای کسب سهمیه المپیک استفاده کند؟ حالا فقط باید امیدوار بود. قرارداد این مربی با فدراسیون والیبال ۴ماهه است وامکان تمدید قرارداد او تا سال۲۰۲۸وجود دارد. پائز که هم اکنون سرمربی تیم اپی سنتر پودولیانی اوکراین است با توجه به احتمال صعود تیمش به فینال، اواخرفروردین ماه همراه با یک دستیار فرانسوی و یک مربی به ایران می‌آید تا تیم‌ملی را برای حضوردرمسابقات لیگ ملت‌های والیبال،به عنوان آخرین شانس کسب سهمیه المپیک آماده کند.
 
چرا موتا پائز؟
فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی جدید تیم‌ملی دو گزینه نهایی داشت و جلسات متعددی هم با هر دو برگزار کرد و در خصوص موارد مختلف از جمله شرایط و برنامه‌های آنها به گفت‌وگو نشست، اما در نهایت با نظر کمیته فنی، آلبرتو جولیانی از گردونه خارج شد تا سکان هدایت تیم‌ملی به مائوریسیو موتا پائز برسد. اگر دنبال چرایی این انتخاب هستید باید پای حرف‌های وحید مرادی، سرپرست فدراسیون والیبال بنشینید: 

بعد ازمصاحبه با تعداد زیادی از مربیان مطرح والیبال ما به چند گزینه رسیدیم. برخی از این گزینه‌ها جزو مربیان تراز اول محسوب می‌شدند که متاسفانه به دلیل برخی شیطنت‌ها از ادامه مذاکرات و قبول سرمربیگری تیم‌ملی انصراف دادند. تعداد دیگری از این مربیان هم از همان ابتدا گفتند نمی‌توانیم به ایران بیاییم. با این حال کار را متوقف نکردیم. در نهایت به ۵ گزینه رسدیم که برای هدایت تیم‌ملی اعلام آمادگی کرده بودند. این ۵گزینه را درکمیته فنی مطرح کردیم . کمیته فنی به ۲ نفر رای داد. اکثریت کمیته فنی تاکید کردند که فقط با مربی خارجی می‌توانیم شانس موفقیت داشته باشیم و بر همین اساس انتخاب مربیان داخلی منتفی شد.

طبیعی است که خیلی از مربیان دنیا علاقه‌مند به سرمربیگری تیم‌ملی ایران باشند. حتی مربیانی که مسئولیت تیم‌های ملی دیگر را برعهده دارند هم چنین اشتیاقی دارند. با پیاتزا صحبت کردیم اما عنوان کرد قراردادش با هلند تا پایان المپیک است و قبل از المپیک نمی‌تواند با ایران باشد. پیشنهاد داد دستیارش به عنوان سرمربی تیم‌ملی انتخاب شود و من هم کمکش می‌کنم. درست نبود تیم‌ملی را به دستیارش بسپاریم. دلال‌ها هم در این زمینه تلاش کردند و حتی برای انصراف مربیان رقیب هم ممکن است نقش داشته باشند.
 
ما با جولیانی و پائز وارد مذاکره جدی شدیم. با جولیانی از طریق ویدئو کال صحبت کردیم. همکارانم در فدراسیون هم با ایجنت این مربی مذاکراتی داشتند، اما صحبت‌ها به گونه‌ای بود که آنها دنبال بازارگرمی و کسب امتیازات بیشتر بودند. در نهایت توافق صورت نگرفت. دستمزدی که ایجینت جولیانی مطرح کرد بسیار بالاتر از دستمزد بزرگترین مربیان دنیا بود. در تمام مذاکراتم با جولیانی احساس می‌کردم خودش تصمیم گیرنده نیست. گاهی اوقات حتی او با ایجنتش هم هماهنگ نبود و صحبت‌های متفاوتی عنوان می‌کردند.

همزمان با پائز هم صحبت کردیم. او یکی از مربیان سرشناس است و افتخارات زیادی در کنار بلین در فرانسه داشت. موفقیت‌های چشمگیری در لیگ ژاپن کسب کرده بود و حتی بازیکنان مطرح دنیا مثل کوبیاک زیر نظر او کار کردند. پائز پس از ۴ سال از تیم پاناسونیک رفت و تیلیه جایگزین او شد؛ اما نتوانست افتخارات پائز را کسب کند. 

او یک مربی بی‌ادعا اما کارکشته و خیلی علاقه‌مند است تا با ایران به المپیک برود. پائز می‌گفت صعود به المپیک سخت است اما برای رسیدن به آن می‌جنگد.

نظر رزنده درباره موتا
موتا (پائز) صاحب تجربه بین‌المللی عظیمی است و اشتیاق زیادی به والیبال و کار روزانه و مهارت‌های فردی یک مربی و رهبری دارد و تیم‌های او به دلیل مهارت‌های فنی و غیر فنی شامل ارتباطی، همدلی، رهبری و نظم عملکرد بسیار بالایی خواهند داشت و من به خوبی درک می‌کنم که این مهارت‌ها پائز را سرمربی تیم‌های بزرگ والیبال جهان خواهد کرد. من از همکاری عظیمی که او با پروژه ما برای رشد و توسعه حرفه‌ای ورزشکاران انجام داد، بسیار سپاسگزارم.

موتا پائز در چند خط
 دستیار فلیپ بلین در فرانسه 2009
 دستیار برناردو رزنده فرانسه 2021
 عضو کادر فنی برزیل در 2011-2013-2014-2015-2016
 سرمربی برزیل در بازی‌های پان‌آمریکن 2015 و قهرمانی زیر 23 سال آمریکای جنوبی 2016 
 سرمربی باشگاه‌های فرانسوی از سال 1999 تا 2014
 سرمربی باشگاه پاناسونیک پنترز ژاپن در سال‌های 2016-2020
 سرمربی باشگاه‌های تورکوئینگ و تی‌سی‌ال‌ام در سال‌های 2020-2023
 سرمربی تیم اپی سنتر پودولیانی اوکراین 
موریس موتا پائز در حالی به عنوان سرمربی ایران انتخاب شد که در چند ماه گذشته از نام‌های بزرگی چون آلکنو، پیاتزا، هاینن، آناستازی، جولیانی و حتی سعید معروف برای هدایت ایران نام برده می‌شد!

رضا پورعالی - دبیر گروه ورزش