شکست تحقیرآمیز هالیوودی‌ها در آسیا

شکست تحقیرآمیز هالیوودی‌ها در آسیا

اکشن بلاک باستر و پرسروصدای هالیوودی ‌آرگیل، شکست سختی از «ماده قانونی 20» و بقیه فیلم‌های چینی روی پرده سینماهای کشور چین خورد.

این محصول پرخرج آمریکایی در حالی نتوانست تماشاگران چینی را جذب خود کند‌ که چهار فیلم چینی توانست ردیف‌های اول تا چهارم جدول گیشه نمایش سینماهای این کشور دور آسیا را برای خود حفظ کنند. ماده قانونی 20 ساخته ژانگ ییمو در حالی با فروشی 40 میلیون دلاری صدرنشینی جدول گیشه سینماهای چین را از آن خود کرد که آرگیل با فروش بسیار کم و تحقیرآمیز 1.5میلیون دلاری، ردیف هفتم جدول را اشغال کرد. این اکشن با بازی هنری کاویل، سوپرمن پیشین سینما در بقیه کشورهای دنیا هم شکست تجاری خورده اما تهیه‌کنندگانش که امید بسیار زیادی به بازار وسیع و پرجمعیت چین داشتند، تصور می‌کردند با فروش بالایی روبه‌رو خواهد شد. فیلم جدید ییمو هم در حالی این هفته به مقام صدرنشینی رسید که در هفته اول نمایش در ردیف چهارم جدول نشست و در هفته دوم، دو پله بالاتر آمد! فروش سه‌هفته‌ای این درام اجتماعی پرتنش هم اکنون به رقم خوب 290 میلیون دلار رسیده است.
ردیف دوم جدول گیشه را کمدی اکشن ورزشی جوان‌پسند «پگاسوس 2» با فروشی 36 میلیون دلاری از آن خود کرد. این فیلم با فروش کلی عالی 432 میلیون دلاری خود دومین فیلم موفق سینمایی است که همزمان با سال نو چینی به روی پرده سینماهای این کشور آسیایی رفت. کمدی اکشن «یولو» هم با فروش 26 میلیون دلاری‌اش، ردیف سوم جدول را به خود اختصاص داد. یولو که طی دو هفته قبل صدرنشین جدول گیشه بود، با فروش خیره‌کننده 463 میلیون دلاری خود لقب پرفروش‌ترین و موفق‌ترین محصول سال جدید چینی را به خود اختصاص داده است. انیمیشن «بونی خرسه» هم فروشی 23‌میلیون دلاری را تجربه کرد تا در ردیف چهارم جدول گیشه قرار گیرد و گروه سنی کودک و نوجوان را از موفقیت در جدول گیشه بی‌نصیب نگذارد. این کمدی اکشن سنتی تاکنون فروش کلی 257 میلیون دلاری را تجربه کرده است.
نکته جالب در رابطه با جدول گیشه نمایش سینماهای چین این است که 9 فیلم از10فیلم این جدول، همگی از تولیدات بومی هستند. در سال نوی چینی که حدود دو هفته طول کشید، هشت محصول جدید از صنعت سینمای این کشور راهی پرده سینماها شد. تحلیلگران اقتصادی سینما می‌گویند موفقیت اکثر این فیلم‌ها در شرایطی که همزمان با هم اکران عمومی شده بودند، حکایت از اشتیاق تماشاگران داخلی برای دیدن محصولاتی با داستان‌ها، زبان و فرهنگ ملی و بومی است. اهل فن با اشاره به موفقیت عظیم و کلان فیلم‌های چینی در سه هفته اخیر، عقیده دارند دست‌اندرکاران سینمای کشور باید بر تلاش‌های خود برای تولید فیلم‌هایی جذاب‌تر و پرمخاطب‌تر بکوشند و اهالی سینما طی ماه‌های آینده روزهای پرکار زیادی پیش روی خود دارند.

کیکاوس زیاری | گروه فرهنگ و هنر