كاسبی با كرونا

فرصت‌طلبان ‌با تجویز نسخه‌های ‌ضد‌كرونا پول به جیب می‌زنند

كاسبی با كرونا

یك روز شایع شد كه كرونا پایش را گذاشته توی تبریز و جان دو نفر را گرفته است، روز دیگر خبر آمد كه یك نفر مشكوك به ویروس كرونا در اصفهان از دست ماموران فرار كرده و همه به دنبالش هستند. خبرها و شایعات كه درباره كرونا بیشتر شد، همه خودشان دست به كار شدند، ماسك زدند و حتی رفتارهای معمول، مثل روبوسی و دست دادن از چرخه تعاملات روزانه خارج شد. حالا در مترو، تا یك نفر سرفه یا عطسه می‌كند، نگاه‌ها نگران و صورت‌ها پوشانده می‌شود. نكته مهم اما درباره پیشگیری ویروس كرونا، نسخه‌های عجیب و غریبی است كه این روزها همه برای هم می‎پیچند. در فضای مجازی نمونه‌های عجیب و غریبی به چشم می‌خورد؛ از بُخور و معجون‌ بگیرید تا تجویز مواد مخدر! در روزهایی كه خبرها از خاور دور، حكایت از افزایش كشتگان دارد و این كه چشم‎بادامی‌ها درصدد كشف و ساخت واكسن ویروس كرونا هستند، در ایران نسخه‎های پردرآمدی برای مداوا و جلوگیری از این ویروس پیچیده می‌شود.

لیلا شوقی جامعه

مورد عجیب ویكس
 همه چیز از یك كلیپ شروع شد. در كلیپ مردی كه خود را پزشك معرفی می‌كند از معجزه باورنكردنی ویكس می‌گوید. از این كه با چكاندن یك قطره ویكس در آب و بعد بخور آن، می‌توان خود را در برابر ویروس بیمه كرد. با این توضیحات، اگر تا چند روز پیش، همه برای سرماخوردگی و التیام درد پاها از ویكس استفاده می‎كردند، حالا به عجایب دیگرش پی برده‎اند. كلیپ خیلی زود دست به دست ‌و باعث شد همه برای خرید، به داروخانه‌ها هجوم ببرند. حالا كم نیستند ساختمان‌هایی كه از راهروهایشان به جای بوی غذا، بوی تند ویكس به مشام می‎رسد. یكی از مسؤولان داروخانه‌ای در خیابان شهید بهشتی به ما می‌گوید: «همان روز انتشار كلیپ، تمام موجودی پماد ویكس‌ تمام شد. حالا سه روز است به یكی از شركت‌های داروسازی، درخواست ویكس داده‌ایم، اما شركت هنوز برایمان ویكس نفرستاده است.»  به‌جز پماد اما، درخواست‌های دیگری هم درباره ویكس وجود دارد. حرف مسؤول داروخانه‎ كه به اینجا می‎رسد، پیرمردی كه ماسك زده، درون داروخانه می‌آید و می‎پرسد:‌ «قلمی دارین؟» حالا خیلی‌ها طالب ویكس قلمی كه مخصوص بینی استشده‌اند. كالایی كه در داروخانه‎ها روزانه سفارش داده و همان روز هم تمام می‌شود.
تجویز ابوجهل
 تیتر زده‎اند، راه‎های پیشگیری از ویروس كرونا و در آن از مصرف سیر و ویتامین C گفته‌اند. نكته مهم اما، یك چیز دیگر است. این‌كه خیلی‌ها به فكر فروش محصولات انبار شده‌شان افتاده‌اند. مثلا برخی مصرف قهوه گانودرما را تجویز می‌كنند یا كم نیستند افرادی كه سفارش می‌كنند با مخلوط كردن چند گیاه می‌توانند مانع ابتلا به ویروس كرونا شوند. مساله این است كه در نبود اطلاع رسانی مناسب و مدیریت درست خیلی‌ها تلاش دارند از ترسی كه به جان مردم افتاده سوء‌استفاده كنند و كاسبی خود را رونق ببخشند. به همین دلیل بهتر است شهروندان‌ بدون تحقیق و مشورت هر ادعایی را باور نكنند. به‌جز جوشانده‌ها، اما مالیدن روغن گیاه حنظل یا همان هندوانه ابوجهل به ناف از همه جالب‎تر است. ادعا می‌کنند این گیاه خاصیت ضدعفونی‌كنندگی دارد و روده‌ها را پاكسازی می‌كند، اما این كه چه ارتباطی بین جلوگیری از ویروس كرونا و این روغن وجود دارد، مشخص نیست.
پیشگیری با مواد مخدر
 در روزهایی كه كرونا بیشترین كلمه‎ای است كه شنیده می‏شود و حتی ویروس به جان موتورهای جست‌وجو هم افتاده و بیشترین آمار جست‌وجو در فضای مجازی را دارد، مافیای مواد مخدر از آب گل‎آلود ماهی می‎گیرند و. نسخه عجیبی از طرف مافیای مواد مخدر پیچیده شده است. آنها دست به كار شده‌اند و با هشتك كرونا، مقاله‎های علمی درباره افراد سیگاری و كسانی كه مواد مخدر مانند كوكائین مصرف می‎كنند، منتشر كرده‎اند. آنها مدعی شده‌اند این افراد، در مقابل ویروس مقاوم می‌مانند و ویروس از كنارشان هم عبور نخواهد كرد. چه برسد به این كه به جانشان بیفتد. مجتبی غالبی، رئیس انجمن درمانگران اعتیاد كشور در این باره به ایسنا می‌گوید:‌‌ «هیچ‌كدام از مواد مخدر و مواد محرك برای درمان بیماری‌ها توصیه نمی‌شود.» او همچنین به اثرات مخرب مواد مخدر اشاره و توضیح می‌دهد كوكائین، به جز عوارض روانی، عوارض جسمانی شدیدی روی سیستم‎های مختلف بدن از جمله ریه، كبد، مغز، پوست و قلب می‎گذارد. غالبی می‌افزاید:‌ «مافیای مواد مخدر، به دروغ مطرح می‌كنند كوكائین می‌تواند این ویروس را درمان كند، حال آن‌كه هیچ منبع علمی‌ای این موضوع را تایید نكرده و تمامی این ادعاها شایعه‌ است.» به عقیده غالبی، مصرف كوكائین و هر ماده مخدر دیگری، باعث می‌شود عوارض ویروس كرونا بیشتر شود.
بسته روحی -روانی 
برخی‌ فرصت‌طلب، كرونا را به بازار موفقیت‌ كشانده‌اند. كم نیستند افرادی كه ‌تا پیش از این خود را متخصص‌ بهتر شدن روابط، افزایش اعتماد به نفس و ‌حساب بانكی معرفی می‌كردند و با فروش بسته‎های مخصوص چند قدم تا رسیدن به هدف پول روی پول می‌گذاشتند، اما این افراد این روزها برای كرونا هم بسته مشاوره تهیه كرده‌اند. حالا كه همه نگران شیوع كرونا هستند و ترس به جانشان افتاده كه نكند دوست كنار دستشان كه دو دقیقه پیش، صدای خس‌خس ریه‎‏اش می‌آمد، ناقل ویروس باشد، شاید فریب بخورند كه بسته‎‌های كارشناسان موفقیت به كمك‌شان بیاید.  بسته پیشگیری از كرونای این فرصت طلبان خیلی ساده است. آنها با ترفند همیشگی، تلقین پیشنهادات‌شان را ارائه می‌كنند. این كه برای پیشگیری باید بنشینید در اتاقی خلوت و تمركز كنید به این شكل همه كائنات را به كار بگیرید تا ویروس را از شما دور كند. كاری كه سه نوبت در روز، صبح، ظهر و عصر باید انجام ‌‎شود. این وسط اما كائنات، چطور ویروس را كشف و حالی‎اش می‎كند كه به سمت شما نیاید، جای سؤال دارد. برخی كارشناسان، پولی برای بسته‎ها‌ی تقویت‎كننده در برابر ویروس كرونا‌ دریافت نمی‎كنند و یك جوری به عنوان محصول جانبی آن را به فروش می‎رسانند، اما كسانی هم هستند كه برای آماده كردن قوای ذهنی شما در برابر ویروس چهل پنجاه هزار تومان‌ به جیب می‌زنند.
مورد عجیب  N95
 زن وارد داروخانه می‌شود و می‌پرسد: «امروز ماسك N95 آورده‌اید؟» جواب نه را كه می‌شنود، لب برمی‌چیند، دست‌هایش را توی جیبش می‌كند و از داروخانه خارج می‌شود. سه‌چهار روزی می‌شود كه هر روز به داروخانه‌های اطراف خانه‌اش سر می‎زند تا ماسك فیلتردار پیدا كند. خودش می‌گوید: «شانس آوردم و ژل ضدعفونی‌كننده پیدا كردم.» ماسك N95، ویكس و ژل ضدعفونی‌كننده حالا كالاهای پرمشتری داروخانه‌ها شده است. همین باعث شده بیشتر داروخانه‌ها با كمبود این كالاها روبه‎رو شوند. این آماری است كه از سر زدن به هشت داروخانه در غرب، مركز و شمال تهران به دست آمده است. شرایط برای ماسك N95 اما از همه بدتر است. تقریباً هیچ كدام از داروخانه‎ها ماسك فیلتردار ندارند. ماسك‎های معمولی اما به وفور پیدا می‎شود.  بعد از شیوع ویروس كرونا و كمبود ماسك در چین، بسیاری از تاجران كشور چشم‎بادامی‎ها به سراغ شركت‎های تولیدكننده ایرانی آمده‌اند، شاید به این دلیل است كه ماسك نانو و N95 در داروخانه‎ها پیدا نمی‎شود. ‌مسؤول داروخانه‌ای در تهران به ما می‌گوید:‌‌ «شركت‌های تولیدكننده محصولات‌شان را‌ سهمیه‎بندی كرده‎اند و بعد از چند‌روز درخواست خرید، نه به تعداد درخواست ما بلكه خیلی كمتر، ماسك در اختیارمان می‌گذارند.» به‌خاطر همین، بسیاری از داروخانه‎ها هم به صورت سهمیه‎بندی، ماسك‎ها را می‌فروشند و به هر نفر، یك ماسك می‌دهند. ژل‌های همراه ضدعفونی‌كننده‌ دست هم راحت پیدا نمی‌شود‌، ژل ضدعفونی‌كننده‎ای كه حدود8000تومانی قیمت دارد. حالا هر كسی كه خواهان ژل ضدعفونی‎كننده است، باید ژل‎های بزرگ‎تر را كه حدود 45 هزار تومان است، بخرد.  

ماسك تقلبی
​​​​​​​ افزایش قیمت، یكی از تبعات مدیریت نشدن بازار‌ است. ماسك‌های فیلتردار، حالا در سایت‎های فروش وسایل بهداشتی، به چند برابر قیمت فروخته می‎شود. اگر سه‌چهار روز پیش، سه ماسك MSK حدود 15 هزار تومان به فروش می‎رسید، حالا همین ماسك حدود 36 هزار تومان فروخته می‌شود. یك ماسك N95 كه ده هزار تومان در داروخانه‌ها قیمت دارد، در فروشگاه‎های اینترنتی، حدود 35 هزار تومان است. ماسك‌هایی كه بعد از افزایش قیمت چند برابری، بعد از چهار روز با پیك به دست مشتری می‎رسد. این وسط، درصد تقلب هم بالا رفته است. حالا فیلتر این ماسك‌ها مثل هواكش‌های عظیم عمل می‏كنند و هوا و ویروس را مانند پنجره باز، به درون ریه‎‏ها می‎كشانند. به‌جز اینها، درز ماسك‎ها هم باز است و رسما به درد نمی‏خورد. تقلب در ماسك‌های فیلتردار آن‌قدر زیاد شده كه سازمان غذا و دارو هم به آن واكنش نشان داده است.
 مودت همایی، سرپرست اداره نظارت و بازرسی اداره كل تجهیزات و ملزومات پزشكی سازمان غذا و دارو، با اشاره به افزایش قیمت ماسك و تخلفاتی كه در این حوزه انجام شده، می‌گوید: «با همه متخلفان در فروش ماسك‌های تقلبی و فاقد اصالت و هر گونه گرانفروشی در این خصوص برخورد قاطع می‌كنیم و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.» او به خروج و صادرات ماسك از كشور هم واكنش نشان داده و عنوان كرده بدون مجوز وزارت بهداشت، اجازه خروج هیچ ماسكی از كشور داده نمی‎شود.‌